Sosyete pazarsız...

'Sosyete pazarları' diye anılan ünlü Ayrancı ve Yenişehir pazaryerleri kapatıldı.

ANKARA - 'Sosyete pazarları' diye anılan ünlü Ayrancı ve Yenişehir pazaryerleri kapatıldı. Şikâyet konusu olan pazarları gezen ve 'temizlik sözü'nün tutulmadığını belirleyen Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, pazarların kapatılacağını ve bir daha açılmayacağını açıkladı.
Sosyete pazarları, 'rant kapısı' haline geldikleri iddiasıyla şikâyet konusu olmuştu. Tezgâhlar Çankaya Belediyesi İmar A.Ş.'den, 4 metrekaresi aylık 125 milyon liradan kiralanıyordu. Son zamanlarda bazı esnaf hak sahiplerinin, tezgâhını günlük 100 milyon liraya ve 7.5 milyar liraya varan 'hava parası' alarak kiraladıkları yönünde şikâyette bulundu.
Belediye yetkilileri de, bu pazarlarda başlangıçta izin verilmeyen yerlere de tezgâh kurulduğunu ve seçimden önce hak sahiplerinin değiştirilmesiyle artan tezgâh taleplerinin karşılanamaz hale geldiğini ifade etti.
Temizlik sorunu
Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz, önceki gün şikâyet konusu pazarları gezdi. Eryılmaz, esnafın pazarın temizliğinden sorumlu olduğunu ama gün sonunda oluşan çöp tepelerinin temizlenmediğini söyledi. Hak sahiplerinin kendi yerlerini başkalarına kiraladığını belirleyen Eryılmaz, bunun sözleşmeye uygun olmadığını ifade etti. Eryılmaz, tüm bu nedenlerden dolayı pazarların kapatılarak bir daha açılmayacağını söyledi.