Soruşturma genişliyor: Bursa'da bir kişi gözaltına alındı, zanlı sayısı yediye çıktı

Hrant Dink suikastına ilişkin soruşturmada dün bir kişi daha gözaltına alındı. Tetikçi Ogün Samast'ın Bursa'dan chat arkadaşı olduğu belirtilen Muharrem Kahveci'yle birlikte sorgudaki zanlı sayısı yediye yükseldi.

İSTANBUL/TRABZON/ANKARA - Hrant Dink suikastına ilişkin soruşturmada dün bir kişi daha gözaltına alındı. Tetikçi Ogün Samast'ın Bursa'dan chat arkadaşı olduğu belirtilen Muharrem Kahveci'yle birlikte sorgudaki zanlı sayısı yediye yükseldi. Son gözaltının Bursa'dan olması, Dink'in, Radikal'de yayınlanan 'Neden Hedef Seçildim' yazısındaki bir ayrıntıyı hatırlattı. Dink, Bursa'dan aldığı bir tehdit mektubunu anlatıyordu.
MSN'de suikastı konuştular
Samast ve cinayetin azmettiricisi olduğu ileri sürülen Yasin Hayal'le Zeynel Abidin Yavuz, Erol Yolcu ve Ahmet İskender ve Erhan Tuncel'in sorgusu İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sürerken, dün Bursa'da Muharrem Kahveci gözaltına alındı. Trabzonlu olan Kahveci'nin Uludağ Üniversitesi öğrencisi olduğu ve cinayetten önce Samast'la MSN üzerinden suikasta ilişkin konuşmalar yapması nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi.
Hrant Dink, öldürülmeden önce Bursa'dan Ahmet Demir adlı bir kişinin e-posta yazarak kendisini ölümle tehdit ettiği gerekçesiyle Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Dink bununla ilgili şöyle yazmıştı: "...Bilgisayarımın güncesi ve hafızası bu kesimdeki yurttaşlar tarafından gönderilen öfke ve tehdit dolu satırlarla yüklü. (Bu mektuplardan birinin Bursa'dan postalandığını ve yakın tehlike arzetmesi açısından da hayli kaygı verici bulduğumu ve tehdit mektubunu Şişli Savcılığı'na teslim etmeme rağmen bugüne değin herhangi bir sonuç alamadığımı yeri gelmişken not düşeyim.)
Samast'ın verdiği ifadede, Yasin Hayal ve daha sonra gözaltına alınan Erhan Tuncel'le cinayetten bir ay önce bir araya geldiklerini söylediği öğrenildi. Ayrıca Samast, cinayette kullandığı silahın el yapımı olduğunu, kurşunun sola kayma yaptığını, bu nedenle yakından ateş ettiğini de anlattı. İncelemelerde, silahın başka bir olayda kullanılmadığı anlaşıldı.
Olayla ilgili gözaltına alınan M.A.T. ile E.Ş. serbest bırakılırken, Hayal'in de üstünde yer aldığı öne sürülen Tuncel ve Kahveci'nin sorgusuna başlandı. Yedi zanlının bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. Ayrıca İstanbul'daki zanlıların ifadeleri doğrultusunda Samast'ın kız arkadaşı 17 yaşındaki E.S. ve Hayal'in arkadaşı İ.T., Trabzon'da gözaltına alınıp ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Başkomisere ödül
Bu arada, otogarlarda 'Ogün' adına kayıt olup olmadığını inceleterek zanlınınn yakalanmasını sağlayan Başkomiser Mehmet Akif Acar'ın ödüllendirileceği öğrenildi.