'Sosyal yaşama pranga'

Belediyelerin içkili yerlerle ilgili düzenleme çalışmaları bir yandan sürürken, sivil toplum örgütleri de tepkilerini göstermeye devam ediyor.

ANTALYA/BURDUR/AYDIN/İZMİR/ADANA - Belediyelerin içkili yerlerle ilgili düzenleme çalışmaları bir yandan sürürken, sivil toplum örgütleri de tepkilerini göstermeye devam ediyor. Tepkilerde Türkiye'nin turizm sektörünün göreceği zarar dile getiriliyor. Antalya'daki sekiz ilçe kaymakamlığının içkili yer bölgelerine ilişkin teklifi, bugün İl Genel Meclisi'nde oylanacak. İl Genel Meclisi Başkanı Bilal Özgür, oylamadan önce vali Aladdin Yüksel'i talebi üzerine makamında ziyaret etti. Çıkışta, İl Genel Meclisi'nin yasa ve yönetmeliklere aykırı karar almayacağını belirterek şunları söyledi: "İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine uygun hareket ediyoruz. Toplantıda kaymakamlıkların teklif ettiği yerlere hayır demeyeceğiz. Bu yerleri hemen geçirelim, evet diyelim, düşüncesindeyiz. Vali de aynı görüşte. Yaptığımız sadece çıkarılan yönetmelik ve genelgeyi uygulamak. Zaten içkili mekânlara özel idarenin ruhsat verebilmesi için bu bölgelerin tespit edilmesi lazım. 'Kırmızı nokta' belirlemek gibi bir düşüncemiz yok, yapılan düzenleme tamamen siyasi, konuyla ilgili yorum yapmak istemiyorum."
'Oturun oturduğunuz yerde!'
Adana'nın AKP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'da alkolle ilgili son tartışmalarda partili meslektaşlarını eleştirdi. Durak, AKP'li belediyelerin içkili yerler konusundaki çalışmalarına, "Oturun oturduğunuz yerde" diye tepki gösterdi. Aytaç Durak, belediye olarak bu konuda herhangi bir çalışma yapmadıklarını ve yapmayacaklarını ifade etti.
Burdur'da ruhsat iptali
Burdur Belediye Meclisi de dün içkili yer bölgeleriyle ilgili düzenleme yaptı. Kent merkezinde sit alanı içinde bulunan Ulu Cami ve çevresindeki içkili yerlerin ruhsatının iptaline gidilmesi kararı alındı. Sit alanları ve mücavir alanlar içindeki mevcut işletmeler, ruhsat süresi bitene kadar faaliyetine devam edecek. Cumhuriyet Caddesi ve Kışla Caddesi ise kent merkezindeki yeni içkili işletmelerin açılacağı yerler olacak. AKP'li Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, "Kimsenin içkisine karışmıyoruz. Her istenilen yerde içkili yerler açılmasına karşıyız. Belediye meclisi kanundan gelen yükümlülüğünü yerine getirdi" diye konuştu.
Konuyla ilgili tartışmalar büyüyerek sürüyor. Dün yapılan açıklamalar da şöyle:
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu: İzmir'de içkili işletme ruhsatı verme koşullarına uyan her yere, ilçe belediyeleri ruhsat veriyor, verecek. Kırmızı sokak uygulamasını doğru bulmuyorum.
AKP Antalya İl Başkanı Hamza Taş: İçkili mekânlar konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor. Arkadaşlar, içmek isteyen varsa, burada da içsin. Bir bardak suda fırtına koparılıyor. Basın olayı yanlış anlatıyor. Halk seçti, bu meclis halk adına karar verecek, bundan kimsenin rahatsız olmasına gerek yok.
DYP Antalya İl Başkanı Ahmet Kiştin: Antalya'da uygulanacak içki yasağı, hem turizme hem ekonomiye hem insanların sosyal yaşantısına vurulan prangadır.
'Turisti gönderemezsiniz'
Kuşadası Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Oğuz Kabaçam: İlçedeki 'kırmızı nokta' uygulamasıyla ilgili olarak oda bünyesinde bir komisyon kurduk. Komisyonun raporu ışığında belediyeye öneri götüreceğiz. İçkili ve gürültülü mekânlar dünyanın her yerinde şehrin merkezinde olur, şehir dışına çıkarılması ygulaması ise yanlış.
Kuşadası Turizm Derneği Başkanı Mustafa Oğuzkaan: Yapılan girişim turizm sektörü açısından sakıncalı ve yanlış. Bir yandan yılda 20 milyon turist, 15 milyon dolar da döviz beklentisi içinde olurken, diğer yandan turistin önem verdiği içki konusunu yasaklıyorsunuz. Bir turisti içki için kilometrelerce uzağa göndermeniz mümkün değil.


    http://www.radikal.com.tr/7655417655410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.