Sorumlular nerede?

Sorumlular nerede?
Sorumlular nerede?
Roboski'de öldürülen 34 kişi için dün de anma ve protestolar sürdü. Diyarbakır'da Mustazaflar cemiyeti de sorumluların bulunmamasını istedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde iki yıl önce savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda yaşamını yitiren 34 kişi için anma ve protestolar dün de sürdü. Eylemlerde sorumluların hâlâ bulunamamasına tepki gösterildi.
Şanlıurfa’da BDP ’liler bir yürüyüş düzenledi. Eyleme BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, BDP İl Başkanı Leyla Akça da katıldı. ‘Roboski hala adalet bekliyor’, ‘Adaletin olmadığı yerde barış yeşermez’ yazılı döviz ve pankartların taşındığı eylemde konuşan Binici, Uludere’deki olayın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen olayın faillerinin hükümet tarafından saklandığını söyledi. Binici şunları söyledi: “2 yıldır bizce failleri belli olan Roboski’de, 34 Kürtün uçaklarla bombalanmasının sonucunda insan eti ve katır etine karışmış durumdaydı. İki yıldır sorumluları ortada yok. Bunun baş sorumlusu AKP hükümeti ve Başbakan’dır. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Eğer insanlığı varsa eğer ben insanım diyorsa paralel devlet mi yaptı yoksa kedilerimi yaptı çıkarsınlar ortaya. Bunun suçlusu ve sonucu da Başbakan’dır. Bizim temiz ellerimiz onun kirli yakasından hiç bir zaman düşmeyecektir. Bunun hesabını vermek zorundadır. Onun için Roboski kalbimizde yaradır. O yarayı bu sonuca getirecek olan Tayyip Erdoğan ’dır. Bugüne kadar Kürt halkı kimseye yem olmadı. Kürt halkı özgürlük için direnecektir.”
Yalova’da da protesto gösterisi düzenlendi. BDP Yalova İl Başkanlığı tarafından düzenlenen yürüyüşte zaman zaman çevrede toplananlar ile protestocu vatandaşlar arasında gerginlik de yaşandı. Zonguldak’ta ise Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencileri, katliamı hazırladıkları tiyatro ile protesto etti.
Erzurum’da da dün yürüyüş vardı. BDP ve HDP yöneticileri, öğrenciler ve vatandaşlar “Van üşüyor, Gever direniyor, Roboski katillerini arıyor” pankartı açarak 34 kişiyi andı. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Cellatlara, katillere ve kokuşmuş zihniyete inat bir ateş topu gibi aydınlatılacaktır bu acılı coğrafya.” 

Mustazaflar’dan da protesto 

34 vatandaşın öldürülmesini Diyarbakır’da Mustazaflar Cemiyeti de protesto etti. Cemiyet sözcüsü Cengiz Aydın, sorumluların bulunmamasına tepki gösterdi. Aydın, faillerin kamuoyunca bilinmesine rağmen, hükümetin adil bir soruşturma yapmayıp, gerekli cezayı uygulamamasının izah edilir yönünün olmadığını söyledi. Bu katliamın Müslüman Kürt halkının yaşadığı ilk katliam olmadığını belirten Aydın, “Hükümet sorumluları bulup, cezalandırmadığı müddetçe, bu hadiselerin tekrar edeceği tarihsel sürecin tecrübeleriyle sabittir” diye konuştu.

Uludereli anne toprağa verildi

Uludere’de savaş uçaklarının bombalaması sonucu 2 yıl önce ölen 34 kişi için önceki gün yapılan anma töreninde kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren 42 yaşındaki Miran Encü dün toprağa verildi. Encü BDP il, ilçe ve belde yöneticilerinin yanı sıra anma için köye gelen ancak henüz ayrılmayanların katıldığı tören ile Ortasu Köyü Mezarlığı’nda toprağa verildi. Taziyeler Ortasu Köyü Camii’nde kabul edilmeye başlandı.