Soruşturmalarda tespit edilen telefon trafiği şüphe altında

Askeri savcı bir bilgisayar programı yardımıyla hiç telefon görüşmesi yapmamış kişilerin konuşmuş gibi gösterilebildiğini tespit etti

ANKARA - Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılık tarafından sürdürülen Karargâh Evleri soruşturmasına İşçi Partili Sami Toprak’ın bilirkişi atanmasıyla ilgili tartışmanın ayrıntıları belli olmaya başladı. Toprak, savcılığa ‘bilirkişi tanık’ sıfatıyla çağırıldığını söyledi. Askeri Savcı Yüzbaşı Mehmet Çelik de Toprak’ı çağırıp bilgi aldıklarını ve bu görüşmede bir kişiye ait bir telefonun, o görüşmeyi yapmasa bile herhangi bir kişi ile görüşmüş gibi gösterilebileceğinin kanıtlandığını açıkladı.
Yeni şafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül dünkü köşe yazısında okul arkadaşı olan Karargâh Evleri soruşturmasını yürüten askeri savcısı Mehmet?Çelik ile yaptığı görüşmeyi yazdı. Karagül’ün köşe yazısına göre savcı Çelik şunları söyledi: “Onu (İP’li ve iletişim uzmanı Sami Toprak)  ifadesini anlamak için çağırdık. Telefon görüşmelerinin üçüncü bir kişi tarafından yapılabileceği belgelendi. Ben şu an istersem İbrahim Karagül’ü kendi telefonundan Abdullah Öcalan’la görüşmüş gibi yaparım. Bütün bu görüşmeler Turkcell’de ‘İbrahim Karagül bu kişilerle görüştü’ şeklinde kaydedebilir. Bunu biz ortaya çıkardık” dedi.
Sami Toprak ise “İP Genel Başkan vekili Mehmet Bedri Gültekin’in Avukatı Hasan Basri Özbey uzmanlığımı bilmesinden dolayı beni savunma tanığı olarak savcılığa bildirdi. Askeri savcılığa davet edilmemden önce, iki kişi arasında, bu kişilerin bilgisi ve katılımı dışında telefon görüşmelerinin internet üzerinden gerçekleştirilebileceği konusunda savcılık bilgi sahibi idi. İnternet üzerinde ses iletişimi (voip) konusunda bilgisi olan herkesin bunun yapabileceğini söyledim. Konuyla ilgili benim dışımda Türkiye Bilgisayar Mühendisleri ve Programcıları Derneği Genel Başkanı,  Turkcell firmasından uzman,  elektronik mühendisi ve Hava Kuvvetler’inden bir subay da bilirkişi olarak da  bulundular.  Nitekim bir program indirilerek iki cep telefonu ve bir cep ve bir sabit telefon arasında bu program yardımıyla bu konuşmaların kurulduğu birçok deneme ile görüldü ve durum tutunakla tespit edildi.”
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Gürak,  Taraf Gazetesi’nce yapılan haberlerin anımsatılması üzerine ise “Bazı çevrelerin yürütülmekte olan bir soruşturmadan çok endişe duyup rahatsız oldukları anlaşılıyor. Diğer yandan yargı süreci devam ediyor” dedi. (Radikal)