Sorun hâlâ anlaşılmadı

Sorun hâlâ anlaşılmadı
Sorun hâlâ anlaşılmadı

Taksim Gezi Parkı eylemlerine önceki gün Ankara ’da polisin, Rize’de ise bir grubun müdahalesi tepkilere neden oldu. Taksim Dayanışması, “Ankara’da biber gazı ve tazyikli su ile müdahalelerin devam etmesi hepimizin kaygılarını arttırıyor. Rize’deki provokatif girişimler ise kabul edilemez” uyarısında bulundu.
Türkiye ’nin dört bir yanından yurttaşların özgürlük talebiyle 10 gündür meydanlarda olduğunu belirten Taksim Dayanışması, şu değerlendirmede bulundu:
“Milyonlarca yurttaşımızın sokakta yankılanan taleplerinin ülkenin en yetkili kurumu olan Başbakanlık’a, Sayın Bülent Arınç’a iletildiği günün akşamında Ankara’da ve Rize’de yaşananlar kaygılarımızı arttırmış durumdadır. Belirgin taleplerin öncelikli olanlarından biri de halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce insanın yaralanmasına, iki yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumluların görevden alınması ve gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanması idi. Ancak Ankara’da biber gazı ve tazyikli su ile müdahalelerin devam etmesi hepimizin kaygılarını arttırdığı gibi sorunun tam olarak anlaşılmadığının göstergesi olmuştur. Bu tür müdahalelerin bir an önce durdurulmasının ve sorumlularının görevden alınmasının öncelikli ve acil bir talep olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz. Rize’de yaşanan ve gece saat 11.00’e kadar devam eden toplumsal gerilimin artmasına yönelik provokatif girişimlerin ise ülkeyi yönetenlerin sorumluluklarını çok daha fazla arttırdığını ve kabul edilemez olduğunu hatırlatmak isteriz.”