Soruşturma yön değiştirdi

Soruşturma yön değiştirdi
Soruşturma yön değiştirdi
Ankara'daki Gezi olaylarında tutuklananlar, Ethem Sarısülük'ün katil zanlısı olan polis memurunu öldürmeye teşebbüsle suçlanıyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ethem Sarısülük’ün katil zanlısı polis memuru A.Ş’nin, terör savcılığınca sürdürülen soruşturmada, ‘müşteki’ olarak değerlendirildiği ortaya çıktı. Gezi eylemlerine destek verdikleri için haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 23 şüpheli savcılık ve hâkimlik sorgusu için dün sabah Ankara Adliyesi’ne sevk edildi. Şüphelilere, ‘insan öldürmeye tam teşebbüs ve yaralama’ suçlaması da yapıldı.
Soruşturmanın ilk dalgasında gözaltına alınan şüphelilere de bu suçlama yapılmış, ancak hâkim yeterli delil bulunmaması nedeniyle reddetmişti. İkinci dalgada gözaltına alınan şüphelileri yine bu suçlamanın yöneltilmesi, savcılık sorgusunda tartışmalara neden oldu.
Edinilen bilgilere göre avukatlar Sevilay Özkurt ve Semra Demir, sorgu savcısına “Ankara’daki eylemlerde hayatını kaybeden kamu görevlisi bulunmamaktadır. Müvekkillerimize neden bu suçlama yapılıyor” diye sordu. Savcı da, “Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde, polislere yönelik linç girişimi nedeniyle bu suçlama yapılmaktadır” yanıtını verdi. Avukatlar, “O zaman Ethem Sarısülük’ü vuran şüpheli polis memuru A.Ş. de mi müşteki durumunda ” sorusunu yöneltti. Aynı savcı, “Olabilir” yanıtını verdi. 

Tanıklardan elinizi çekin! 

Sarısülük ailesinin avukatları ise şüpheli polis memuru için verilen serbest bırakma kararına savcılığın itirazda bulunması için başvurdu. Dilekçede “Mahkemenin şüpheliyi serbest bırakması cinayetin cezasız bırakılmaya çalışıldığı algısının oluşmasına sebep olmuştur” denildi,
Sarısülük’ün ölümüyle ilgili soruşturmada tanık olarak ifade veren Mehmet Can Tayşan hakkında ise arama kararı çıkartıldı. Sarısülük’ün ailesinin avukatları tarafından yapılan açıklamada, “Tanık olarak ifade verebileceğini telefonla bildiren Şahin İmga 1 hafta önce tutuklandı. Keşifde dinlenen tanığımız Burhan Çoban telefonla aranarak tehdit edildi. Tanıklarımızdan elinizi çekin” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/1139455113945517

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  evetisyan`a - urolog

  Sizin vicdaniniz kurumus. Insan olanin size katilmasi mümkün degil. Sizi affetmek ancak allaha mahsustur.

  Nobel Barış Ödülü - emregümüşdoğan

  Kahraman!!! polisimizi Nobel Barış Ödülü'ne aday gösteriyorum. Bu kahramanların sayesinde tek tipleşen halk koyun koyuna yaşayacaktır.

  bagzi yorumculara... - earth

  Nerden geliyor bu kindarlik, nerden geliyor bu nefret? Kim ogretiyor bunlari size? dininiz mi? Siz 5 kisinin hayatinin kaybettigi, onlarca kisinin agir yaralandigi, sakat kaldigi, binlerce kisinin yaralandigi bir ortamda hala arabanin, kamu malinin pesindesiniz. O molotof kokteylerini atanlari gorduk. Ah ahh, siz bilmezmisiniz kul hakki yemek, yalan soylemek en buyuk gunahtir sizin dininizde! Meger insan cani degersizmis gozunuzde... ama araba degerli.. para icin yapamayacaginiz sey yoktur kanimca...Bu ulkeye en buyuk zarar sizin gibi bos insanlar...

  Molotof... - sertanyar

  Molotof atanlar muhtemelen ya sivil polistir ya da AKP lidir, ya da gerçek teröristtir. Orada bulunan milyonların içinde birkaç tane çürük elma var diye bütün grup suçlanmaz. Şimdiye kadar 10 milyon insan sokağa dökülmüş sonuçta. O zaman biz de deriz ki bütün bu dinciler katildir, domuz bağı yapıp adamları boğazladılar, intihar bombacılığı yapıyorlar, hepsi böyle katil bunların dersek haklı olur muyuz? Sizin mantığınıza göre haklıyız yani.

  eşekleri durdurmak için söylenen sözden... - made in blacksea

  Benim videolarda gördüğüm polisin hiç de korkmuş, paniğe kapılmış bir hali yoktu. Gayet de güzel tekme tokat girişiyordu göstericilere.Hatta yere düşen birini tekmeledi ateş etmeden önce. Evet,kaçarken arkasından taş atıldığını da gördüm ama o taştan bir polis ölseydi şimdi epey zayiat vermişti teşkilat.Bundan büyük saçmalık görmedim yazıklar olsun hukuk sistemi çökmüştür.

  Fasizm - Roza lüxemburg

  Iktidar fasizmin kitabini yeniden yaziyor.Cogulcu demokrasi yerine cogunlukcu anlayis bizim gibi ülkelerde her Zaman böyle yönelimlere yol acar.

  yargıyı kukla ettiler - denizcikedi

  Ama gün gelir kukla ettikleri yargının kurbanı olurlar.