"Soran olursa 'oyuncaklarıyla ölüme giden Sosyalist gençlerdi' dersiniz"

"Soran olursa 'oyuncaklarıyla ölüme giden Sosyalist gençlerdi' dersiniz"
"Soran olursa 'oyuncaklarıyla ölüme giden Sosyalist gençlerdi' dersiniz"
Suruç katliamında yaşamını yitiren 32 kişinin cenazeleri Türkiye'nin dört bir yanında toprağa veriliyor. Kobani'ye yardım için gittikleri Suruç'ta katledilen Kafkas kökenli Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç'ın Bursa'daki cenazesinde, IŞİD'e karşı boyun eğilmeyeceği sözü verildi. Konuşmalarda, "Onlar ne kadar kötüyse onların karşısında hiçbir karşılık beklemeden, enternasyonalist insanlar var" vurgusu yapıldı. Henüz 20 yaşında yaşamdan kopartılan Ece Dinç'in son yolculuğuna uğurlandığı Üsküdar'da gözyaşları sel olurken, Çağdaş Aydın'ın Tunceli'deki cenaze töreninde konuşan babası "İlk giden ben olmalıydım" diyebildi...

RADİKAL - Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi'nde canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren HDP'li Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç için bugün Bursa'da HDP il binası önünde tören düzenlendi.

Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç'ın cenazeleri öğle saatlerinde merkez Osmangazi İlçesi Fevziçakmak Caddesi'nde bulunan HDP il binası önüne getirildi. Parti binası önünde toplanan HDP, ESP ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye bin 500 kişi ”Suruç Şehitleri Ölümsüzdür”, “Soran Olursa Oyuncaklarıyla Beraber Ölüme Giden Sosyalist Gençlerdi Dersiniz” pankartları taşıdı.

BABA-KIZ UĞURLADI

Patlamada hayatını kaybeden Ferdane Kılıç'ın olayda yaralanan kızı Sinem ve son seçimde HDP'den milletvekili adayı olan eşi Metin Kılıç'ın da katıldığı törende konuşan HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak, Suruç'ta yaşanan saldırıyı nefretle kınadıklarını söyledi.

Ferdane ve Nartan Kılıç'ı asla unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirten Kolçak, "Ey Katiller, ey katilleri destekleyenler, IŞİD çetelerini Rojava'da insanlık için mücadele edenlerden daha üstün tutan, 'PYD, DAİŞ'ten daha tehlikelidir' diyen faşist zihniyetinizle övünebilirsiniz. Yoldaşlarımızın kanlarıyla ellerinize kına yaktınız. Eserinizle gurur duyabilirsiniz. Çünkü siz yıkımın hükümetisiniz. 32 canımızı bizden kopardınız" diye konuştu.

Törende söz alan HDP Bursa İl Örgütü Eş Başkanı Yüksel Akgün hunharca saldırının olduğu bir ülkede sözden ziyade öfkelerinin olduğunu belirtti. Akgün, "Acımız da öfkemiz de büyük. Biz bu saldıranları iyi biliyoruz. İyi tanıyoruz. şunu da iyi biliyoruz. Onlar ne kadar kötüyse onların karşısında hiçbir karşılık beklemeden, enternasyonalist insanlar var. Türkiye halklarının özgürleşmesi için mücadele edenler var. O İŞİD canileri varsa, sarı mekaplılar var. Onlar varsa Rojava var" dedi.

ABHAZYA BAYRAĞI ÖRÜTÜLÜ TABUTU KIZI TAŞIDI

Abhazya Bayrağı örtülen Ferdane Kılıç'ın tabutunu kadınlar taşırken, Adige ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'na ait bayrak örtülen Nartan Kılıç'ın ise tabutu HDP'liler tarafından taşınarak tören alanına getirildi. Ferdane Kılıç'ın tabutunu taşıyanlar arasında kızı Sinem Kılıç da yer aldı. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da törene katılarak Metin Kılıç'a taziyede bulundu.

ECE GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI

Katlima kurbanlarından 20 yaşındaki Ece Dinç’in cenaze namazı Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı içinde bulunan Şakirin Camii’nde kılındı. Dinç’in cenazesi daha sonra Karacaahmet mezarlığına defnedildi.

Dinç’in cenazesine babası Hamza Dinç, annesi Yasemin Dinç, yakınları, arkadaşları ile HDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Garo Paylan katıldı. Cenazeye ailesinin isteği üzerine basın mensupları alınmadı.

Cenazeye katılan HDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Garo Paylan, camiye girmeden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ertuğrul Kürkçü, yaptığı açıklamada, “Bu saldırının bir IŞİD saldırısı olduğuna dair neredeyse kesine yakın bilgiler var. Fakat henüz hükümet, güvenlik birimleri bu konuda kesin bir açıklama yapmadılar. Bunun bir IŞİD saldırısı olduğunu biz siyaseten ve akıl yürütme yoluyla biliyoruz çünkü Suruç’taki patlamayla aynı anda Kobani’de de 5 kişinin hayatını kaybettiği bir intihar saldırısı oldu. Bu çifte imza yönteminin bir versiyonu. Bundan neredeyse eminiz. Fakat bundan emin olduğumuz kadar emin olduğumuz şey; bu saldırılarda hükümetin üzerine düşen güvenlik görevlerini yerine getirmediğidir” dedi.

‘OĞLUM PATLAMA SIRASINDA YANIMDAYDI, ÖNCE GİDEN BEN OLMALIYDIM’

Çağdaş Aydın ise memleketi Tunceli’nin Ovacık ilçesinde toprağa verildi. Oğlunun öldüğü saldırıda yaralanan baba Fethi Aydın, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “Patlama sırasında Çağdaş benim yanımdaydı. Ama o beni solladı onu kıskanıyorum. Ben olmalıydım. Onun gidişini kıskanıyorum hala” dedi.

Törende konuşan DTK Başkanı Hatip Dicle, “Onların Kobani’ye geçmelerine izin vermeyen AKP hükümeti bu insanlarımızın güvenliğinden direkt sorumlu olmalarına rağmen gençlerimizin vahşet dolu barbarca saldırıya uğramalarına engel olmadan göz yumdular” eleştirisinde bulundu.
DHA

Kobani'deki çocuklar için oyuncak kampanyası başlattı

Babanın isyanı: Türkiye'de en ağır silah, kalem ve kağıt