Sonunda taşa renk verdi

Gözleri kaymış. Bilincini yitirdi yitirecek. Üzerinde tek tip mahkûm elbisesi var. Göğsüne bir numara iliştirilmiş; 1983-222. Tahta harflerle de ismi yazılmış: Mehmet Sönmez. Yeni Gündem dergisinin 7 Şubat 1986 tarihli sayısında 'Yalnız sorguda değil, cezaevinde de işkence iddiası' başlığı altında yer alıyor bu fotoğraf.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Gözleri kaymış. Bilincini yitirdi yitirecek. Üzerinde tek tip mahkûm elbisesi var. Göğsüne bir numara iliştirilmiş; 1983-222. Tahta harflerle de ismi yazılmış: Mehmet Sönmez. Yeni Gündem dergisinin 7 Şubat 1986 tarihli sayısında 'Yalnız sorguda değil, cezaevinde de işkence iddiası' başlığı altında yer alıyor bu fotoğraf. Aynı zamanda 12 Eylül cezaevlerinin utanç belgesiydi derginin kapağındaki bu görüntü.
Fotoğraf 7 Temmuz 1983 tarihinde çekilmiş. 1986'ya gelindiğinde Türkiye hâlâ 'İşkence var mı, yok mu'yu tartışıyordu. Fotoğrafın çekildiği gün yaşadıklarını anlatıyordu dergide Mehmet Sönmez:
"Bir grup arkadaşla sevkimiz okundu. Eşyalarımı topladım. Sonra özenle derleyip topladığım eşyalarım unufak edildi. Bunun adı aramaydı. Sağmalcılar 2. Özel Askeri Cezaevi'ne götürülmek üzere arabaya bindirildik. 20-25 kişi kadardık. Ağabeyim İsmail Hakkı Sönmez de vardı.
Bir süre sonra yüksek duvarlarla örülü bir yere getirildik. Hava çok sıcaktı, sırılsıklam terlemiştik. Ellerimiz arkadan kelepçeli dört-beş saatlik beklemeden sonra indirilmeye başlandık. İki komando arasında götürülüyordum. Genişçe bir odaya sokuldum. Sokulur sokulmaz komandolar üzerime çullandı. Bir yandan soyuyor, vuruyor öbür yandan giydiriyordu. Ben giyinmek istemediğimden bağırıyordum. Her yerim cop darbeleri altında sızlıyordu. Kargatulumba arka bölmeye götürülüp sandalye üzerine oturtuldum. Yumruk, tokat darbeleri altında saçlarımı kesmeye çalışıyorlardı. Yarı baygın durumdaydım. Sandalyeden ha düştüm ha düşecektim ki askerler tuttular. Bir ara birkaç asker tahta harflerle ismimi yazıp boynuma astılar. Bu sırada bir flaş patladı."
Çekilen fotoğraf Mehmet Sönmez'in hücre kapısına açılacaktı. Sönmez de kendine gelir gelmez üzerindeki tek tip elbiseleri çıkaracak 2.5 yıl boyunca da bu hücrede tek bir insan yüzü görmeden, bir insanla yüz yüze konuşmadan ve de üzerine hiçbir şey giymeden, yalnızca üzerinde bir donla dolaşacaktı.
12 yaşında işçi
İşçi ailenin çocuğuydu Mehmet. Aile, o altı yaşındayken Malatya'dan Bakırköy'e göçtü. Üç kardeşin en küçüğüydü. Güçlükle bitirecekti ilkokulu. Babasının çalıştığı iplik fabrikasına girecekti 12 yaşında.
"Spor yapıyorduk. Bakırköy'de 'Karateciler' diyorlardı bize. İstanbul Devrimci Ortaöğrenim Derneği'ne gidip gelmeye başlamıştık. 75 yılında Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birliği'yle tanıştım. Çocuk denecek yaştaydık. O dönem illegalite olsun, polis fark etmesin diye lise önlerinde misket oynuyorduk."
Örgütte hep Ostorovski'nin 'Ve Çeliğe Su Verildi'sindeki palabıyıklı ağabeylerini arıyor. Göremeyince de 'Şef'lerine soruyor; "Nerede o abiler?" diye. "Başka bölgelerde görevliler" yanıtını alıyor. 1980'in ocak ayında hemen hemen bütün örgüt gözaltına alınınca görüyor ki, zaten bir avuçlar ve o palabıyıklı abiler yok; sen, ben, bizim çocuk...
"Gayrettepe'de sorguladılar. Birçok eylem yüklemeye çalıştılar. Hiçbirini kabul etmedim. Açık dosyaları kapatmaya uğraşıyorlardı. Bizim grupta hiç kimse kabul etmedi. İşkencede kaba dayak, falaka, elektrik gibi sıradan şeyler gördük. Önce Selimiye'ye, ardından Sultanahmet'e gönderildik. En fazla bir yılla yırtarız diye düşünüyoruz. İtiraf yok, somut delil yok. Cezaevi rahat. Bir gece tank sesleri duyduk. Sabaha karşı radyoyu açtık. 'Ressam Kenan' konuşuyor. Bıçakla kesilmiş gibi değişti her şey. Birlikte menemen pişirdiğimiz yüzbaşılar bile işkencecimiz oldu. Adam başı 10 asker düşüyor. Dayak yemek direnmekse direniyorduk. Çıplak bir yatak, çıplak bir ranza."
Bir yıldan, idama...
Artık açlık grevleriyle, direnişlerle, işkencelerle geçecek süreç başlamıştır. Bir de 12 Eylül sonrası itirafçılar çıkınca, haklarında ek iddianameler düzenlenir, bir yılla yırtmayı düşündükleri davada idamla yargılanmaya başlarlar. Bu arada cezaevinden sorgu için yeniden Emniyet'e götürmeler başlamıştır. Giden 10-15 gün işkence görüp gelmektedir. Mehmet de götürülür birkaç kez. Arkadaşlarının vermemek için koğuşta başlattıkları direniş bombalarla, dayaklarla dağıtılır. Metris'e, oradan Sağmalcılar'a götürülür. İşte burada dövülüp tek tip giydirilir ve fotoğrafı çekilir. Kendine gelince çıkarır hücrede tek tip elbisesini.
"2.5 yıl külotla dolaşınca evrim teorisini resmen gördüm. Sürekli çıplak dolaşmak vücuttaki kılları arttırıyor. 2.5 yıl tek başıma kaldım hücrede. Asosyal oluyorsun. Kekeme oluyorsun. Konuştuğun kelime sayısı birkaçı geçmiyor. Dilin daralıyor, hatta büzülüyor. Yalnız kalmak, başka insanların yüzüne bakamamak gibi bir hastalığa yol açıyor."
İdam sırasını beklemektedir. Önünde birkaç dosya kalmıştır. O süreçte idamlar durdurulur. Artık okumaya, yazmaya başlamıştır Mehmet. Özellikle de sanata ilişkin kitapları okur, sanatın insanın perspektifini genişlettiğini görür. Karakalem resim yapmaya başlar.
Bu arada da her gittiği cezaevindeki tünel kazma girişimine katılır. Bir keresinde tünelin sonuna kadar gelirler ama hep yakalanırlar. Yani Mehmet tüm girişimlerine karşın duvarı delip dışarı çıkamaz. Artık ruhuna 'kaçamama' psikolojisi egemen olmuştur. Bugün bile her girdiği kapalı mekânda yaşar bu duyguyu.
1991 yılında şartlı tahliye olur. Dört aylık bıraktığı oğlunu çıktığında 12 yaşında bulur. İçinde hep 11 yıllık yaşanmamışlık duygusu vardır. Dışarıda kendisine 'Ağabey' denmesini, çocuğunun bile 'Baba' diye seslenmesini yadırgar hep. Büyük bir boşluk duygusu yaşar. Ne yapacağını bilmemektedir. Maddi hayat da sıkıştırmaya başlar. O yaşına kadar parayla hiç ilişkisi olmamıştır. Cezaevinden önce örgüt vardır, cezaevinde komün.
"Taş üzerine resim yapmaya başladım. Evimi süslemeyi seviyordum. Çevremdekiler çok beğendiler. Önce evin içinde yapıyordum, işi büyütünce balkona, oradan da sokağa attı beni ev ahalisi. Yaptıklarımı insanlara sunmanın heyecanını yaşıyordum. Alanya'nın Afsallar Kasabası'nda festival vardı. Bana da bir sanat standı verdiler. İki bavul mozaikler ve ikonlarla gittim. Korkunç bir ilgiyle karşılandı. Daha sonra insanlara daha çok hitap eden ürünler yapmaya başladım. İlk kez bir turiste satış yapıp 20 mark aldım. Sokaktan topladığım taşları işleyerek insanlara sunmanın, onların beğenip karşılığında para ödemesinin heyecanını yaşadım."
'Tarihi eser değildir!'
Balat'ta kendisine bir atölye açar Mehmet. Restoranları, otelleri süsleyen taş baskılar yapar. Bakırköy ve Ortaköy'de sergiler açar. O kadar gerçeğine yakın yapar ki ikon ve mozaikleri, turistler alırken sınırdan dışarı çıkarmak için tarihi eser olmadığına ilişken belge istemeye kalkarlar. Elbette yalnız ikonların, mozaiklerin taşbaskısını yapmıyor Mehmet. Che'nin, Yılmaz Güney'in, Ahmet Kaya'nın, Deniz Gezmiş'in, Mahir Çayan'ın taş baskıları da var. Delemediği duvarların taşlarına renk veriyor şimdi Mehmet, içinde 11 yıl yaşanmamışlık duygusuyla!


    http://www.radikal.com.tr/7443267443260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.