Soru işareti ve ünlem hakaret değil!

Soru işareti ve ünlem hakaret değil!
Soru işareti ve ünlem hakaret değil!

Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm

Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm'ün, Dekan Prof. Dr. Şafak Aksoy'un uyarı yazısına soru işareti, virgül ve ünlemden (?,!) oluşan cevabı üzerine hakaret suçlamasıyla açılan soruşturma ve maaştan kesme cezası Danıştay kararıyla bozuldu. Danıştay söz konusu yazım işaretlerinin hakaret olmadığına karar verdi.

ANTALYA - İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde (İİBF) öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm hakkında, Bolu türküsü 'Halimem'in 'Alçaklara kar yağdı üşümedin mi/Sen bu işin sonunu düşünmedin mi' nakaratını fakültenin koridorunda elinde çay bardağı ile yürürken ıslıkla çaldığı için soruşturma açıldı. Soruşturma sonunda 100 lira maaş kesim cezası verildi, YÖK ise cezanın, savunma alınmadan uygulandığı için iptaline karar verdi. Üniversite yönetimi, aynı suçlamalarla Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm hakkında ikinci kez soruşturma açtı ve bu kez 'kınama cezası' verdi, ancak bu karar da Prof. Dr. Kuruüzüm'ün başvurusu üzerine hem YÖK, hem de yerel mahkeme tarafından iptal edildi. 

Prof. Dr. Şafak Aksoy


Bu olayın ardından İİBF Dekanı Prof. Dr. Şafak Aksoy, genişletilmiş bölüm toplantılarına elinde çay bardağıyla ıslık çalarak sürekli geç girdiği gerekçesiyle Prof. Dr. Kuruüzüm'e uyarı yazısı gönderdi. Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm, 29 Mart 2010 tarihinde Prof. Dr. Aksoy'un bu yazısına sadece soru işareti, virgül ve ünlem işaretinden oluşan bir cevabi yazı gönderdi. Bu kez de bu noktalama işaretlerinin hakaret olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm'e, 100 lira maaştan kesme cezası verildi.

Prof. Dr. Kuruüzüm, hakkında açılan ikinci soruşturmada kendisine haber verilmediği ve 15 günlük yasal sürenin ihlal edildiğini savundu. Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm hakkında açılan bu ceza soruşturmasına ilişkin Danıştay 1'inci Daire Başkanlığı, söz konusu noktalama işaretlerinin hakaret içermediğine dair men-i muhakeme (kovuşturmaya yer olmaması) kararı verdi. Danıştay'ın 18 Eylül'de aldığı bu karar, geçen yıl emekli olan Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm'e bir süre önce bildirildi. (Mehmet ÇINAR/DHA)

Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sayın dekan tazminatı düşünmedin mi?

 


  http://www.radikal.com.tr/116602111660219

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İTÜ'de Yıllarca Hocamdı. - odelikanlı

  Yıllarca kendisinden ders aldım.Aydın, kültürlü,kaliteli gerçek bir insandır.Çok insan canlısı ,neşeli ve espritüeldir de. Çok şey öğrendim 20 yıl geçti ama hala öğütleri ve dersleri kulağımda aklımda.Bu kaliteli adamı çekemeyen adam Dekan utansın yaptığından:(.Kim bilir Hocamın neyini çekemiyordur? Diren Kuruüzüm Hocam diren.Bu karanlık günlerde elbet geçecek.....

  Bu habere ancak şu yorum yapılır: - moeztas

  Oğlum bak git! Lüzümsuz işlerle uğaşmak için mi Prof. Dr. oldunuz?

  Ben de sorayim. - celal103

  Burasi universitemi Prof yazdiginda insan kafasi calisan olarak anliyor. ya bumu anlamak. ?,! bakin neye yormuslar da baskalarini anlamaya calismamislar. Yazik degilmi universite demeye buralara. Prof, dr,doc, niye alirlarki Enver Aysever gecen gun bir seyin degerini belirleme olarak onun icinin nasil doldugunu Turkluk meselesi varmi senin marka degerin,bilim uretiyormusun disari ne ihrac ediyorsun.Amerikali,Avrupali, Japon Italyan Fransiz Ingiliz bunlar marka ingiliz mali Alman mali ile Turk mali arasindaki terci etme sirasina Dunyada degil Turkiyede bakin Turk mali tercih siralamasinda bu saydiklarimiz ve saymadiklarimizdan gerideler. Maaalesef Maalesef durum bu . Bu ogretim gorevlilerin isine bir bakin uc isarete "takilmislar" . ?,!

  bizim üniversiteler iyice dost ahpab ilişkisine büründü - demlicay2011

  siyaset yerinden ziyade çete anlayışıyla yönetiliyor. bilim hak getire. kopya torpil ayuuka çıkmıştır. bazı üniversitelere verilen isimler sanki kurtuluş savaşı kazanmışta haketmiş gibi gösterilmiş. gül ve erdoğan üniversiteleri de neyin nesi allah aşkına. bu ne ilkellik ve bun adalet edep bilmezliktir. yazık yazık. boyunduruk altında türk üniversitelerine bakanların vekillerin isimleri verislin olsun bitsin.

  nitelik? - ehli-keyf

  boşuna söylenmiyor üniversite binası inşa etmek mesele değil. o binalarda bilim yapılması. korkarım bu işin sonunda dekan bey diğer profesörü bana nanik yaptı diyerek annesine şikayet edecek.

  Başka işiniz yok mu???!! - user1105328

  Profesör olmuşlar uğraştıkları işlere bak!!??

  100 lira - haciwhat

  dekanlık hırs yapmış o 100 lira alınacak :) ülke içi yargı yolları tükendiğinde avrupa mahkemelerine kadar gitmeli bu olay, üniversitelerimizin ülke sınırları dışındaki prestiji açısından da faydalı olur..