Sorgun'da tekbirli, alevli, taşlı, sopalı, silahlı dehşet gecesi

'Küfür'den lince

Fuhuş yaptırdığı öne sürülen birinin küfrüyle başlayan tartışma Sorgun'u karıştırdı. Öfkeli kalabalık tekbir getirip bir otomobille yedi evi yaktı, itfaiyenin hortumlarını kesti. Linç girişimi sırasında üçü evlerden açılan ateşle olmak üzere yedi kişi yaralandı.
Haber: HARUN GÖKÇEOĞLU / Arşivi

YOZGAT - Sorgun ilçesinde galeyana gelen kalabalık, kadın satıcıları olduklarını öne sürdükleri bir grubun otomobili ile yedi evi ateşe verdi. Evlerden birinden av tüfeğiyle açılan ateş sonucu üç kişi yaralandı. Olaylarda toplam yedi kişi yaralanırken, 33 kişi de gözaltına alındı.
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde önceki gece ilginç olaylar yaşandı.
Olaylar saat 17.00 sıralarında kadın ticareti yaptığı ileri sürülen bir kişinin alkollü bir şekilde çevredekilere küfür etmesiyle başladı. Gençlerin müdahalesiyle bu kişi bölgeden uzaklaşırken halk galeyana geldi. Bir anda çığ gibi büyüyen kalabalık kadın satıcıları olduğu öne sürülen kişilerin otomobilini ateşe verdi. Kalabalık, yangına müdahale etmeye çalışan itfaiye ekibinin de hortumunu keserek yangını söndürmesine engel oldu.
Evdekiler kaçtı
Sayıları 2 bine yaklaşan kalabalık daha sonra Agah Efendi ve Yenidoğan mahallelerinde fuhuş yapıldığı öne sürülen yedi eve taş ve sopalarla saldırdı. Evlerden birinden av tüfeğiyle açılan ateş sonucu üç, yaşanan arbedede dört kişi hafif yaralandı. Sorgun Devlet Hastanesi'ne götürülen yedi yaralı tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi. Evlerde oturanlar kaçarken, öfkeli kalabalık tekbir getirerek, yedi evi ateşe verdi. Polisin müdahalede yetersiz kaldığı kalabalık, yine yangını söndürmeye gelen itfaiye ekiplerini engelledi, evler tamamen yandı. Kalabalık daha sonra kadın satıcılarının polise sığındığı düşüncesiyle İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Tekbir getirip, kadın satıcıların kendilerine verilmesini isteyen kalabalık ikna edilemedi. Kalabalığın dağılmaması üzerine içlerinden iki kişi Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Bir süre sonra dışarı çıkan bu kişinin içeride kimsenin bulunmadığını söylemesi üzerine kalabalık saat 22.00 sıralarında dağıldı.
Yozgat, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Çorum ve Ankara'dan istenen takviye Emniyet güçleri, gece yarısından itibaren ilçeye geldi. Ayrıca ilçeye iki zırhlı araç ile Ankara'dan Özel Harekât ekibi geldi. Olayların bastırılması için jandarma da polise destek verdi. Takviye ekiplerin gelmesiyle öncelikle Emniyet Müdürlüğü çevresinde önlemler artırılırken, güvenlik güçleri gece sokaklarda devriye gezdi.
Sorgun'da 33 kişinin gözaltına alınmasını protesto eden yaklaşık 1000 kişilik bir grup dün saat 13.30 sıralarında E-88 karayolunu trafiğe kapattı. Karayolunda bir kilometre boyunca polislerle birlikte yürüyen topluluk, Sorgun çıkışında İstiklâl Marşı'nı okuyup, slogan attı. Bu sırada topluluktaki bazı kişilerin polise sataşması üzerine arbede çıktı. Polisler göz yaşartıcı bomba kullandı, biber gazı sıktı. Grupta bulunanlar polise taş atarak mahalle aralarına dağıldı. Savcılıkta ifade veren 33 kişiden 24'ü serbest bırakıldı dokuz zanlı ise nöbetçi mahkemeye çıkarılarak tutuklandı.
Vali Amir Çiçek, olayların ardından "Bir fuhuş olayının failinin vatandaşa küfretmesi sonucu infial oluşmuş ve vatandaş bu tip insanları linç etmek istemiştir. Tabii ki bu işin provokatörleri var. Kovuşturma sürüyor" dedi.