Soru: Suriyeli sığınmacılar oy kullanacak mı?

Soru: Suriyeli sığınmacılar oy kullanacak mı?
Soru: Suriyeli sığınmacılar oy kullanacak mı?
CHP'li Refik Eryılmaz'ın soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verildiği ve seçimde oy kullanacakları yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Radikal.com.tr - İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriye ’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye ’ye sığınan Suriyelilere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının verilmediğini bildirdi.
Güler, Türkiye’ye Mayıs 2013 itibarıyla 309 bin 205 Suriye vatandaşının giriş yaptığını bunların 114 bin 297’sinin ise ülkesine döndüğünü kaydetti. Güler, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilip seçimlerde oy kullanmalarının sağlanacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

ÖNERGEYE YANIT

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Suriye olaylarının başlangıcı kabul edilen 15 Mart 2011 tarihinden günümüze kadar ülkemiz yoğun bir göç akınına maruz kalmıştır. Gelinen son süreçte Suriye’deki iç çatışmalardan kaçan, ülkemize sığınan Suriyelilerin bir kısmına vatandaşlık verildiği ve bir kısmı içinde vatandaşlık verilmek üzere işlem yapıldığı yönünde iddialar ulusal basında yer almaktadır” ifadelerini kullandı. Eryılmaz, şu soruları yöneltti:

- 15 Mart 2011 tarihinden önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Suriye’deki çatışmalardan kaçan ve ülkemize gelen Suriyeli sayısı kaçtır?

- 15 Mart 2011 tarihinden önrgenin yanıtlandığı tarihe kadar ülkemize sığınan Suriyelilerin kaçına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir? Ne kadarına vatandaşlık hakkı verilmesi düşünülmektedir? Bununla ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır?

- Türk vatandaşlığına geçirilen Suriyelilerin adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre kayıtları yapılmış mıdır? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle hangi ilimizde ne kadar Suriyeliye vatandaşlık verilmiştir?

- Vatandaşlık verilen Suriyelilerden kaçı seçmen kütüğüne kayıt edilmiştir? Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyeliler gelecek yerel ve genel seçimlerde oy kullanabilecek midir?

309 BİN SURİYELİ

Güler, yanıtında, “24 Mayıs 2013 itibarıyla ülkemize giriş yapan 309 bin 205 Suriye vatandaşından 114 bin 297’si ülkesine dönmüştür” dedi.

Muammer Güler, “5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 11. maddesine göre, bir yabancının Türk vatandaşlığını kazanabilmesi için ikamet izni ile kesintisiz olarak Türkiye’de en az 5 yıl ikamet etmesi gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığını kazanmaları söz konusu değildir. Bu sorunun cevabı 3. ve 4. soruları da kapsamaktadır” ifadelerini kullandı.
Güler, bu yanıtıyla Suriyeli sığınmacıların Mart 2014’te yapılması öngörülen yerel seçimlerde oy kullanma olasılığının bulunmadığını vurgulamış oldu.


  http://www.radikal.com.tr/114678311467834

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  2038 hatay - jun-8

  HATAY 2038 de seçime gidecek acaba sığınmacılar şimdi oy kullanırsa o zamanda HATAY'ın SURİYE'ye gitme tehlikesi olmaz mı? Belkide bu savaşı ESAD vatandaşını TÜRKİYE'ye gönderip TÜRKİY'de seçmen olmalarını sağlamak için kendisi çıkarmış olamaz mı ve onların oy kullanıp HATAY'ı almak olamaz mı? birde bu açıdan bakalım.

  ... - noelon

  hay allah... iktidar partisi böyle bir fırsatı nasıl kaçırmış? nasıl bir khk çıkarıverip bu sığınmacı kardeşleri seçmen yapıvermemiş? şaşırdım...

  Ne İşleri Var? - amaurot

  Resmi rakamlar bile korkutucu! Bu kadar Suriyeli sığınmacının ne işi var allaseniz? Ne amaçla açıldı sınırlar bu mültecilere? "Onlar bizim Suriyeli Kardeşlerimiz" türünden edebi açıklamalar hiç inandırıcı değil! Ne işleri var? Resmi rakamlarla giriş yapanlardan ayrılanları çıkardığınızda kalıyor 194 bin 908 Suriyeli! Ki bunun mutlaka resmi olmayan rakamı da vardır!

  Siz bir yolunu bulursunuz... - citizen

  Siz vatandaşlık koşullarını da kılıfına uyun hale getirir ve bunlara seçimlerde oy kullandırırsınız. Tabi eğer oradan gelecek oyların sizin hanenize yazılmasını garanti altına aldıktan sonra. Hiçbir şey yapmasanız bile ölmüş vatandaşların kimlikleri ile oy kullandırırsınız. Bütün bunları yazıyor olmamın sebebi ise sizin iktidarına olan güvensizlik ve oy alabilmek için her türlü yol ve yalanı geçerli gören zihniyetiniz.