'Sorsanız eyaletin ne olduğunu bilmez'

'Sorsanız eyaletin ne olduğunu bilmez'
'Sorsanız eyaletin ne olduğunu bilmez'

İSTANBUL - Kartal ve Ataşehir’de CHP ’li belediyelerin tesis açılışlarına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Başbakan Erdoğan’ın çözüm süreciyle ilgili olarak önceki akşam CNN Türk-Kanal D ortak yayınında yaptığı açıklamaları eleştirdi.
Ataşehir’deki hizmet binasının açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, “Demokrasi aynı zamanda basın özgürlüğü demektir. Türkiye’de basının özgür olduğuna inanan bir arkadaşım el kaldırabilir mi acaba? Hangi görüşten olursa olsun önemli olan gazetecinin özgürce yazmasıdır. Hiçbir zaman ‘bizi şu köşe yazarı eleştiriyor’ diye bakmadık; ama aynı şeyi iktidarın da yapması gerekir” dedi.
“CHP olduğu sürece bu ülkede birliği ve bütünlüğü sağlama güvencesi mutlaka vardır” diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ‘eyalet sistemi’ne ilişkin sözlerini hatırlatarak şöyle devam etti: “Sorsanız eyaletin ne olduğunu bilmez. Ülkenin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz neden hukukun üstünlüğü diyoruz. Biz neden parlamentoyu adres gösteriyoruz, barış ve özgürlük diyoruz? Çünkü AKP Türkiye’yi yarı açık cezaevine döndürdü. Kimse hükümeti eleştiremiyor. Korkmayın arkanızda bir CHP’li olacaktır.”

‘Buraya ne binalar yapılır’
Kılıçdaroğlu, Kartal’daki Mehmet Ali Büklü Parkı’nın açılışında ise “TOKİ konutu yaparak kentli olunmaz. Kentli olmak için yeşil alanlara, parklara ihtiyacımız var. Kartal Belediye Başkanımız 9 dönümü yeşil alan olarak hediye etti. Eminim AKP’liler çok kızgındır. Buraya ne binalar yapılırdı, ne köşeler dönülürdü diyorlardır. Belediye Başkanımız kimseye köşe döndürmedi” diye konuştu.