'Şortlu kadınlardan rahatsızım' sözlerine tepki: #Direnşort

'Şortlu kadınlardan rahatsızım' sözlerine tepki: #Direnşort
'Şortlu kadınlardan rahatsızım' sözlerine tepki: #Direnşort
Milliyet yazarı Meral Tamer'in şortlu kadınlardan rahatsız olduğunu dile getirdiği köşe yazısı olay yarattı. Kullanıcılar, Twitter'da Diren Şort etiketiyle tepkilerini dile getiriyor.
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Milliyet yazarı Meral Tamer'in "olur olmaz yerde" karşısına çıkan şortlu kadınlardan rahatsız olduğunu dile getirdiği köşe yazısı sosyal paylaşım sitelerinde büyük tepki aldı: Diren Şort!

TWITTER GÜNDEMİNE YERLEŞTİ

"Şortla kalkıp da markete, hastaneye, postaneye gitmeyi aklımın ucundan geçirmem." dediği yazısının ardından eleştirilerin hedefi haline gelen Tamer'e karşı Twitter'da #DirenŞort hashtag'i başlatıldı. Attıkları tweet'lere bir de kendilerinin şortlu fotoğraflarını ekleyen paylaşım sitesinin kullanıcıları, oldukça kısa bir süre içerisinde "Diren Şort" başlığını Twitter gündeminin de zirvesine yerleştirdi.

ÜNLÜ İSİMLER DE TEPKİLİ

Şort tartışmalarına katılanlar arasında ünlü isimler de bulunuyor. "Şortumu giyer, çıkarırırm" diyen Ece Erken gibi, "Şortu Yedirmeyiz" diyen Furkan Kızılay ve "Meral Tamer, şort giyen kadınlardan rahatsızmış. İzmir 'e hiç gelmesin, inadına şortu suratına fırlatıp, donla gezmeye başlarız." diyen Pucca'nın paylaşımları diğer kullanıcılardan oldukça ilgi gördü.

Peki, büyük tartışma yaratan Meral Tamer, "Şort giyenleri eleştirdiği" yazısında neler söylemişti? İşte o yazı:

'KENDİM DE ŞORT GİYERİM, YERİNE GÖRE TABİİ'

"Aslında giyim eşyası olarak şortu çok severim. Yerine göre çeşitli boylarda şortları, her yaştan kendine yakıştırarak giyenleri keyifle seyrederim. Özellikle tatil yörelerine gidiş-gelişte havaalanlarında ve uçaklarda çok renkli, değişik desenli şortlar hep dikkatimi çeker. Kendim de şort giyerim, ama yerine göre tabii… Tatil yöresinde giyebileceğim şortla kalkıp da markete, hastaneye, postaneye gitmeyi aklımın ucundan geçirmem. Ne var ki günlük market alışverişini yaptığım Akmerkez Macrocenter’de de, Etiler Gurme Carrefour’da da bu yazbaşından beri minnacık şortlarıyla gelen kadınlar dikkatimi çekiyor. Hani öyle tatilden gelmiş ve hemen geri dönecek gibi yanık bir halleri de yok; frapan tipler de değiller… Geçen gün rutin kan ve idrar tahlillerim için yıllardır müdavimi olduğum Biruni Laboratuarı’na gittim; orada da tahlil için gelmiş şortlu kadınlara rastlamaz mıyım? Bu ilk kez oluyor…

'HASTANEYE GİTMENİN ADABI YOK MU?'

Bitmedi; hafta başında bir muayene için gittiğim Amerikan Hastanesi’nde sıramı bekliyordum. Baktım, 50-55 yaşlarında bir hanım, bacaklarını neredeyse kasıklarına kadar açıkta bırakan kısacık şortu ve yanında eşiyle birlikte gelip karşımdaki koltuklara oturdular. Hangisi hastaydı bilmiyorum, ama hastaneye gitmenin de bir adabı yok mudur?

Her türlü aykırı davranışa ve değişik fikre açık olan ben, galiba hayatta galiba ilk kez bir şeyi bayağı yadırgıyorum. Ben mi geri kafalı olmaya başladım, yoksa bu yaz sadece popoları kapatıp, baldırları tamamen açıkta bırakan şort giymek çok mu moda oldu bilemiyorum valla…

Hele geçen hafta İstanbul ’da bir cenaze evinde, yine orta yaş üstü bir hanımı, ancak tatil beldesinde giyilebilecek kısalıkta bir şortla görünce “pes artık” dedim. Umarım cenazeye de aynı şortla gitmemiştir. Bu bayram eminim, bayram ziyaretlerine de kısacık şortlarla gidenler olacaktır. "

Meral Tamer'in Milliyet'teki yazısı: Bayram namazına, hastaneye, cenaze evine şortla gidilir mi?


  http://www.radikal.com.tr/1145960114596026

  YORUMLAR
  (26 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olay kafada, giyside degil - ozgurdunya

  Olay görgü, kültür olayi. Avrupa'da kizlar nerdeyse hicbirsey giymiyor ve kimse dönüp bakmiyor. Önce o abaza kafa yapinizi degistirin. Insanlara görgüsüzce bakmamayi ögrenin. Herkes istedigi gibi giyinme hatta giyinmeme özgürlügüne sahiptir. Basörtüsü ne kadar haksa ciplaklik da o kadar haktir.

  Konuya bak ya... - sertanyar

  Amerikalılar Mars'ta koloni kurmak için hazırlığa başladılar. İtalyanlar soğuk füzyon ile dünyanın enerji ihtiyacını ortadan kaldıracak bir proje başlattılar. Bizimkilerin saplanıp kaldığı konuya bak. İçler acısı valla. Yazık memleketime.

  Her yazılana tweet atmaya kalkarsak... - user1088830

  Meral Tamer'in yazısı hoş değil,hatta incitici.Ama sonuçta bir yazarın görüş açıklamasından ibaret.Her insanın rahatsız olma hakkı vardır sonuçta.Düşünce açıklama,eleştirme hakkı gibi.Bu düşünceler muhafazakar olabilir.Bize ters gelebilir.Bu düşünceyi iktidar erkinden bir siyasetçi açıklasaydı, "yaşama tarzı"na müdahale olarak algılanabilirdi.Bu kadar gürültü koparmaya,üzerinde durmaya gerek yok bence.Bu kadar defansçı olmayalım.Biri ters bir şey dediğinde hemen kaleye geçiyoruz.Sürekli savunma pozisyonundayız.Bu ruh hali iyi bir şey değil.Bir zamanlar "Donla denize giren"leri küçümsediğimizi unutmayalım.

  Görgüsüz ve estetik kaygısız bir toplum - necipguven

  Mesele kıyafet özgürlüğü değildir. Elbette herkes kendi zevkine, anlayışına, prensiplerine ve maddi imkanlarına uygun giyinme hakkına sahiptir. Ancak bir de içinde yaşanan topluma, içinde bulunulan mekana ve zamana uygun bir kıyafet anlayışı vardır. İnsanlar belli limitler içinde ortak görgü kurallarına uygun giyinmek ve davranmak zorundadırlar. İnsanların kendine ait özel mekanları vardır ve bu mekanlarda ne giyip ne giymediklerine ve davranışlarına kimse karışamaz. İnsanların birarada bulundukları ortak kamusal alanlar vardır. Buralarda genel-geçer ahlak ve görgü kurallarına uygun giyinir ve davranırlar. İnsanların birarada bulundukları özel zaman ve mekanlar vardır. Buralarda bu mekan ve zamana uygun kıyafetler giyilir. Örneğin bu mekanın birinde çok normal olan bikinili bir giyim tarzı, başka bir mekanda çok aykırı kaçabilir. Önemli olan toplumun ortak görgü kuralları oluşturup uygulayabilmesidir. Bu konunun din ile hiçbir alakası yoktur. Neredeyse Meral Tamer hanımı bile gericilikle suçlamak akıllı bir insanın yorumu olamaz. Olay sadece görgü ile ilgilidir. Teşhircilik seviyesinde bir giyim ile her mekana girilmesini makul karşılayan hiçbir görgü kuralı mevcut değildir. Çıplaklık arttıkça estetik artar düşüncesi yanlıştır. Estetik kaygılar belli limitler içinde kaldığı takdirde güzel sonuçlar verir.

  sıkıntı - nilgunm

  allah başka dert vermesin meral tamer. ben de bazı şeylerden hoşlanmıyorum ama yapmayın, etmeyin, giymeyin deme hakkını görmüyorum kendimde. sana da o hakkı vermiyorum..

  Köşe yazısı konusu bu mudur? - okannn

  O şort giymiş, öbürü kısa giymiş, uzun giymiş falan filan... Bunlar incir çekirdeğini doldurmayacak, çay bahçesinde arkadaşınla otururken edeceğin havadan sudan sohbet konuları olabilir belki ama gazetede bir köşede böyle bir konuda, hem de uzun uzun yazmak Meral hanımın türkiye'de gündem konularının biri bitmeden öbürü başlarken yazı konusu bulmadaki beceriksizliğini ve korkusunu gösteriyor bence. Diğer yazarlar da başlasın şort, pantolon, makyaj, saç kesimi şekli, oje rengi gibi konularda kendi şahsi beğeni ve fikirlerini belirtmeye de millet de bilsin nasıl ve ne kadar giyinmesi gerektiğini.

  estetikten rahatsız olan kişi - only truth

  Meral Tamer, biraz zayıflarsan sende vücuduna güvenip kısa şort giyebilirsin. Kısa şort, güzel bacaklarda hem de çok estetik görünüyor, öyle istediğiniz yere gidebilirsiniz. Güzellik ve estetik neden sizi rahatsız ediyor? Şortun nerde giyilebileceği ile ilgili yazılı ya da anonim bir kural yok. Bana ülkemin özgür olduğunu hatırlatıyor, mutlu hissediyorum.