'Sorun politik arzu azlığı'

Mimarlık tarihine ilişkin eserleri pek çok dile çevrilen ABD'li bilimadamı Joseph Rykwert, 22. Dünya Mimarlık Kongresi'nin en çok ilgi gören panellerinden birinde konuştuktan sonra Radikal'in sorularını yanıtladı.

İSTANBUL - Mimarlık tarihine ilişkin eserleri pek çok dile çevrilen ABD'li bilimadamı Joseph Rykwert, 22. Dünya Mimarlık Kongresi'nin en çok ilgi gören panellerinden birinde konuştuktan sonra Radikal'in sorularını yanıtladı.
Kongrenin teması 'mimarlıkların pazaryeri.' Bu temanın mucitlerindensiniz...
Pazaryerleri insanların alışverişin yanı sıra sohbet etmek, kahve içmek için de gittikleri yer. Kent de böyle olmalı. İnsanların hem fiziksel hem de ruhsal gereksinimlerini karşılamalı.
Ancak pazaryerleri kargaşa merkezi olarak da kabul edilebilir. İstanbul için kargaşa mı hâkim yoksa düzen mi?
Bir kentin kent olarak tanımlanabilmesi için önce anlaşılıyor olabilmesi gerekiyor. Zaten bir düzen olmasa kent kimliği söz konusu olamaz. Demek ki İstanbul'da hâlâ bir şeyler var. Mutlaka içinde bir iç disiplin hâkim. Eğer bu disiplin tamamen düzensizliğe dönerse şikâyetler artar ve mutsuzluk ortamı gözlemlenebilir. Bu, İstanbul'da da başlıyor yavaş yavaş. Ama unutmamalı ki böyle bir şey doğduğunda da politikacıdan,
ekonomistten önce ilk suçlanan mimarlar olur.
Peki kimin suçlanması gerekiyor ?
Problem aslında mimarlık ve mimarlık eleştirilerinden öte politik arzu ve beklentinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Özellikle de inşaat ve yapılaşmayla ilgili. Politikayla mimarlık teorisi arasında bir bağ kurulmadıkça çözüm çok zor.
Çağımızın en önemli mimarlık eleştirmenlerinden birisiniz. Sizce mimarinin yeni yüzyılın başında en büyük sorunu ne?
Mimaride teori unutuldu. Teori politik ve ekonomik gelişmelere yenildi. Oysa ki o, unutulan felsefe ile pratik arasında bir köprüydü. Unutulunca da hem yaratıcılık hem çevreye uyum açısından yeni mimari yapılar deformasyona uğradı.
Unutuşu hızlandıran küreselleşme miydi?
Geçmişte olanlara baktığımızda zaten ekonomik koşullarla sosyal koşulların çeliştiği en önde olan sanatlardan biri olduğunu görüyoruz mimarlığın. Küreselleşme o kadar tanımsız bir olgu ki. Denizanası gibi, nereden dokunsanız öbür tarafa kaçar. Bizim yapmamız gereken ondan haberdar olup önlemlerimizi almak.


    http://www.radikal.com.tr/7511547511540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.