'Sorun kâğıt üzerinde değil fırsat eşitliğinde'

'Sorun kâğıt üzerinde değil fırsat eşitliğinde'
'Sorun kâğıt üzerinde değil fırsat eşitliğinde'

TOBB Başkanı ile kadın girişimciler dün Anıtkabir?i ziyaret etti. FOTOĞRAF: İSMAİL YEŞİLYURT / AA

ANKARA- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde bulunan ve iş dünyasında söz sahibi olan 146 kadın girişimci Ankara’da bir araya geldi. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu 8 Mart’ta Ankara’da buluşan kadın girişimcilere, “Sizden ricam pozitif ayrımcılık istemeyin. İnisiyatif kullanın” diye seslendi.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu dün TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen toplantıya katılan  TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, “Türkiye’de yönetimde kadının söz sahibi olmasında kâğıt üzerinde haklar anlamında önemli bir sorun olmamasına rağmen hakların kullanımında yani fırsat eşitliğinde sorunlar vardır” dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise kadınların hem sosyal hayatta hem de iş hayatında daha fazla inisiyatif ve görev üstlenmesini istedi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de kadınların istihdam oranının yaklaşık yüzde 25 olduğunu, potansiyelin ancak dörtte birini kullanılıp gerisinin heba edildiğini söyledi. 

20 milyon kadın ‘evde’
Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre, 2007 yılında küresel ölçekte kadın istihdam oranının yüzde 49, AB’de yüzde 56 olduğunu söylerken,  şu bilgileri verdi:
“Son verilere göre, Türkiye’de 15.7 milyon erkek istihdamına karşı, kadın istihdamı ancak 5.6 milyonda kalmıştır. Yani, çalışabilir yaştaki 25.4 milyon kadından yaklaşık 20 milyonu, işgücüne dahil edilememiştir. İstihdam edilen kadınların yüzde 44’ü tarımdadır. Erkeklerdeyse bu oran sadece yüzde 19’dur. Zaten az olan kadın istihdamı, aynı zamanda nispeten düşük üretkenliğe sahip. Çünkü tarımdaki kadın istihdamının yüzde 74’ü, ücretsiz aile işçisi statüsündedir. Ama daha çarpıcı olanı, 1 milyon 259 bin işverenin sadece yüzde 7’si, 83 bini kadındır.” (Radikal)