'Soruşturmayı kolaylaştırmak' için iki yeni savcı

'Soruşturmayı kolaylaştırmak' için iki yeni savcı
'Soruşturmayı kolaylaştırmak' için iki yeni savcı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki görevden almaların yankıları sürerken bu kez Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), soruşturmayı İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz’den aldığı ve dosyaya Başsavcı Turan Çolakkadı’nın bakacağı iddiası ortaya atıldı. Soruşturmada iki yeni savcının daha görevlendirilmesi de ‘müdahale’ kuşkularını arttırdı. Daha sonra HSYK ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den bu iddialara yalanlama geldi. 

Ergin: Herkes işine bakıyor 

Hatay’daki seçim çalışmalarının ardından döndüğü Ankara ’da AK Parti Genel Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergin, “İstanbul merkezli operasyonda HSYK’nın savcılara görevden el çektireceği ya da yeni savcılar atanacağı” iddialarına ilişkin soru üzerine Ergin, “Bu konuda herhangi bir şey olmadığını dün (önceki) akşam açıkladık, HSYK da açıkladı, biz de açıkladık, herkes kendi işine bakıyor” diye konuştu.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturmaya müdahale iddialarının ardından yaptığı açıklamada iki savcının bu soruşturmalara yardım etmek üzere görevlendirildiğini belirtti. Açıklamada, 13 Eylül 2012, 21 Eylül 2012 ve 14 Şubat 2013 tarihlerinde üç ayrı soruşturma başlatıldığı vurgulandı. Başsavcılık şu bilgileri verdi:
“Soruşturmaların kapsamı, şüpheli sayısının çokluğu, gözaltındaki şüphelilerin işlemlerinin yasal gözaltı süresinde bitirilmesinin gerektiği nazara alınarak ve delillerin tam olarak toplanıp, soruşturmanın kısa sürede ikmal edilmesi için önceden beri kapsamlı soruşturmalarda uygulanageldiği gibi bu soruşturmalara yardım etmek üzere de iki savcı daha görevlendirilmiştir. Yeni görevlendirilen savcılar memurlar ve kamu görevlilerinin suçlarını soruşturmak için kurulmuş bulunan Memur Suçları Soruşturma Bürosu ve Özel Soruşturma Bürosu’nda görevli olup önceden beri memur ve kamu görevlilerinin soruşturmalarını yürütmektedirler.” 

Tüm mal varlıklarına el konuldu

Rüşvet operasyonunda 9 kişi serbest

Murat Yetkin yazdı. "Erdoğan'ın operasyonu öğrendiği an bu mu?"

Eyüp Can yazdı. "Bülent Arınç neden Ayten dedi? "

Cengiz Çandar yazdı. "'Yolsuzluk' ortaya çıkmayagörsün..."

Fatih Özatay yazdı. "'Büyük rüşvet' operasyonu ve ekonomimiz"


Dört savcı inceleyecek 

İstanbul Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmalarda görevlendirilen iki savcının ismi de açıklandı. Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç tarafından yürütülen üç ayrı soruşturmada, Memur Suçları Bürosu’ndan Ekrem Aydıner ile Özel Soruşturma Bürosu’ndan Mustafa Erol da görevlendirildi.

HSYK: Savcılara el çektirmek yargı bağımsızlığına ters

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yolsuzluk soruşturmasında görevli savcılara el çektirileceği iddiaları üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Öncelikle belirtmek gerekir ki; masumiyet karinesi ile yargı bağımsızlığı ve kanun önünde herkesin eşit olduğu ilkeleri teminat altına alınmıştır. Bu temel prensipler ışığında kurulumuz tarafından da soruşturmanın adalete olan inanca, yargı organlarına ve haklarında soruşturma yapılanlara zarar verilmeden yürütülmesi arzu edilmektedir. Yasal görevlerini yerine getiren hâkim ve savcıların, görevleri nedeniyle herhangi bir baskıya (tayin, görev değişimi, soruşturma vb.) maruz bırakılmalarının, yargı bağımsızlığı ilkesine, açıkça ters düşeceği hususu da izahtan varestedir.”