Sosyal yardımmış!

15 sanıkla açılan ve iki parça halinde görülen Beyaz Enerji davalarında, üç tutuklu sanık kaldı.

ANKARA - 15 sanıkla açılan ve iki parça halinde görülen Beyaz Enerji davalarında, üç tutuklu sanık kaldı. DGM'deki çete davasında ilk duruşmada tahliye edilen sanıklardan altısı, dün de rüşvet ihaleye fesatla suçlandıkları Ağır Ceza'daki davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. Davada, yalnızca yüklü miktarda rüşvet almakla suçlanan TEAŞ eski yöneticileri Muzaffer Selvi, Birsel Sönmez ve Ünal Peker tutuklu kaldı.
Beyaz Enerji davasının çete dışında kalan iddiaları içeren bölümüne ilişkin davaya, dün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmaya tutuklu dokuz sanıkla 20 kadar avukat katıldı.
'Muhtaç birine verdim'
Sanıklardan eski Devlet Bakanı Birsel Sönmez, evinde ele geçen 345 bin doların kayınpederine ait olduğunu savunurken, Muzaffer Selvi, Birsel Sönmez'den 40 bin dolar almasını "Hukuk davalarında avukat ve bilirkişi masrafını karşılamak için aldım" sözleriyle, işadamı Doğan Karadeniz'den aldığı 50 bin doları ise "Muhtaç birine ev almak amacıyla aldım" sözleriyle açıkladı.
'İş kurma amaçlıydı'
Sanık bürokrat Ünal Peker de, Birsel Sönmez ve Doğan Karadeniz'den aldığı paraların rüşvet amaçlı değil, çocuklarına iş kurma amacıyla alınan paralar olduğunu savundu. Sanık Birsel Sönmez de Muzaffer Selvi'ye 40 bin doları sosyal yardım amacıyla, Peker'e
ise borç olarak verdiğini anlattı.
Karadeniz Enerji'nin sahibi sanık Doğan Karadeniz rüşvet vermediğini belirtirken, TEAŞ bürokratlarına verdiği paralardan ilkinin 'sosyal yardım' amaçlı, diğerinin borç olduğunu savundu.
'Sen aptal mısın?'
Sanık işadamı Mustafa Gecek, jandarmadaki sorgusunda, rüşvet iddiasını zorla kabul ettiğini anlatırken ilginç bir ayrıntı verdi. Gecek, sorgucuların kendisine "Sen aptal mısın, rüşvetsiz iş olur mu, sosyal yardım adı altında verilen paralar rüşvettir, bu işler böyle yapılır" dediğini aktardı.
Birinden de havuz
Sanık Vehbi Bilgin, sanık bürokrat Yavuz Gürsoy'un evine 15 milyon harcanarak küçük havuz yapıldığını ve parke döşendeğini ancak bunu yapan kişinin kendi elemanları olmadığını öne sürdü. Sanık Gürsoy'un bir başka müteahhide de evine Amerikan bar yaptırdığı DGM'deki çete davasında ortaya çıkmıştı.
Görmedim, duymadım
Tanıklar da, sanıkların rüşvet aldığını ya da verdiğini bilmediklerini, bu konuda herhangi duyumları da olmadığını söyledi.
Duruşma savcısı, sanıklar Selvi, Peker ve Dönmez dışındaki sanıkların tahliye edilmesini istedi.
İlk duruşmayı böylece bitiren mahkemeden altı tahliye kararı çıktı. Buna göre, ihaleye fesat ve görevi kötüye kullanmakla suçlanan eski Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mendilcioğlu, Enerji İşleri Genel Müdürü Osman İlhan, yardımcısı Yavuz Gürsoy, Hidroelektrik Santrallar Dairesi Başkanı Hasan Hüseyin Çoğalan ile, rüşvet vermekle suçlanan işadamları Doğan Karadeniz ve Erhan Aygün tahliye oldu. Ancak yurtdışı yasağı getirildi.
Davanın üç tutuklusu
Mahkeme, eski TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, yardımcısı Ünal Peker ile TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi eski Devlet Bakanı Birsel Sönmez'le ilgili tahliye istemlerini ise reddetti ve duruşmayı erteledi.