'Sorun kötü yönetim'

Şanlıurfa Sabancı Yurdu'ndaki cinsel taciz iddialarını doğrulamayan CHP heyeti, yurtta dayak, firar ve ihtihar girişimleri yaşandığını saptadı. Heyete bilgi veren Şanlıurfa Valisi Şemsettin Uzun, "Çocuklar ergenlik çağında olduğu için problemli, kaçıyorlar" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Şanlıurfa Sabancı Yurdu'ndaki cinsel taciz iddialarını doğrulamayan CHP heyeti, yurtta dayak, firar ve ihtihar girişimleri yaşandığını saptadı. Heyete bilgi veren Şanlıurfa Valisi Şemsettin Uzun, "Çocuklar ergenlik çağında olduğu için problemli, kaçıyorlar" dedi. Şanlıurfa'daki incelemelerini tamamlayarak dün Ankara'ya dönen CHP heyetinin başkanı Okuducu, ulaştıkları sonuçları Radikal'e açıkladı. Cinsel taciz dışındaki tüm iddiaları yerinde gözlemlediklerini belirten Okuducu, "Yurttaki kız çocukları ile (önceki akşam) sohbet ettik. Yaptığımız konuşmalarda diğer bütün iddiaların izleri vardı ama cinsel taciz ile ilgili hiçbir bilgiye rastlamadık" dedi.
Kızlarla görüştüler
CHP heyeti, Vali Şemsettin Uzun, geceleri denetim bahanesiyle yatak odalarına girip, kızları taciz ettiği ve zaman zaman da dövdüğü iddia edilen yurt müdürü Aytekin Erdoğan, yurt personeli ve kız öğrencilerle ayrı ayrı görüştü. İzmir Milletvekili Canan Arıtman, kızların ilgisizlik ve ihmalden şikâyet ettiğini belirterek, "Personelin çoğu bayram nedeniyle izinli. Kızlar baskıyla disipline edilmeye çalışılıyor. Çok ciddi problemler var" dedi.
İzmir milletvekili Hakkı Ülkü de AKP'nin kadrolaşmasının yarattığı sıkıntıya dikkat çekti: "Yurt müdürü, AKP'nin Şanlıurfa milletvekillerinin desteğiyle Malatya Çocuk Yuvası'ndan buraya atanmış. Bu kızların çoğu kimsesiz ve barınma ihtiyaçları var. Bunların partisi olmaz."
AKP'yi SHÇEK'te kadrolaşmakla suçlayan Okuducu, şunları söyledi: "Burada yaşananlar, AKP kadrolaşmasının ürünü. Yurttaki sorunların özü ihmal, kötü yönetim. Maalesef yönetme yeteneğine vâkıf olmayan bir ekip burayı yönetiyor.."
Okuducu, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, pedagog, doktor ve öğretmen bulunmayan yurtta iki imamın görevlendirildiğine dikkat çekti: "Yurtta sadece nöbetleşe çalışan iki hemşire ile biri kadrolu iki din görevlisi var. Din görevlisinin ne iş yaptığını anlayamadım. İl Müdürü'ne eğitim düzeyini sordum, 'Nereden mezun bilmiyorum' dedi. Müftülükte görevli bir türbanlı din görevlisi, cumartesi gecesi yurda geliyor. Valinin görevlendirdiği bu görevliye 'Ne yapıyorsun?' diye sorduk, 'Çocuklarla sohbet ediyorum' dedi. Yani doktor, pedagog, öğretmen yok, ama din görevlisi var."
Vali: Sorunlular kaçıyor
Birkaç gün önce yurttan kaçan dört kızla birlikte son bir yılda kaçanların sayısının 11'e çıktığını hatırlatan Okuducu, şunları söyledi:
"Vali Şemşettin Uzun kaçma olayını çok güzel açıklıyor: 'Bu çocuklar ergenlik çağında oldukları için zaman zaman problemli oluyorlar. İzinli çıkıp dönmeyebiliyorlar ama birkaç gün sonra geliyorlar.' 'Neden son bir yılda, bu yönetim döneminde hem kaçma hem ihtihar girişimleri artmış' sorusunu gündeme getirdik, bunların iyi değerlendirilmesi gerekir' dedik."
AKP Kadın Kolları'nı yurtta kitaplar dağıttığını öğrendiklerini belirten Okuducu, "Dua ve cinsel eğitim içeriğinde bir kitapçık, bir diğeri de bir sayfalık bir metin" dedi.
Son bir yılda 11 çocuğun kaçtığı Sabancı Yurdu'nda bayramın birinci günü dört kız çocuğu kaçmıştı. Bu kızlardan ikisi yurda döndü ikisinin halen bulunamadığı öğrenildi. Şu anda yurtta kalan ancak dönmeyen iki çoçuk bulunuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7623337623330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.