Soruşturma hep tartışıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkındaki yolsuzluk iddiaları 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesiyle ilgili.

İSTANBUL - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkındaki yolsuzluk iddiaları 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesiyle ilgili. 1998'de üniversitenin tıp fakültesine gerekli ışın tedavi merkezi için dış kredili tıbbi cihaz alımı ihalesi açıldı. İhaleyi İspanyol Expension Ekterior adlı firma kazandı. Ancak Cumhuriyet Başsavcılığı 14 Haziran 2005'te firma hakkında, 'haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulmuş örgütün faaliyeti kapsamında cebir ve tehdit uygulamak ve ihaleye fesat karıştırmak'tan soruşturma başlattı.
Polis, savcılık talimatıyla Aşkın, iki rektör yardımcısı, genel sekreter ile iki yardımcısının ev ve işyerlerinde arama yaptı.
Aşkın yurtdışındayken lojmanındaki ve üniversitedeki bazı evraklara el konuldu. Bu aramada Aşkın'a ait 230 müzeye kayıtlı, 738 müzeye kayıtsız tarihi eser bulundu. Savcılık, Aşkın'ın hakkında bir de ünivesite görevlilerinin özel hayatlarıyla ilgili kişisel veri oluşturduğu iddiasıyla 'fiş soruşturması' başlattı.
5 Nisan'dan bu yana süren soruşturma sürecinde Aşkın hakkında açılan soruşturma kapsamındaki altı dosyadan beşi için takipsizlik kararı verildi. Ancak Aşkın, 'çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, tehdit ve baskıyla ihaleye fesat karıştırmak' konulu dosya kapsamında tutuklandı.


    http://www.radikal.com.tr/7607427607420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.