Soruşturmada yanıtsız kalan sorular

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikasti Türkiye'de ve dünyada geniş yankı uyandırmıştı. Cinayetin ardından dört ay geçti, soruşturma tamamlandı, dava açıldı, ilk duruşma tarihi belirlendi. Ancak ortada hâlâ bazı yanıtsız sorular, gün ışığına çıkmamış bilgiler ve çözülemeyen çelişkiler var.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikasti Türkiye'de ve dünyada geniş yankı uyandırmıştı. Cinayetin ardından dört ay geçti, soruşturma tamamlandı, dava açıldı, ilk duruşma tarihi belirlendi. Ancak ortada hâlâ bazı yanıtsız sorular, gün ışığına çıkmamış bilgiler ve çözülemeyen çelişkiler var. En önemli sorulardan biri, cinayet silahının nereden sağlandığı konusunda. İddianamede ve dosyada bununla ilgili net bilgi yok. Sanıklar Erhan Tuncel ve Zeynel Abidin Yavuz adına cinayet günü ve yakın tarihlerde uçakla seyahat kaydı bulunduğu halde, bu isimlerin sanıklar olup olmadığı bile belli değil. Hayal'in Mc Donald's bombalamasından cezaevinden çıktıktan sonra Dink'i öldürmeye karar verdiği ifadelerden anlaşılıyordu. Ancak Hayal'in cezaevindeyken kimlerle görüştüğüyle ilgili cezaevi kayıtları da yok.
Cinayet silahı nereden
Cinayette 'azmettirici' rolü olduğu söylenen Yasin Hayal ifadesinde 7.65 mm çapındaki el yapımı silahı Pelitli'den tanıdığı geçen yıl deniz kazasında ölen Ömer Pulatoğlu'ndan aldığını söylemişti. Pulatoğlu'nun annesi cinayetten sonra verdiği ifadesinde oğlunun silahı olmadığını, Hayal'e silah satmış olamayacağını söylemişti. Hayal'in silahı aldığını söylediği Pulatoğlu, 1 Haziran 2006'da ölmüştü. Oysa Hayal'in jandarma muhbiri olan eniştesi Çoşkun İğci'nin ifadesinden anlaşıldığına göre Hayal, Temmuz 2006'da İğci'den kendisine silah bulmasını istemişti. Yani Pulatoğlu'ndan silahı almış olması mümkün değildi. Daha da ilginci İğci, silah konusunda, 2006 yılının Eylül ayının ortalarına kadar jandarmanın istediğiyle Yasin'i oyaladığını söylüyordu. Yani Yasin Hayal'in silah için ayırdığı 300 YTL Eylül ayına kadar İğci'deydi. İddianamede silahla ilgili kısım da tamamen muğlak kalmıştı: "Yasin Hayal, 300 YTL'ye açık kimliği belirlenemeyen bir şahıstan 7.65 mm çaplı el yapımı bir silah satın almıştır."
Hâlâ yanıtı olmayan bir soru da uçak yolculuklarıyla ilgili. Cinayete yakın tarihlerdeki uçuş listelerini inceleyen polis, Erhan Tuncel ismine rastladı. Erhan Tuncel 15 Ocak 2007'de Ankara'dan İstanbul'a uçmuştu. Aynı isimde bir şahıs 4 Mart 2007 tarihindeyse İstanbul'dan Ankara'ya gitmişti. Bu tarihte Erhan Tuncel tutukluydu. Konuyla ilgili tutanakta uçan kişinin açık kimliğinin saptanamadığı belirtiliyor. Uçuş listesindeki bir diğer isimse tutuklu sanıklardan Zeynel Abidin Yavuz. Aynı isimli bir kişinin 17 Ocak 2007 günü İstanbul'dan Gaziantep'e, cinayet gününde de Gaziantep'ten İstanbul'a uçakla geldiği görünüyor. Bu kişinin kimliğiyle ilgili detay da yok.
Cezaevinin sabit diski bozuk
İfadelerde Hayal'in Mc Donald's bombalamasından sonra girdiği cezaevinden çıktıktan sonra Ermenilere karşı kin ve nefret duyduğu ve Dink'i öldürmeyi planladığı söyleniyordu. Bu durumda Hayal'in cezaevinde kimlerle görüştüğü önemliydi. Savcılık bunu dikkate alarak Hayal'in tutuklu kaldığı dönemlerdeki görüşmelerini cezaevinden istedi. Ancak Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'nın yanıtında Hayal'in cezaevindeyken yaptığı görüşmelerin kaydedildiği bilgisayarın sabit diskinin bozuk olduğu ve içindeki bilgilere ulaşılamadığı belirtildi. Sabit disk savcılık tarafından içindeki bilgilere ulaşılması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Ayrıca Hayal'in cezaevindeki ziyaretçilerinin kayıtlı olduğu 'ziyaretçi defteri' savcılara gönderildi. Bu kayıtlarda Yasin Hayal'in görüşüne sadece anne, baba ve kardeşlerinin geldiği görünüyor.
O.S.'nin telefonu nerede?
Cinayetten sonra O.S.'yle aynı otobüste olan tanıklar zanlının sürekli cep telefonuyla konuştuğunu söylüyordu. Ancak O.S.'nin yakalanma tutanaklarına göre yakalandığında üzerinde cep telefonu bulunmuyordu. Bayrampaşa Cezaevi'nde üst araması yapılırken kot pantolonunun çakmak cebinde iki sim kart bulundu. Bu kartlarda tespit edilen mesajlarda cinayetle ilgili bilgiler yoktu. Bir sim kartında Yasin Hayal 'Bombacı' adıyla kayıtlıydı.
İğci ile O. S. ne görüştü?
Diğer bir önemli soru işareti de tetikçi O.S.'nin telefon trafiğinden doğuyor. O.S.'nin 57 kez Yasin Hayal'in jandarma muhbiri olan eniştesi Coşkun İğci ile görüştüğü tespit edildi. Yasin Hayal de Coşkun İğci ile 51 görüşme yapmış. Bu görüşmelerin içeriği ve nedeni bilinmiyor.