Soru: MİT'in bildirdiği araçlar mı patladı? Yanıt: Evet!

Soru: MİT'in bildirdiği araçlar mı patladı? Yanıt: Evet!
Soru: MİT'in bildirdiği araçlar mı patladı? Yanıt: Evet!
CNN Türk'ten Hande Fırat Reyhanlı'da yaşanan saldırılarda yaşanan istihbarat zaafiyetini anlatırken MİT'in patlamadan iki gün önce ayrıntılı istihbarat verdiğini yazdı.

Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın ABD seyahati öncesinde yaptığı, "zaafiyet olduğuna inanmıyorum" dediği halde Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirmesini değerlendiren Hande Fırat patlamanın  engellenmesi konusunda MİT ile Emniyet arasındaki muhtemel bir gerilime işaret etti. 

Fırat'ın "MİT her şeyi verdi" başlıklı yazısı şöyle:

Herkesin işleneceğini bildiği bir cinayet… Bilmesi gerekenlerin patlayacağını bildiği bomba… Reyhanlı'daki saldırıdan söz ediyorum…

Reyhanlı'ya savaş alanına döndüren saldırı neden önlenemedi ?
Nerede kopukluk oldu ? İstihbaratta mı sorun vardı ?
İstihbaratın değerlendirilmesinde mi ?
Yoksa kurumlar arasında kopukluk mu sebep oldu ?
Soruların yanıtları şimdilik kesin olarak yok.Ancak yanıtlar için Başbakanlık Teftiş Kurulu görevlendirildi, üstelik bizzat Başbakan Erdoğan tarafından. Kurulun görevlendirilmiş olması bile başlı başına bir "son dakika haberi " dir. Çünkü bizzat Başbakan bir sorun olunduğunu net bir biçimde kabul etmiş demektir. Zaten ABD'ye doğru yola çıkmadan önce yaptığı açıklamada da bunu net bir biçimde ifade etti. Başbakan Erdoğan "İstihbarat zaafı olduğu kanaatinde değilim, ama burada MİT- Emniyet arasında kopukluk söz konusu olabilir. Nerede bir zafiyet belirtisi varsa, bunun gereğini tereddütsüz yerine getiririz. İçişleri Bakanıma da talimat verdim. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu da adımlarını atmalı. "dedi.Burada dikkat edilmesi gereken bazı mesajlar var, Başbakan Mit' in istihbaratından kaynaklanan bir sorun olmadığını açıkladı. İkincisi ise , MİT Başbakan'a bağlıdır. Emniyet Teşkilatı ise İçişleri Bakanlığına. Zaten harekete geçirilmiş bir Başbakanlık Teftiş Kurulu var, ancak Başbakan bununla yetinmeyip bir de İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulunun görevlendirilmesi talimatını vermiş.Şimdi gelelim Başbakanın "istihbaratta zafiyet olduğunu düşünmüyorum " sözlerine.. Yani o istihbaratta… Edindiğimiz bilgilere göre, MİT'in bu konudaki son istihbaratı olaydan iki gün önce. Yani daha önce de MİT bir saldırı olabileceğine ilişkin, bölgedeki hareketliliğe ilişkin duyumlarını paylaştı. Ancak asıl olan, olaydan iki gün önce verdiği istihbarat. Kaynaklar o istihbaratın "spesifik " olduğunu söylüyor. Yani net, isimlerle, araçlarla , plakalarla… Kısacası ayrıntılı istihbarat… Hatta "Kolay kolay bu kadar detay elde edilmez, ama iki gün önce verilen istihbarat detaylıydı " diyorlar. İstihbaratta araçlar, kişiler, kişilere ilişkin bilgilerin yer aldığı ifade ediliyor.Merak edip şunu da sordum, verilen istihbaratta ki araçlar mı kullanılmış, istihbaratta yer alan kişiler mi yapmış, yani gözaltına alınanlar ve arananlar, istihbaratta yer alanlar mı ?Soruya yanıt "evet " oldu…Saldırının yapılacağı yer istihbaratta yer alıyor muydu ? sorusunu da yönelttim.. Spesifik olarak değil, ama olası bölgeler sıralanıyordu yanıtını aldım.Peki istihbarat bu ve doğru ise , ne oldu ? MİT ile Emniyet arasında bir kopukluk mu oldu? İstihbarat yeteri kadar değerlendirilmedi mi? Yoksa saldırı öncesi takipte, operasyon hazırlığında bir sorun mu çıktı ?Yanıtlarını biz bilmiyoruz. Devletin kurumlarında bilenler vardır. Ancak kamuoyu yanıtlar için İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu ile Başbakanlık Teftiş Kurulunun çalışmalarını bitirmesini bekleyecek.Bitirirken son bir not, istihbarat teşkilatı ile emniyet arasında resmi olarak kabul edilmese de geçmişte de kamuoyuna yansıyan sorunlar yaşanmıştı…Bunun en yakın örneğinin de MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında açılan soruşturma dönemi olduğunu hatırlatmak isterim.


  http://www.radikal.com.tr/113353611335367

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo Doğrusu - NİHAT12

  Alıştık artık bu olaylara.Birde olaydan sonra olanlara ve açıklamalara.O da şu.Gizli servislerin olacakları önceden bildikleri.Nedense bunları dinleyende olmuyor.İkiz kulelerin yok edilmesi önceden bildirilmemiş miydi.Son poston saldırısı da önceden biliniyormuş.Olacakların habercileri nedense önleme konusunda idaresizleşiyorlar. Oğlum siz milletle dalgamı geçiyorsunuz.Öfkelendirmeyin milleti.Bu açıklama bu rahat tavır olayları sizinle ilşkilendirme sonucu doğmasına neden olur halk algısında.Bu algı bir oluştu mu öfkeden sizin gibi karanlık güçler bile nasibini alır.Bu nu unutmayın.

  Nur-î ihanet - karayel1965

  ben bu polislere ve emniyet mensuplarina nasil güveneyim simdi vatandasin ödedigi vergilerle vatandasina eziyet etmek icinmi var bu kurum.basbakaninda verdigi ilk demecinde baris sürecine karsi yapilmis bir terörist eylem,öyle görünüyorki sürecten hosnut olmayan emniyet bu eyleme göz yummus ki akp iktidari darbelensin.ihmali olan tüm emniyet yetkililerinin vatana ihanetten yargilanmasini arzu ediyorum.emniyeteki kadrolasma bertaraf edilmezse bize huzur yok

  Bravo doğrusu! - thracean

  İçişleri bakanı hala koltuğunda oturmaya devam ediyor. Koltuk sevdası vatan sevdasından büyük anlaşılan.

  Dikkat edin.. - suvari47

  Sn.basbakanin ABD`ye bu 4-5.ziyareti.Gazeteci olsam sunu arastirirdim.Basbakan ABD`e gitmeden birkac gun once hep sansansyonel eylemlerle turkiye sarsiliyor.Bu genelde karakollarin basilmasiyla oluyordu.Ve tesadufe bakinki her seferinde en az 10-15 asker sehit oluyordu.Tabiiki ziyaretin bir numarili sebebi pkk teroruydu.Bu senekeki bir numarali sorun suriyeydi.Dogal olarak suriyenin parmagi oldugu kuskusu yaratacak boyle bir eylem bana sasirtici gelmedi.ABD ziyaret oncesi boyle eylemler tesadufmu?Insanin aklina tesadufun bu kadarinada pes dedirtiyor.Bende arsiv yok.Arsivi olan gazateciler arastirsa tesadufleri! net bir sekilde goreceklerdin.

  MIT in bildirdigi araclarmi patlatildi..... - miskin2

  haber dogruysa,ölen 52 kisinin sorumlusunu ki mit in istihbarat vermesine ragmen ciddiye alinmamasindan veya ihmal edilmesinden dolayi, bulunup yargi önüne cikarmakta hükümete düser.

  sorular - erdal mirza

  Fehim Taştekin'in,'Gözaltına alınan kişilerin olaydan iki gün önce gözaltına alınıp alınmadığı'sorusu aydınlatıldığında bu soruların yanıtı belirgin hale gelecektir.

  Suçlu kim. - citizen

  Eğer haber doğruysa... Demek ki MİT "aman şu araçlara dikkat" dediğinde Polis biber gazı kullanma, göz yaşartıcı bomba atma eğitimindeydi ki o an eğitimlerine ara verip bu işe bakamadılar...Şimdi ölen 50 yurttaşın sorumlusu kim olacak. Polis karakolda kafa-kol kırsa, silahı yanlışlıkla (!) patlayıp vatandaşı alnının ortasından vursa bile suçlu sayılamayacağına göre.