'Soruları tarikata verildi' denilen sınav iptal

ANKARA - ÖSYM, skandala dönüşen ‘Polis Akademisi Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı’nı iptal etti. 13 Eylül’deki sınavın sorularının sınavdan önce bazı internet sitelerinde yayımlandığı, soruların yanıtlarıyla birlikte bir tarikata verildiği iddia ediliyordu.  Yeni sınav güvenlik önlemleri altında 1 Kasım’da yapılacak.
İddiaya göre, Polis Akademisi Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı’nın soruları çalınarak, bir özel dershane tarafından “özü korunarak küçük değişikliklerle” seçilmiş bazı öğrencilere dağıtıldı. Sorular sınavdan üç gün önce 10 Eylül’de fotoğraflandı. Konu bir haber sitesine yansıyınca ÖSYM savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Halen, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanlığı Bilişim Suçları Birimi olayı araştırıyor.
ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre “13 Eylül 2009’da 09.30-11.30 saatleri arasında yapılan sınav sırasında, saat 10.59’da Merkez’e, ‘...Sınav sorularının ele geçirildiği ve KPSS deneme sınavı adı altında bazı dershaneler tarafından özel olarak seçilen öğrencilere iletildiği...’ iddiası iletildi. Söz konusu KPSS deneme sınavı soruları da Merkez’e saat 12.59’da elektronik posta ile ulaştırıldı.”

103 sorudan 88’i çok benzer
Yapılan incelemeler sonucunda KPSS Deneme Sınavı’nda yer alan 103 sorudan 88’inin sınavda sorulan 120 sorudan 88’i ile büyük benzerlik gösterdiği saptandı. KPSS deneme sınavı sorularını hazırlayan kişilerin Polis Meslek Yüksek Okulu sorularını sınav gününden önce veya sınav sabahı ele geçirdikleri kanaatine varıldı. ÖSYM açıklamasında şöyle denildi:
“Polis Meslek Yüksek Okulu sorularının sınavdan önce ya da sınav başladıktan hemen sonra dışarıya sızması ile sınav geçerliliğinin zedelendiği görüşü oluşmuş ve gerekli soruşturmalar yapılarak olayın aydınlatılması için gerekli yerlere, gerekli duyurular yapılmıştır. Bütün bu gelişmeler karşısında, ÖSYM Yürütme Kurulu tarafından 13 Eylül günü yapılan Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavı’nın iptal edilmesine ve 1 Kasım  günü 9.30-11.30 arasında sınavın yeniden yapılmasına karar verilmiştir.” (Radikal)


    ETİKETLER:

    KPSS