'Sosyal devlet' önce Tunceli'ye yağdı

'Sosyal devlet' önce Tunceli'ye yağdı
'Sosyal devlet' önce Tunceli'ye yağdı

Nazimiye Spor Salonu fırın, bilgisayarlar, çamaşır ve bulaşık makinesi, şofben halı taşıyan TIR ve kamyonların gelişinin ardından beyaz eşya deposuna döndü. Fotoğraflar: FERİT DEMİR / DHA

Yerel seçimlere sayılı gün kala Tunceli'de valilik beyaz eşya yardımına girişti. Dağıtıma Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu'nun doğduğu ilçeden başlandı
Haber: FERİT DEMİR / Arşivi

TUNCELİ - Yaklaşan genel seçimler öncesi sokaklarda tepecikler oluşturan bedava kömür yardımları hâlâ konuşulurken şimdi de beyaz eşya yardımı başladı. Tunceli, Valilik ile yedi ilçenin kaymakamlarının başlattığı ‘Her Eve Bir Beyaz Eşya’ kampanyasıyla hareketlendi. Kampanya kapsamında Valilik tarafından belirlenen 3 bin 300 aileye beyaz eşya dağıtılacak.
Dağıtıma CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’in memleketi Nazimiye ilçesinden başlandı.
2 bin 900 nüfuslu Nazimiye, Tunceli’nin en küçük ilçesi. Nazimiye’ye gönderilen beş TIR dolusu buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, fırın, bilgisayar, şofben ve halıyla mobilya malzemesi, konulacak yer bulunamayınca Nazimiye Spor Salonu’na depolandı. Beyaz eşya yüklü TIR’ların ilçeye gelişi sırasında karlı yollarda rahat yol alabilmesi için, karayollarına ait bir iş makinası eşlik etti. Tunceli’nin diğer altı ilçesine beyaz eşya için ortalama 250- 300 bin lira, nüfusu en az ilçe olan Nazimiye’yeyse 1 milyon liradan fazla ödenek ayrıldığı ileri sürüldü. 

Kılıçdaroğlu: Memnun olurum!
Kılıçdaroğlu ise “Eğer benim doğduğum ilçeye kaynak aktarılacaksa, bunlardan memnun olurum” diye konuştu. Ama ekledi, “Eğer siyasal içerikli oy toplama kaygısıyla seçmenlere bir şey veriliyorsa yani bir siyasi rüşvet olarak gönderiliyorsa bu doğru değil tabii. Gerçekten belde halkına hizmet veriliyor. Bundan da mutluluk duyarım.”
CHP İl Başkanı Cemal Özarslan, kampanyayı ‘seçim rüşveti’ olarak nitelendirdi:
“Kesinlikle bir seçim rüşveti. Bu halk yıllardır yoksullukla mücadele ediyor, ama onuruyla yaşamaya da devam ediyor. Seçim gelip kapıya dayandı ve insanlara 5 milyon lira değerinde beyaz eşya dağıtılıyor. Özellikle Nazimiye’ye ağırlık verilmesinin tek nedeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayımızın bu ilçe doğumlu olmasıdır. Ben halkımıza sesleniyorum bunlar onların ödediği vergilerle alınmıştır. Beyaz eşyayı alsın ancak AKP’ye oy vermesinler. Tunceli insanı bir beyaz eşyaya oyunu satmaz.”
 DHA muhabirinin görüşüne başvurmak istediği Tunceli Valisi Mustafa Yaman ile Nazimiye Kaymakamı Ramazan Seçilmiş, görüş açıklamadı. Dağıtılan beyaz eşyanın parası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanıyor. Vakıf’tan geçen hafta yapılan açıklamada “Yardıma muhtaç vatandaşa 2008 içerisinde ve 2009 ocak ayı da dahil olmak üzere toplam 6.717.407.-TL. tutarında ayni ve nakdi yardım yapılmış olup, yapılan yardımlar devam edecektir” denildi. 

‘Yardım zengine yapıldı’
Yardımdan yararlanamayan Nazimiyelilerse öfkeli. Hıdır Kazar “Şimdiye kadar biz böyle şey görmedik. Evet yardım geliyordu ama böyle yardım gelmiyordu. Beyaz eşya yoksullara değil zenginlere veriliyor. Kaymakamın yanına gittim. ‘Adam gönderdim ihtiyaç sahiplerini yazmışlar’ dedi. Ama benim evime kimse gelmedi. Hâlâ evimde siyah beyaz televiziyon var” diye isyan etti.