Sorumlu yok ama siyasi polemik bol

İSTANBUL - İstanbullu ‘Sel yeniden bastırır mı’ korkusuyla yaşarken siyasiler başdöndüren bir hızla ‘polemik içine’ girdi. ‘Bu felaketin sorumlusu kim’ sorusu yanıtlanamazken, karşılıklı suçlamalara anında yanıt geliyor. Siyasilerin polemik seyri şöyle:

CHP lideri Deniz Baykal Baykal: (Önceki gün): Bir dere yatağına trilyonlarca lirayı gözden çıkararak TIR parkı ruhsatı izni verilmesi hatası var. 16 yıl burayı yönetenlerin sorumluluğu yok mu? 300 TIR’ı buraya sokuyorsun. Vermen lazım hesabını. Gel de bir bakıver (Erdoğan’a diyor). Sen bırak bu ukalalıkları burada rapor ver.” 

İBB Başkanı Kadir Topbaş : Biz 16 yıldır görevdeyiz ama kendileri de 44 yıl bu görevde bulundular. TIR parklarının dört tanesinin ruhsatı var. Bunlar CHP’li belediye döneminde Küçükçekmece Belediyesi’nce verildi, bir tanesi de DSP döneminde. 2005’te Silivri merkezindeki Boğluca Deresi’nin şehir içinden geçen kısmının problem olabileceğini ifade ettik ve derenin ıslahı ve genişletilmesi için çalışma başlattık. CHP yargıya gitti, iptal ettirdi. İSKİ, planları iptal ettirenlere dava açacak. 

CHP İl Başkanı Gürsel Tekin: “Parka ruhsatın 16 yıl önce CHP’li belediyenin verdiği söyleniyor. 15 yıl önce orada kuş uçmuyordu. Başbakan ile TIR parkının ne bağlantısı var? Üzerinde ‘Kamer TIR Parkı’ yazıyor. CHP’nin dere ıslahlarıyla ilgili açtığı dava yok. Böyle bir dava varsa istifa ederim ama yoksa da siz gereğini yapın.”

Başbakan Tayyip Erdoğan: (Baykal’ın “Afet bölgesi ilan edilsin” çağrısını hatırlatarak): ‘İstanbul’da afet bölgesi ilan edilmelidir’ diyor bir lider. Afet bölgesi tanımının ne olduğundan haberi yok. Önce bunun tanımını öğren bakalım. Hasar bölgesinde ‘Başbakan, belediye başkanı nerede’ diye sordu. Belediye başkanı, vali arazide. Ben Ayamama Deresi’nde o dönemde yapılanmalara kavga, mücadele vermiş bir belediye başkanıyım.” (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş