Sosyal zafer gerek

Diyarbakır, Güneydoğu'nun Paris'i olarak tanımlanıyor bölgede. Köyden kente göçlerle artan nüfusu 1 milyon 283 bin.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Diyarbakır, Güneydoğu'nun Paris'i olarak tanımlanıyor bölgede. Köyden kente göçlerle artan nüfusu 1 milyon 283 bin. Nüfusunun yüzde 70'i genç. İşsizlik oranı yüzde 71 dolayında. Aynı evde birkaç aile birlikte yaşıyor. Ve o kentin futbol takımı yorucu bir maratonun sonunda şimdi Süper Lig'de. Diyarbakır Süper Lig'e yükselmenin zafer sarhoşluğuyla sokaklarda; ancak sorunların farkında olanlar, 'kitlelerin afyonunun' 'gerçekleri' geri plana ittiği kaygısında.
20 milyon dolar gerekli
Bölgenin çok uzun zamandır böylesi bir sevince tanık olmadığını ve yaşamadığını dile getiren parti yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları, "Halk gerçeğin bilincinde. Aşsız, işsiz olan insanlar, futbolla karın doymayacağını biliyor" şeklinde konuşuyor.
Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Bedrettin Karaboğa, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizin bölgede daha çok hissedildiğine dikkat çekerek,
"Diyarbakır- spor'un Süper Lig'de oynayabilmesi için 20 milyon dolara ihtiyaç var. Önemli olan takımın ligde tutunmasını sağlamaktır" diyor. Bölge ekonomisine ciddi bir katkı beklemediklerini ifade eden Karaboğa, 5-6 bin insanın Diyarbakır'a gelişinin canlılık yaratamayacağını söylüyor ve ekliyor:
"Diyarbakır'ın ulaşımı yeterli değil, otellerdeki yatak kapasitesi dahi 5 bin değil. Bu durumda nasıl bir katkıdan söz edilebilir?"
'Mucize beklenemez'
Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kutbettin Arzu ise maçlarla birlikte iç turizmde canlanma olacağını savunarak şu noktalara dikkat çekiyor:
"Diyarbakırspor 15 yıldır hak etmediği bir yerdeydi. Bu başarıyla iç turizmin canlanacağını ümit ediyoruz. Önemli olan sosyal ve ekonomik alanda da birinci lige çıkabilmek. İnsanların iş ve aş sahibi olmaları da sağlanmalı. Bölgenin çok sayıda yeraltı zenginliği var, bunlar faaliyete geçirilmeli. Kuzey Mezopotamya olarak yılın 300 günü güneşli geçen bir bölge. Devletin altyapı ve organize sanayii kurmasıyla, devamını bizler getirebiliriz. Ancak tek başına futbol mucize yaratamaz."
'Tersine dönebilir'
İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Osman Baydemir, sevinç dalgasını,
"bölge insanın" yaşadığı travmanın dışavurumu" olarak nitelendiriyor. Baydemir, "Herkes futbolu panzehir olarak görüyor. Bu çözüm değil. Bu insanların asli ihtiyaçları karşılanmazsa yarın başka şeylere taş atabilirler." diye konuşuyor.
HADEP Diyarbakır İl Başkanı Ali Ürküt de futbolun 'potansiyel suçlu' imajının yok edilmesinde etkili olabileceğini söylüyor.