Soruşturma büyüyor

Rüşvet suçlamasıyla tutuklanan Ankaralı ünlü müteahhit Ali Osman Özmen'in ele geçirilen ajandasında üst düzey komutanların isimlerinin de yer aldığı iddiası Ankara'yı karıştırdı.

ANKARA - Rüşvet suçlamasıyla tutuklanan Ankaralı ünlü müteahhit Ali Osman Özmen'in ele geçirilen ajandasında üst düzey komutanların isimlerinin de yer aldığı iddiası Ankara'yı karıştırdı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün, "Gidebildiğiniz yere kadar gidin" diyerek yetkilendirdiği Genelkurmay Askeri Başsavcılığı, soruşturmayı çok gizli bir şekilde sürdürürken, soruşturmanın geçmişte görev yapmış üst düzey subaylara kadar uzanabileceği öne sürüldü. Radikal'in bu konuya ilişkin resmi açıklama için Genelkurmay'a yaptığı başvuruya, "Konu yargıya intikal etmiş durumda, bir açıklama yapmamız beklenmesin" yanıtı geldi.
Sabah gazetesinde dün çıkan habere göre, milli savunma müteahhidi olarak tanınan Özmen, 15 gün önce Gölbaşı'ndaki katrilyonluk Oğulbey Özel Kuvvetler Komutanlığı Tesisi ihalesinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla tutuklandı. Özmen'in, girdiği tüm askeri ihaleleri nüfuz ve rüşvetle aldığı yönündeki ihbar dolayısıyla tüm ihaleleler mercek altına alındı. Genelkurmay Askeri Başsavcılığı, polis nezaretinde Özmen'in bürosunda yaptığı araştırmada ele geçirdiği ajandada, Özmen'in aldığı ihaleler karşılığı asker ve sivil kimselere verdiği rüşvetin kalem kalem yer aldığı öne sürüldü. Bunun üzerine soruşturmanın kapsamı da genişletildi.
Genelkurmay Başkanı Özkök, rüşvet iddiaları geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görev yapmış bazı üst düzey subayları da ilgilendirdiği için konuya titizlikle yaklaştı. TSK'nın söz konusu iddialar nedeniyle itibar kaybına uğramasını istemeyen Özkök, Genelkurmay Askeri Başsavcılığı'na "Gidebildiğiniz yere kadar gidin" diyerek her türlü yetkiyi verdi. Soruşturma kapsamında, Özmen'le ilişkisi olduğu sanılan ikisi emekli beş üst düzey subay ve çok sayıda kişinin malvarlıklarının incelemeye alındığı öne sürüldü.
İstanbul'da üç gözaltı
Konuyla ilgili İstanbul'daki askeri savcılık da harekete geçirildi.
İstanbul polisi dün, adı rüşvet iddiasına karışan üç kişiyi gözaltına alarak Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'na teslim etti.