'Sorumluluk hükümetin'

Orhan Pamuk'un yargılanması ve duruşma sonrası yaşanan olaylara siyasi partiler farklı tepkiler gösterdi.

ANKARA - Orhan Pamuk'un yargılanması ve duruşma sonrası yaşanan olaylara siyasi partiler farklı tepkiler gösterdi. CHP, duruşma sonrası yaşanan olaylardan Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i sorumlu tuttu. Siyasi partilerin Pamuk davasına ilişkin tepkileri şöyle:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek: Duruşmanın olacağı önceden biliniyordu. Buna rağmen bir İngiliz'in boğazı sıkılmış, yumurta ve taşlar atılmış. Gerekli emniyet tedbirlerinin alınmadığı anlaşılıyor. Adalet Bakanı da kendisine sorulan görüşü mahkemeye bildirmiş, böyle bir yargılamaya gerek olmadığını söylemiş olsaydı, zaten dava biterdi. Ortaya çıkan bu olaylardan Adalet Bakanı'nın ciddi sorumluluğu var.
Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu: Orhan Pamuk'un sözleri çok fazla kaşındı ve provoke edildi. Olaylar bu noktaya gelmeyebilirdi. Biz bu kadar büyütmeseydik, Pamuk'un sözleri etki yaratmazdı. Yargılamanın sürdürülmesinin Türkiye'ye yararı yok.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: Pamuk'un görüşlerine katılmayabilirsiniz. Söylediklerinin yanında olmamız mümkün değil. Ama tepki daha medeni olabilirdi. Çok insan da gelmiş gözlemci havası içinde. Onların da beni rahatsız eden tarafı var amenna ama, buna tepkiler böyle olmamalıydı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: Siyasi iktidar, AB'nin 'Orhan Pamuk değil Türkiye yargılanıyor' açıklaması karşısında neden cevap vermiyor? Türkiye'nin yargılanmasını kabul mü ediyor?


    http://www.radikal.com.tr/7662937662930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.