Sosyalistler buluştu

Sosyalist Enternasyonal, NATO zirvesi öncesinde, zirvede ele alınacak konulara alternatif görüş ve yaklaşımları belirlemek amacıyla CHP'nin ev sahipliğinde İstanbul'da toplandı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Sosyalist Enternasyonal, NATO zirvesi öncesinde, zirvede ele alınacak konulara alternatif görüş ve yaklaşımları belirlemek amacıyla CHP'nin ev sahipliğinde İstanbul'da toplandı.
Sosyalist Enternasyonal bünyesinde yeni kurulan Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları Komitesi'nin ilk toplantısı dün Polat Renaissance Otel'de başladı. Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala, NATO zirvesi öncesinde,
kendi toplantılarının İstanbul'da yapılmasının tesadüf olmadığına işaret ederek, ortak bir bildiri yayımlayarak zirve öncesi barışa yönelik görüşlerini ortaya koyacaklarını söyledi.
Ayala'dan 'barış'a vurgu
İki gün sürecek toplantıda Sosyalist Enternasyonal'e üye 25 ülkenin görüşlerinin dinleneceğini vurgulayan Ayala, "Uluslararası alanda barış ve demokrasiyi nasıl daha ileri götürürüz,
Irak'ta ileriye dönük olarak ne yapabiliriz, BM başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluş var, sosyal demokratlar olarak biz kendimize nasıl bir rol biçiyoruz. Barış, demokrasi ve güvenlik açısından daha geniş kapsamlı konularda rolümüzü nasıl değerlendiriyoruz? Bunlar üzerinde duracağız. NATO'dan çok daha geniş kapsamlı ve global bir gündeme sahibiz" diye konuştu.
Ayala, toplantının sonunda tartışılan konular ve alınan kararlara ilişkin bir bildiri yayımlayacaklarını da kaydetti.
Oturumu yöneten İtalya Solun Demokratları Partisi Genel Başkanı Pierro Fassino, ABD'nin Ortadoğu'da uyguladığı tek yönlü strateji ve doktrinin çöktüğünü belirterek, "Tam tersi Irak'ta terörizm arttı, Ortadoğu da barıştan uzaklaştı" dedi.
Baykal BOP'u eleştirdi
Toplantının açış konuşmasını yapan CHP lideri ve Sosyalist Enternasyonal'in
başkan yardımcılarından Deniz Baykal, ABD tarafından gündeme getirilen Büyük Ortadoğu Projesi'ni (BOP) eleştirdi. "Demokrasi dışarıdan empoze edilemez, laiklik olmadan demokrasi asla gelişemez" diyen Baykal, laikliğin tam olarak uygulanmadığı toplumlarda demokrasinin gelişemeyeceğini söyledi. ABD'nin BOP'da laikliğe yer vermemesine dikkati çeken Baykal, şöyle devam etti:
"ABD Dışişleri Bakanı Powell, Irak'ta yeni bir yapılanmadan söz ediyor. Buna şaşıyorum. Irak'taki yargıçlara şeriat eğitimi verilmesi gündeme alınıyor. Ülkenin yasaları yapılırken dini kaygılar değil, halkın iradesi esas alınmalıdır. Kürtler, Sünniler, Şiiler arasında çatışmalar başlayabilir. Irak'ta istikrarı, ancak barış, demokrasi ve insan hakları sağlayabilir. Biz bu aşamada NATO'nun Irak'ta aktif rol almasının doğru olmadığına inanıyoruz. NATO Bosna ve Kosova'da önemli roller oynadı. Afganistan'da önemli rol oynayıp kısmi başarı elde etti. Ancak Irak'taki işgal güçlerinin yeri tarafsız ülkelerden oluşturulan bir Birleşmiş Milletler gücüne devredilmelidir."
'Blair ile ayrı düştük'
Baykal, Britanya Başbakanı Blair'in zirveye neden katılmadığı sorusunu ise "Blair'in izlediği politikalar, Sosyalist Enternasyonal'den ayrılıyor. Blair, geçen yılki Sao Paolo toplantısına da katılmamıştı" diye yanıtladı.
Sosyalist Enternasyonal'a üye olmayan DEHAP, dünkü zirveye gözlemci sıfatıyla katıldı. DEHAP'ı 25 ülkeden temsilcinin yer aldığı zirvede Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür temsil etti.