Sosyal medyada 'Gezi'ye destek, işinden etti

Sosyal medyada 'Gezi'ye destek, işinden etti
Sosyal medyada 'Gezi'ye destek, işinden etti
Bursa Osmangazi Belediyesi'nde 12 yıldır çalışan İlhan Öğrenç, 'sosyal medyada Gezi Parkı eylemcilerine destek verdiği' ve '29 Ekim öncesi yaptığı paylaşımlarda devlet büyüklerine hakaret ettiği' iddiasıyla, tazminatsız olarak işten çıkartıldı.

BURSA – Bursa merkez Osmangazi Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde 12 yıldır grafik tasarımcısı olarak çalışan 34 yaşındaki İlhan Öğrenç, ‘ sosyal medyada Gezi Parkı eylemcilerine destek verdiği ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi yaptığı paylaşımlarda devlet büyüklerine hakaret ettiği' iddiasıyla, tazminatsız olarak işten çıkartıldı.

Kasım ayında Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Dündar imzası ile Teftiş Kurulu'nun yaptığı soruşturma sonucu, İş Kanunu'nun 25'inci maddesine göre işine son verildiğini belirten Öğrenç, kendisine Gezi Olayları sırasında ve 29 Ekim öncesi sosyal medyadaki paylaşımlarının sorulduğunu söyledi. Öğrenç, "Ben sosyal paylaşım sitemden Gezi Parkı olaylarıyla ilgili, 'Suriye'de ölenler Müslüman da, bizim ölen 4 çoğumuz ne?', 29 Ekim'de de, 'hastalanacak devlet büyüklerimize acil şifalar diliyorum' gibi bir kaç yazılı mesaj gönderdim. Bir çok kişinin yazılarını paylaştım. Kurumlara ve kişilere hakaret içeren yazılar göndermedim" dedi.

Müfettişlere, devlet büyüklerine hakarette bulunmadığını ve bundan sonraki paylaşımlarında dikkatli olacağımı söylemesine rağmen işten çıkartıldığını öne süren Öğrenç, avukatı aracılığı ile İş Mahkemesi'ne dava açtığını belirtti.


'BURASI AK PARTİLİ BELEDİYE'

Osmangazi İlçe Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Müdürü Gülşah Cebelli, Gezi olayları başladığında Başkan Mustafa Dündar'ın personeli, 'paylaşımları konusunda dikkatli olmaları ve sivri çıkışlar yapmamaları' konusunda uyardığını belirterek şunları söyledi:

"İlhan Öğrenç, bu uyarıyı iletmemize rağmen paylaşımlarına devam etti. Bizim çalıştığımız kurum belli. Burası bir AK Partili belediye. Kimse çalıştığı kurumda patronuna hakaret edemez. Kendisini üç kez uyarmamıza rağmen 'Bu benim özelim. İstiyorlarsa işten çıkartsınlar' diyerek devam etti. Bu bir iki paylaşım sonucu değil 7- 8 aylık bir süreç. Son olarak Teftiş Kurulu tarafından çağırıldı. Devlet büyüklerine hakaret içerikli paylaşımlarından dolayı da işine son verildi. Kendisi ile kişisel olarak veya çalışan olarak bir sıkıntımız yok."


SEBİLE ÇETİN / DHA   http://www.radikal.com.tr/1164841116484113

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nasıl yani ? - solgörüst

  Likapa nikli arkadaş yorumunu anla(ya)madım ! Bir kamu kurumunda çalışan kişi kendi özel hayatında devleti eleştiremez,yorum yapamaz mı ? Gerçi akp'nin seçmelerinin sorgulayamaz ve biat eder olduklarını biliyoruz.Akp ve cemaat bugün bırakın kamu kurumlarını ülkenin her biriminde örgütlenip kendi propagandalarını yapıyorlar,ama bir muhalif kişi eleştiri yapınca mı suç oluyor ?? Bugün adaletsizliğini ülkenin her bir ucrasında yaşatan iktidar çalışan güvencesiz taşeron işçilere her türlü baskıyı,haksızlığı uygulayıp insanları istedikleri gibi işten atıyorlar bunun binlerce örneği var !

  bir yere kadar - likapa

  belediyeler kamu kurumudur.kamu kurumunda çalışanların uyması gereken kurallar vardır.hem kamuda çalışıp hem de DHKP-C gibi, TKP gibi hareket edilemez.edersen böyel ekmeğinden olursun.bunun siyasi ideolojiyle bir alakası yok.kamuda işler böyle yürüyor ve bütün bunlar hakkında yönetmelikler kanunlar var.bu arkadaşımız bunları bilmiyordu diyemeyeceğim çünkü çok kez uyarılmış.hatta yönetim ekmeğinden olmasın diye baya bi çaba sarfetmiş ama yapacak bişey yok.kendi düşen ağlamaz.kamu kurumlarında çalışanlar da farklı fikirlere sahipler tabi.hatta sürekli siyasi konuları da tartışırlar iktidarı sevmek zorunda da değiller ve bundan dolayı bir sıkıntı da yaşamazlar ama hepsi bir yere kadar.hayatta da öyle değil midir herşeyin bir sınırı var.sınırsızlık kaosa yol açar.onun için yeryüzünde kurallar kanunlar anayasalar var zaten.

  Yorumcu Necgun'e: - nedesemboş

  İlk günde orada bulunan çevreci insanların safiyane bir hareketini saldırganlığa dönüştüren sabah baskınıyla çadırları yakan ve ardından genç kızları saçlarından sürüyerek polis arabalarına tıkıp "sana burda tecavüz etsem kimsenin haberi olmaz" diyenlerdir... Yandaş medya okumaktan algıların değişmiş.

  karşı dava acsın! - zebda

  orası ak partili belediye değil..orası t. c bursa osmangazi belediyesidir..orasının olma amacı turk halkına, vatandaşa hizmete etmektir..belediyenin var olma sebebi bir partiye veya zümreye hizmet etmek değil..bunu boyle tanımlayan belediye görevini kötüye kullanan belediyedir..sırf bundan dolayı bile dava acılır! ikincisi siyasi görüşlerinden dolayı kimse işten atılamaz! tc mahkemeleri iş görmezse aihm'e gitsin arkadaş!

  Ne oldu Hukuk devletine - sahafca

  Eeee hani ülkemiz bir hukuk devleti değilmiydi. Bu karar mahkemden döner dönmesine ama o vatandaşın işsiz kalıp perişan olmasıda onun yanına kalır. Hani derlerya Tazıyı kümeste yakalamışlar , Tilkiyi kovalarken içine girdim diye derdini anlatana kadar postunu yüzmüşler. Vatandaşın hali o misali.

  king - Bratz

  İçimden içimden küfür ediyorum, ne desem başka diye düşünüyorum, ne desem de bu cehaleti kazısam diyorum

  İş Kanunu'ndan haberiniz olsun. - necgun

  İş Kanunu'na göre bu arkadaşın işten çıkarılması gayet normal. Bu iş kanunu yapan da Ak Parti değil. Gezi olaylarında ilk günden sonra sokaklarda eşkiyalık yapanlar evet hayırsız evlatlardır. İlk günde orada bulunan çevreci insanların safiyane bir hareketini saldırganlığa dönüştürdünüz.