Sosyal medyanın en muhalif hashtag'i: #CevapVer'in analizi

Sosyal medyanın en muhalif hashtag'i: #CevapVer'in analizi
Sosyal medyanın en muhalif hashtag'i: #CevapVer'in analizi
Dijital analist Reha Başoğul tarafından derlenen verilere göre geçtiğimiz Haziran ayında sosyal medya üzerinde başlatılan #CevapVer hashtag'i, bugüne kadar sosyal paylaşım sitelerinde hükümete karşı gerçekleştirilen en etkili kampanyalardan birisi oldu.

Radikal.com.tr - 14 Haziran 2013 tarihine geldiğimizde, Twitter’da, belki de Türkiye ve Türkiye sosyal medya tarihinin anlambilimsel açıdan içeriğinde yer alan mesajlar itibariyle iktidara yönelik en muhalif etiket(hashtag) üretildi ve AKP iktidarına açıkça hesap soruldu: #CevapVer

PEKİ, #cevapver ETİKETİYLE NE KADAR TWEET, HANGİ GÜN VE SAATTE NE KADAR KULLANICI TARAFINDAN ATILDI?

Ana akım medya tarafından da görülen ve haberlere yansıtılan #cevapver etiketine dair analizde 14 Haziran- 19 Haziran 2013 tarihleri arasında Twitter API servisi kanalıyla, 95.577 farklı(tekil) Twitter kullanıcısından atılmak üzere 233.152 adet içinde #cevapver geçen Türkçe tweet mesajı tespit edildi.AKP’ye #cevapver denilerek atılan en yüksek sayıda mesaj, 68,486 farklı(tekil) kullanıcıdan, 162.050 tweet ile 14 Haziran 2013 tarihinde gerçekleşti ve ikinci büyük dalgası da 15 Haziran’da kullanıcı sayısı yaklaşık yarıya düşerek 32.041 kullanıcı tarafından 59.082 tweet ile yaşandı. Günler içerisinde lineer olarak azalacak şekilde 19 Haziran’a gelindiğinde ise toplam 6 günden oluşan tarih aralığımızın en düşük tweet sayısı ve farklı kullanıcı sayısı gerçekleşmiş oldu.

233.152 Tweetin içeriğine bakıldığı zaman, parayla ve parasız takipçi kazanma gibi 8.991 kullanıcı tarafından (toplam farklı kullanıcı sayısının %9′u) atılan 16.285 tweetin (atılan toplam tweetlerin %7′si) yaratıldığını ve #cevapver ile ilgili yöneltilen mesajlardan uzak olduğu tespit edildi. Bu tweetlerden temizlendiğinde ise “216.867 adet” tweet sonucuna ulaşıldı.#cevapver içeren 216.867 tweet, 86.586 farklı(tekil) kullanıcı tarafından %52′si retweet edilen mesajlardan oluşuyor. 122.872 tweet ise birbirinden farklı. En yoğun gün olan 14 haziran’da 59.746 kullanıcı tarafından 148.936 tweet atılırken, lineer bir şekilde kullanıcı sayısı ve atılan tweet sayısı düşmektedir.216.847 tweet içerisinden Retweet içermeyen 104.647 tweete bakıldığında ise; 44.981 farklı(tekil) kullanıcının atılan tweetlerde ana kaynak olduğu görülmektedir. Bir başka deyişle, 44.981 farklı kullanıcı toplamda 86.586 farklı kullanıcıyla etkileşime(tweet ve retweet) yol açmıştır.

EN SIK KULLANILAN KELİME 'POLİS'

Başoğul'un gün yüzüne çıkardığı verilerden elde edilen sonuçlar ise şu şekilde:

#cevapver etiketiyle atılan 216.867 mesajın içeriğinde, Gezi Parkı eylemlerinin başlangıcından önce ve sonra AKP iktidarının hesap vermesini istediği olaylar, sorular, tepkiler yer almaktadır. Bu mesajların içeriğinde, bu bağlamda en sık geçen kelime ise 18.298 adet ile “polis” kelimesidir. Bu uluslararası arenada bir çok kişi ve kuruluş tarafından da dile getirilmiş, AKP’nin itiraf ettiği orantısız şiddetin ve de AİHM’de, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından çok ağır bir şekilde AKP’yi eleştirmesine neden olan polis şiddetinin bir tezahürü olarak İlk 50 kelime içerisinde baskın olarak Polis şiddetine ilişkin “polis” , “şiddet”, “biber gazı” , “ölüm”, “yaralı”, daha çok uygulanan şiddet nedeniyle istifası istenen ve oldukça tepki çeken İstanbul Valisi Avni Mutlu’ya ithafen “vali” ifadelerinin kullanıldığını gözükmektedir.

'ETHEM SARISÜLÜK 3. SIRADA'

Diğer yandan Başbakan Erdoğan’ın anıldığı tweetler incelendiğinden kendisiyle direk ilişkili olduğu açık olan “Erdoğan”, “Başbakan” , “Tayyip”, ve “RTE” kullanımının toplamda 22.945 adetle “polis” kelimesinin önüne geçtiği görüyoruz. Yapılan birçok Gezi Parkı araştırmasında da ve köşeyazılarında da karşımıza çıkan, Başbakan Erdoğan’ın kibirli, eylemcileri aşağılayıcı üslubu ve hukuk yerine “ben bilirimci” tavrının bir yansıması olarak da en baş sıraya oturmakta ve araştırmaları teyitlemektedir. Gezi Parkı eylemlerinde öldürülerek hayatını kaybeden Ethem Sarısülük ise atılan tweetlerin içinde en çok geçen kelimelerde 3. sırada yer almaktadır. Kazlıçeşme,Ankara ve havalaalanı mitingleriyle Gezi Parkı eylemlerine karşı bir savunma refleksi olduğu dile getirilen mitingler, mitinglerde gerek ucuz fiyatlandırmasıyla kiralanan otobüsler, gerekse toplumun vergisiyle mi yoksa parti bütçesinden mi çıktığı tartışılan insanların mitinge bu vasıtalarla taşınması ve mitingdeki söylemler itibariyle dikkat çekici bir şekilde , twitter kullanıcılarının #cevapver içeriğiyle attığı mesajların içinde yer almaktadır.

140 vuruşta reddedilen TBMM!


Araştırmalarda eylemcilerin tepki gösterdiği konuların başında gösterdiği Başbakan’ın aşağılayıcı üslubu olarak Gezi Parkı eylemcilerini çapulcu olarak nitelendirmesi, AKP kelimesinden daha çok tweetlerde yer almasına etki ettiği gözükmektedir. Bunun dışında medyayı ve sanatçıları hedef gösteren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’te bu tepkinin içinde ismiyle üst sıralarda yer almaktadır. Reyhanlı’da yaşanan katliam, katliam öncesi bölgede yaşanan sorunlar, katliam sonrası AKP hükümetinin medyaya açıkça ilgili haberlere karşı yayın yasağı getirdiğini duyurması ve MOBESE kameralarının hepsinin bir anda arızalı oluşuna dair tepkiler tweet mesajlarında da etkisini göstermektedir.

3.KÖPRÜ, 'İKİ AYYAŞ' VE AOÇ DE LİSTEDE

Yine AKP rejiminin “diktatörlükle” anılması, Alevi- Sünni mezhep ayrımcılığa dair söylemleri ve politikaları eleştirileri de yer bulurken, medyada yaşanan sansür, NTV’nin protesto edilmesi, eylemlerde hayatını kaybeden Orçun Girkan ve Abdullah Cömert gibi insanların polis tarafından uygulanan orantısız şiddet nedeniyle ölümlerinden hesabını sorma isteği de mesajlara önemli ölçüde yansımıştır. AKP döneminde HES’ler, 3. köprü, Kanal İstanbul, Atatürk Orman Çiftliği gibi orman ve çevre katliamları da yine ilk 50 kelimenin içinde etkisini göstermekle beraber, 3. köprüye verilen ve Alevilerce büyük tepkiyle karşılanan “Yavuz Sultan Selim” ismine duyulan tepki de kendini göstermiştir. Başbakan Erdoğan’ın “iki ayyaş” derken Atatürk ve İnönü’yü kasettiğinin kabul edilmesi, PKK terör örgütüyle ”çözüm süreci” adı altında istismara dönüştüğüne ve ülkenin bölünmesine yönelik AKP politikalarının olduğuna dair tepkiler, AKP’nin Atatürk’e ve Atatürk devrimlerini yok etmeye yönelik tehdit olarak algılanması da hem Atatürk kelimesinin sıklıkla yer verilmesine hem de TC ibaresinin bakanlık kararıyla kurumların isimlerinin önünden kaldırılması tepkilerin içinde yer bulan kelimeler olarak karşımıza çıkmaktadır.Dijital Analist Reha Başoğul'un hazırladığı kapsamlı analizin orjinali için: AKP’ye #cevapver denilerek yöneltilen 233.152 adet tweet mesajının analizi