Sorumlu bulunamadı!

Sorumlu bulunamadı!
Sorumlu bulunamadı!
Alt Komisyon, Uludere raporunu tamamladı. Raporda istihbaratın nasıl sağlandığı, emri kimin verdiği vb. soruların yanıtı bulunmuyor.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Uludere’de 28 Aralık 2011’de 34 sivilin hayatını kaybettiği bombalamanın ardından 9 Ocak 2012’de TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun bünyesinde kurulan ve 15 ay çalışan Uludere Alt Komisyonu nihayet taslak raporunu tamamladı. Olayın nasıl meydana geldiğini ortaya çıkartacak kritik soruların hiçbirinin cevabının bulunmadığı taslak raporda, sorun asker ve sivil arasındaki koordinasyon eksikliğine bağlandı. Sorumlulara dair ise hiçbir ifade yer almadı. Rapor AK Partili İhsan Şener, Mehmet Kerim Yıldız, Hamza Dağ, Abdurrahim Akdağ, Gülşen Orhan’ın ‘kabul’, CHP ’li Levent Gök, MHP ’li Atilla Kaya ve BDP ’li Ertuğrul Kürkçü’nün ‘ret’ kararı ile 3’e karşı 5 oyla kabul edildi.

Koordinasyonsuzluk oldu

Edinilen bilgiye göre 76 sayfalık raporun 62 sayfası mağdur ailelerin ve ilgili birimlerin ifadelerinden oluştu. Raporda Heronların 15.59’da grubu tespit etiği, ilk bombanın ise 21.39’da atıldığı belirtilerek, “İlk görüntüyle bombalama arasında 3.5 saat içerisinde daha geniş, daha derin analiz yapılabilirdi” denildi.
Asker ile valiliğin koordinasyonsuzluğunun ifade edildiği raporda, “34 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olayda herhangi bir kasıt bulunmamaktadır. Kurumlar arasında askerin valiliğin ve diğer kurumlar arasında yetki karmaşasının olması, valiyle askeri birimler arasındaki koordinasyon noksanlığı, valiliğin olaylara katılma süreci değerlendirildiğinde birimler arasındaki koordinasyonun sağlanamadığı görülmektedir” denildi. Raporda “ihmal” ve “hata” kelimelerinin kullanılmadığı da belirtildi. Raporda, “Yerel güvenlik birimleriyle operasyon üzerinde bir bilgi paylaşımı olmadığı tespit edilmiştir” ifadesine de yer verildi. Değerlendirme bölümünün ardından bazı öneriler de getirildi. Raporda, “sınır güvenliğinin sağlanması için sınırda tüm dağlık bölgeye dikenli tel çekilmesi”, “elektronik kamera ile bölgenin izlenmesi”, “kaçakçılığın önlenmesi ve yasal statü altına alınması için bölgeye bir gümrük kapısı kurulması” da önerildi. Rapordan dikkat çeken bir öneri de çıkarak, “Operasyonlarda valilerin yetkileri arttırılmalı ve koordinasyon valilerde olmalı” denildiği de bildirildi.
Raporun değerlendirme bölümünde bölgede Fehman Hüseyin’in hareketli olduğunu çeşitli istihbarat raporlarında bulunduğuna ilişkin bilgi de yer aldı. PKK ’lı K.A’nın itiraflarına da raporda yer verildi. K.A. savcılığa verdiği itiraflarında “34 vatandaş arasında PKK’lılar olduğunu ve bombalama sırasında kaçtıklarını bir PKK üyesinden duydum” demişti. Raporda ailelere 100 bin TL’ye yakın tazminat ödendiği, maaş bağlandığı ve burs verildiği böylece “devletin gerekeni yaptığı” da ifade edildi.

Gök: Ayıplı rapor

CHP’li Levent Gök 15 ay süren çalışmalar sonrasında kamuoyuna verilen taahhütlerin hiçbirinin yerine getirilmediğini savunarak, raporun ayıplı bir rapor olduğunu söyledi. 76 sayfadan oluşan raporun dörtte üçünün teknik bölümden oluştuğunu, köylüler, askeri yetkililer ve komisyona bilgi veren kişilerin ifadelerinin yer aldığını aktaran Gök, Heron görüntülerini kimin değerlendirdiği, hedef tayinini kimin yaptığı, hangi istihbarat bilgilerinin bu sonuca ulaştırdığı, vur emrini kimin verdiği sorularının yanıtının raporda yer almadığını söyledi. Alt Komisyon Başkanı Şener ise “Operasyonda OHAL döneminin refleksi yaşanmış olabilir. Ancak şimdi normalleşme başladı. Acıların tolere edileceği bir süreci başlatmak gerek” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1124124112412412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GÜNEŞ - HARAYDIN

  Güneş bazen çok açık olunca kamaşan gözler güneşi göremez. Bu kadar açık bir gerçek nasıl bulunamamış acaba? Teröristler kaynak olarak uyuşturucu ve kaçakçılığı kullanıyorlar. Bazı çalışarak alınteri ile helal ekmek kazanmak yerine işin kolayına kaçan kaçakçılar da zahmete girip hayvan besleyeceklerine, atrım yapacaklarına, bıtım ağacına Antepfıstığı aşılayacaklarına kolay ve haram para peşine düşüp teröristlere kaçakçılık taşeronluğu yapıyorlar.Teröristler bir sefer kaçakçı kılığında kendileri gelip kalleşçe vahşice Mehmetçiği şehit ederek kaçıyorlar bir defasında komisyon karşılığı taşeron kaçakçıları gönderiyorlar. Süttten ağzı yanan güvenlik yoğurdu üflerken bu korkunç kazaya sebep oluyor yine kaçakçı kılığında terörist geldi sanıp savunmaya geçiyor. Bu durumda hatalı belli değil mi? Birinci derece de asıl kasıtlı suçlu gönderen teröristler, ikinci derecede kazaen de hata yaparak teröristleri çoban sanan sonra gözünü dört aç deyince kaçakçıları terörist sanarak bir kez daha yanılan güvenlik yetkilileri.

  sorumlusu AKP dir - kullaniciadlikisi

  rapor içinde hiçbirşey yazmadığı halde sadece AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi. Bugün hayatta olmayan masumların sorumlusu da, faili de, katili de AKP'dir! Oy verirken hiç mi vicdanınız sızlamayacak?

  Şikayet - erdal mirza

  Elinize,kolunuza sağlık!Hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da size yakışanı yaptınız.Siz sadece vicdan yoksunu değil,gelecekte 'lanetli'olarak anılacaksınız.Bir söz de toplumumuza; Layık olanlarca yönetiliyoruz ve asla şikayet etme hakkımız yok!

  sorumlu hükümet - cihaugust

  kim ne derse desin sorumlu hükümettir. burası muz cumhuriyeti. ancak burada ve diğer muz cumhuriyetlerinde devlet 34 yurttaşını bombalayıp, 15 ay sonra da sorumlu bulunamadı diyebilir. sorumlu çok açık ve net bir şekilde hükümettir. başbakan, milli savunma bakanı, genelkurmay başkanı, şırnak valisi, şırnak askeri komutanı ve silsile halinde bombalama operasyonuna katılan tüm askerler istifa etmeli ve yargılanmalılar. modern demokrasilerde olması gereken budur.

  Nedenler çok olabilir. - adede

  Bu işe fazla şaşmamak lazım.Görünen köye kılavuz gerekmez derler,doğrudur.Bu vahşeti yapan sorumlular belirlenemedi.Son zamanlarda tepemızde dolaşan bir sürü UFO lar garip yaratıklar türemeye başladı.Bu UFO lardan sonra birde USO lar ortaya çıktı.Belki bunlar yaptılar bu vahşeti.Araştırma komisyonu birazda bu yönde kafa yorsun belki bir ip ucu yakalıyabilirler.Komisyon Başkanına naçizane bir tavsiye.

  devlet - mohiqan

  hiç bir zaman ben terör devletiyim, benim elim vatandaşlarımın kanı ile yıkanmış, binlerce faili belli cinayetlerden ben mesulum, o insanları ben bombaladım dermi? komisyon her ne kadar akp hükümetini ve pek kıymetli başbakanını aklamaya çalışsada, Yüce Allah ve bizler biliyoruz ki tek sebep onlardır, ve Mahkemeyi Kübrada hesaaplaşacağız.

  sorumlu ... - DevriM19171917

  sorumlu benim nasıl bulamadılar hayret yokmu gizli mizli bir tanık atın beni içeri yandaş yundaş medya yalakalık yapsın sorumlu bulundu diye bir kaç bin oy bile gelir ...