Soruşturmada ortaya çıkarılan ilk üç cephanelikten neler çıktı?

İSTANBUL - Gölbaşı’ndaki Ergenekon soruşturmasında ortaya çıkarılan dördüncü ‘gizli cephanelikti’. İlk cephanelik soruşturmanın da başlamasına neden olan baskınla, 2007 haziran ayında Ümraniye Çakmak Mahallesi’nde bir gecekondunun çatı katında, patlayıcı bulundu. Resmi evraka göre tavan arasında bulunanlar şunlardı:
“Bir adet kasa üzerine yapışık, mühimmat istif kartı tabir edilen 15.06.1997 tarihli kâğıt. 18 adet MKE yapımı el bombası. 18 adet el bombasına ait fünye. Yedi adet DM41 Nato standardı tabir edilen el bombası. İki  adet Alman yapımı el bombası.”
İkinci büyük cephaneliğinin yeri daha da ilginçti. Eskişehir’de emekli binbaşı Fikret Emek’in annesinin evinde, yatak odasının altı. 26 Haziran’da ele geçirilen malzemeler şöyleydi: “Bir adet Kalaşnikof marka otomatik silah, bir adet Kanas marka silah ve dürbünü, bir adet 7,65 mm çapında Lama marka tabanca ve susturucusu, bir adet el yapımı kesik eski tüfek, çeşitli çap ve markalarda fişekler, 12 adet savunma ve taarruz tipi el bombası, tahrip gücü çok yüksek C - 3 plastik patlayıcı, TNT ve tahrip kalıpları.”
Ergenekonun üçüncü büyük cephanesiyse  JİTEM’in kurucularından biri olarak bilinen emekli jandarma albay Arif Doğan’ın Ankara ve Beykoz’daki ‘işyeri’ görünümündeki dairelerinde çıktı: Çok sayıda el bombası, iki Kalaşnikof marka tüfek, bin adet mermi ve bin adet boş kovanın ele geçirildiği belirtildi.  Dördüncü cephanelikse dün  Gölbaşı’nda ele geçirildi...
Gizli cephanelikler dünyada daha çok ‘Gladyo’ türü örgütlenmelerle birlikte anılıyor.  İtalya’da 1972’de üç jandarma görevlisinin öldürüldüğü dosyayı 1984’te yeniden açarak ülkesindeki gladyo yapılanmasını ortaya çıkaran Felice Casson, örgütün silah depolarıyla ilgili şu bilgiyi vermişti:
“... İtalya’nın askeri istihbarat servisi SİSMİ’nin arşivlerine girdiğimde, ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan sığınak kayıtlarına rastladım. Mağaralarda, mezarlıklarda, hatta kiliselerin altındaydı. Yunanistan’daki gladyo örgütlenmesinin 1500 özel eğitilmiş gücü ve cephane bulunan 800 deposu olduğu öne sürülüyor.”