Soruşturma yağmuru sürüyor

İstanbul Üniversitesi'nde haklarında disiplin soruşturması açılan öğrenci sayısı giderek artıyor.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi'nde haklarında disiplin soruşturması açılan öğrenci sayısı giderek artıyor. Daha önce haklarında 'afiş asmak', 'basın açıklaması yapmak' gibi gerekçelerle disiplin soruşturması açılan ve henüz ifadeleri alınmadan okula sokulmamaya başlanan 44 öğrenciye, 35 öğrenci daha eklendi.
İstanbul Üniversitesi ekim ayında eğitime başladığı halde, sadece üç ay içinde 99 öğrenciye yaklaşık 500 disiplin soruşturması açtı. İÜ'nün öğrencilere disiplin soruşturması açmasının nedenleri ise 'afiş asmak', 'bildiri dağıtmak' ve 'basın açıklaması yapmak'.
İki haftadır Kemal Alemdaroğlu'nun intihal yaptığı için meslekten men cezası almasıyla ilgi basın açıklaması yaptığı ve 19 Aralık'ta cezaevlerine
düzenlenen 'Hayata Dönüş Operasyonu' ile ilgili olarak etkinlik yapmak istemesi gibi gerekçelerle okula alınmayan 44 öğrencinin hukuksal mücadelesi devam ediyor. Okula alınmayan öğrenciler, savcılığa üniversite yönetimi hakkında suç duyurunda bulundu ve 'ihtiyati tedbir' kararını durdurmak için mahkemeye başvurdu.