Sosyal güvenlik harap: Gelir 2,2, gider, 10,6 milyar YTL arttı

Türkiye'nin sosyal güvenlik sisteminin bu yıl 23 milyar YTL olarak öngörülen açıkları, geçen yıla göre 8,4 milyar YTL artarak 18 milyar YTL'den 26,4 milyar YTL'ye ulaştı.

ANKARA - Türkiye'nin sosyal güvenlik sisteminin bu yıl 23 milyar YTL olarak öngörülen açıkları, geçen yıla göre 8,4 milyar YTL artarak 18 milyar YTL'den 26,4 milyar YTL'ye ulaştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2008 yılı bütçe görüşmelerinde bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Çelik'in verdiği bilgiye göre, SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur olarak sosyal güvenlik sisteminin geçen yıl 53,8 milyar YTL olan gelirleri bu yıl sadece 2,2 milyar YTL artarak 56 milyar YTL'ye ulaşacak. Buna karşılık giderler 12,6 milyar YTL artışla 71,9 milyar YTL'den 82,5 milyar YTL'ye yükselecek. Bu yılki giderlerin 52,4 milyarı emekli aylıkları ödemesinde, 20,3 milyarı sağlık harcamalarında, 9,7 milyar YTL'si de diğer giderlerde kullanıldı.

2008 açığı 30 milyara yaklaşıyor

Bütçeden sosyal güvenlik sistemine yapılan toplam transferler ise geçen yıl 22,9 milyar YTL seviyesinde iken bu yıl 11 milyar YTL artarak 33,2 milyar YTL'ye ulaştı. Gelecek yıl ise sosyal güvenlik sisteminin toplam gelirlerinin 62,7 milyar YTL, giderlerinin de 91,5 milyar YTL olması; bu çerçevede sistemin 28,8 milyar YTL açık vermesi öngörülüyor. Sisteme bütçeden yapılacak toplam transfer ise 37 milyar YTL olarak hedefleniyor.

Yeni yasa yıl sonunda

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Anayasa Mahkemesince bazı maddeleri iptal edildiği için yürürlük tarihi 1 Ocak 2008 tarihine ertelenen yeni 5510 sayılı Sasyol Güvenlik Yasası'nda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısının bu yılın sonuna kadar TBMM'ye sunulacağını söyledi. Bu durumda tasarının görüşmelerinin gelecek yılın ilk aylarında yapılması mümkün olacak.

Bu arada, Çelik'in verdiği bilgilere göre, geçen yılın ekim ayından bu yılın eylül ayına kadarki dönemde yapılan denetimlerde 39 bin 258 kişinin kayıtdışı çalıştığı saptandı.

Çelik işgücü piyasası yapısal dönüşüm ve istihdamın geliştirilmesi planı hakkında bilgi verirken deözürlü ve eski hükümlü gibi zorunlu istihdam yükümlülüklerinin hafifletileceğini, işyeri hekimi ve iş güvenliği personeli çalıştırılması ve sağlık birimi kurulması gibi işveren yükümlülüklerinin azaltılacağını söyledi. Genç işsizliğin azaltılmasına yönelik teşviklerin yürürlüğe konulmasını hedeflediklerini anlatan Çelik, "İstihdam paketi olarak bilinen bu çalışmada, işgücü piyasasındaki yapısal katılıkların giderilmesi ve istihdam maliyetlerinin azaltılması amaçlanmaktadır" dedi. Çelik bununla ilgili yasal düzenlemeyi yıl sonuna kadar TBMM'ye sunacaklarını bildirdi. (Radikal)