Sorumluluk taşıyanlar kibirden uzak dursun

Sorumluluk taşıyanlar kibirden uzak dursun
Sorumluluk taşıyanlar kibirden uzak dursun
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in Miraç Kandili mesajı, protestoların sürdüğü günde dikkat çekiciydi. Görmez, "Kibir düşürür, gurur aldatır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in, Miraç Kandili vesilesiyle yayımladığı mesaj dikkat çekti. Yayımladığı mesajda, “Miraç Kandili’nin bütün yaratılmışlara, yediden yetmişe bütün milletimize, İslam ümmetine ve tüm insanlığa hayır, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” diyen Görmez, Allah’a yükselmenin yolunun hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçmek olduğunu kaydetti. Başkan Görmez mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Tevazu yüceltir, kibir düşürür, gurur aldatır, haset bitirir… Sevgili Peygamberimizin (SAS) Miraç’tan hediye olarak getirdiği Bakara suresinin son ayetlerinde Rabbimiz bizlere yüksek sorumluluklarımızı ve zaaflarımızı birlikte hatırlatmaktadır. Her sorumluluk bir emanettir ve emaneti omuzlarında taşıyan her insan, her türlü kin ve öfkeden, haset ve kıskançlıktan, gurur ve kibirden uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlukata karşı mütevazı ve alçak-gönüllü olmak zorundadır. Zira Efendimizin (sas) ifadesiyle tevazu yüceltir, kibir düşürür, gurur aldatır, haset bitirir.”
Güç, kuvvet ve kudretin yalnız ve yalnız Allah’ın olduğunu belirten Görmez, mesajında şunları söyledi: “Başımıza gelen her musibeti ve felaketi, bizler acaba Allah’ın gücüne gidecek bir hatamız mı oldu, bir gönül mü kırdık diye kendi nefis muhasebemize vesile bilir ve son nefesimize kadar bu sorumluluk duygusuyla hareket ederiz. Yeryüzünün bütün canlılarına olduğu gibi yaratılmışların en seçkini ve şereflisi olan insana hürmet etmeye, insanın ve bütün canlıların hukukunu korumaya mecbur ve mahkûmuz. Bizler sadece musalla taşının önünde değil; hayatımızın her anında birbirimizin rakipleri değil şahitleriyiz. Dolayısıyla birey, toplum ve toplumsal düzeni korumakla görevli olan herkesin, hepimizin birbirimizi, hukukunu koruması en mukaddes görevlerimizin başında gelir. Bilerek ya da bilmeyerek birbirimizi incittiğimiz şu günlerde bir can simidi gibi imdadımıza yetişen Miraç Kandilimizi selamlıyoruz… Bu kutlu gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbi Rahimimizden incinmiş kalplerimizi te’lif ederek birleştirmesini diliyoruz. Muhabbetimize, kardeşliğimize gölge düşüren her türlü şiddetten, nifaktan bizleri muhafaza eyle!” 

Farklılıklar zenginliktir

“Birbirimizle daha çok konuşmamız, birbirimizi daha çok dinlememiz ve anlamaya çalışmamız gerektiğini ifade eden Görmez, “Miraç Kandili vesilesiyle hatırlatmak isterim ki tarih boyunca farklılıkları zenginlik olarak kabul etmiş bir medeniyetin mensupları olarak birbirimize her zamankinden daha çok hoşgörü göstermeliyiz. Birbirimizle daha çok konuşmalıyız. Birbirimizi daha çok dinlemeliyiz. Birbirimizi daha çok anlamaya çalışmalıyız. Bugün Mirac-ı Nebi’nin sırrına vâkıf olmanın yollarından biri de ibadet ve taatimizi bu gecenin hürmetine gerçekleştirirken sağlam ve donanımlı birer mümin olmanın yollarına vasıl olmaktır. Başkaları için ne ifade ettiğimiz, kimi neden öfkelendirdiğimiz, kimlerin duasına muhtaç olduğumuz, kimlerin şerrinden Allah’a sığınmamız gerektiği konusunda alnımızı secdelerden kaldırmadan kendimizi sorgulamamız gerekmektedir.”