Sopalı adam: Ben sizdenim amirim!

Sopalı adam: Ben sizdenim amirim!
Sopalı adam: Ben sizdenim amirim!
Elinde sopa bulunan kişi, polislerin arkasından göstericilere sesleniyor, 'gelsene buraya .... çocuğu' diyerek bağırıyor. Polisle bir süre sohbet ediyor. Polisin talebiyle arkasındaki küçük bölmeden el bombası tipindeki gaz bombasını polise vererek yardımcı oluyor.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Taksim Dayanışması’nın ‘Gezi Parkı’na giriyoruz’ açıklaması ve ona karşılık İstanbul Valiliği’nin ‘sokmayacağız’ cevabı aslında cuma günü Taksim’de neler olacağının sinyallerini vermişti. Su savaşlarıyla başlayan, sonrasında TOMA’lı, gazlı ve coplu müdahaleye dönen olaylar gece yarılarına kadar sürdü. Coplanan gazeteciler, yaralanan insanlar oldu. Polisin sert müdahalesinin yanı sıra palalı ve sopalı kişiler göstericilere saldırdı. Onlardan biri de Radikal objektiflerine takıldı.

Yetvart Danzikyan yazdı. "Şu resmi bize anlatabilir misiniz sayın vali?"


Yer İstiklal Caddesi. Saat tam 19.21. Polisin TOMA’larla tazyikli su sıktığı göstericiler, İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarına dağıldı. Çevik kuvvet polisleri ara sokaklara müdahele ediyor, kısa süre sonra ana caddeye geri geliyordu. Bir ara elinde sopa olan mavi gömlekli birinin polisle birlikte koşarak Küçük Parmakkapı Sokağa’na koştuğunu, göstericilere küfürler ettiğini gördüm. Birkaç kare fotoğraf çektikten sonra video çekmeye başladım. Elinde sopa bulunan kişi, polislerin arkasındangöstericilere sesleniyor, ‘gelsene buraya .... çocuğu’ diyerek bağırıyordu.

 

 


O sokaktaki müdahale sona ermiş polis yeniden ana caddeye dönmüştü. Elinde sopalı kişi, polisle bir süre sohbet etti. Polisin talebiyle arkasındaki küçük bölmeden el bombası tipindeki gaz bombasını polise vererek yardımcı oldu. Sonra başka bir polis de teşekkür anlamında eli sopalıya dokundu.

Sosyal medya ayakta: Destan palalandıBEN SİZDENİM!
Daha sonra elinde sopayla gösterici avındaki bu kişi bir arkadaşını arayarak yanına gelmesini istedi. Gelmediği için de arkadaşına küfürler savurdu. Sonra polislerin ikazıyla olayları uzaktan da olsa takip etmeyi sürdürdüm. Uzun süre bu mavi gömlekli kişinin peşinden gittim. İstiklal Caddesi’nde koşan başka bir çevik kuvvet polisinin peşinden o da koştu. Bir dükkana sığınan göstericilere hücum etti. Ancak esnaf kepenkleri kapatmıştı. Mavi gömlekli kişi de kepenklere onlarca kez sopayla vurdu. Eli sopalı adam daha sonra yine başka bir polis grubunun peşinden atağa kalktı. Ancak bu kez bir polis amiri bu kişinin elindeki sopayı almaya çalıştı. Önce sopayı vermek istemedi ve polise kendince haklı gerekçesini açıkladı: “Ben sizdenim...” Polis amiri bunun üzerine “Sizdeni bizdeni yok” diyerek sopayı zorla bu saldırganın elinden aldı.

Pınar Öğünç yazdı. "Palayı, çıplak aramayı ne mazur gösterebilir? "


  http://www.radikal.com.tr/114100911410097

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çok vahim - çevreci

  polis bu tür kişilere mahal verirse halkın anayasa ve kanunlara olan güveni zedelenir..

  işkenceci Sedat Selim Ay! - ergezene

  Geçen sene, yanılmıyorsam yine temmuz ayıydı, işkenceci Sedat Selim Ay İstanbul Terörle Mücadele'ye terfi ettirildi. Bu polislere kimlerin emir verdiğini (vali dışında da) bilmekte ve unutmamakta fayda var. http://bianet.org/bianet/insan-haklari/139969-iskencecisini-yenen-sosyalist-bir-kadin

  Ne kadar zekice - sabahzili

  Bu eleman da Y kusagindan sanirsam. Polisten kurtulmak icin ne kadar zekice hamle yapmis. Ben de sizdenim komserim. Bu gencler hakkaten bir baska... Gezide o kadar eli sopaliyi goremeyen radikal gercekten ne keskin gozlerin varmis.

  Ilahi radikal - sabahzili

  Bu haber daha genis tutulmaliydi. Mesela adamin gomlegi mavi kot pantolonlu hem de sakalli bunlar sebepsiz olamaz...neyse artik onu da yarinki baskida yazarsiniz. 1 aylik gezi vandalizmine (geziye degil vandalizmine) ayirdigin kadar haberi bu luzumsuz eli sopali saga sola kufreden adama ayirdin. Radikal objektifine ve objektifligine de bu yakisirdi. Allahtan polis adamin elinden sopayi almis filmin sonunda. Bu adam da tutuklanacaksa herhalde geziye katilip da tutuklanmayacak adam kalmazdi. Neyse ki adalet sistemimiz bu siglikta degil. Eli sopali adam!!! gezidekiler icin ne kadar siradisi bir durum cok korkmuslardir cocuklar...

  - momentum

  Tamam işte, hep "halkın polisi" falan demiyor muydunuz? 1980 öncesi pol-der kalıntıları gösterilere gelip "biz halkın polisiydik, halkın polisi olsa böyle olmazdı" falan derken alkışlamıyor muydunuz? Halkın polisi işte; yalnız ters yönden geldiği için yanlış tarafa çarpmış. Ama format aynı.

  Heyt be. - ganjml

  İşte özlenen görüntü, devlet millet elele,valla gözyaşlarıma hakim olamayacağım,gördünüz mü biz boşuna mı slogan atıyoruz dik dur eğilme bu millet seninle diye,gerekirse polislik,gerekirse muhbir vatandaşlık,gerekirse paramiliter güç,şimdi anladınız mı faiz lobisi,anladınız mı elinde salladığı bayrak dışında birşeyi olmayan,taksime gelmek için ego biletini zor bulan kaymak tabakasına karşı,tam techizatlı,hukuktan bağımsız,halk destekli,iktidarın tüm imkanlarını arkasına almış kolluk,savulun ileri demokrasi geliyor.

  polis suç işliyor... - bırıncı

  polisin bu kişilerle işbirliği yapması suç niteliğinde olduğu gibi, bu kişiler palayla vatandaşlara saldırırken, hiçbir müdahalede bulunmamaları da görevi ihmal suçu teşkil ediyor... göstericilere karşı her türlü davayı açan savcılara duyurulur!