Soyadında ataerkil dönemin sonu mu?

Soyadında ataerkil dönemin sonu mu?
Soyadında ataerkil dönemin sonu mu?
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, evlendikten sonra 'sadece' kızlık soyadını kullanmak isteyenleri haklı bularak, aksi durumun 'özel hayat'a engel 'cinsiyet ayrımcılığı' olduğuna kanaat getirdi.

Evlendikten sonra da 'sadece kızlık' soyadını kullanmak isteyenlerin önünü açacak karar, Bahar Abdülkadiroğlu isimli akademisyenin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmasının ardından resmiyete kavuştu. Türkiye ’deki mahkemelerde aradığı hukuk mücadelesinden istediği sonucu elde edemeyen Abdülkadiroğlu, kızlık soyadı olan Leventoğlu ile kariyerine devam etmek istemiş, hukuki mücadelesinden sonuç alamayınca AİHM’ye, ‘Bahar Leventoğlu Abdülkadiroğlu’ adıyla başvurmuştu. AİHM 2004 yılında, İzmirli bir avukatın başvurusunu değerlendirmiş ve Türkiye’nin, evli kadınlara sadece kızlık soyadını taşıma izni vermeyen Avrupa’nın tek ülke olduğu tespitinde bulunmuştu.

Yurtdışında başarılı bir akademisyen

Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü lisans eğitimini tamamlayan Bahar Leventoğlu, yüksek lisans yaptıktan sonra ABD Rochester Üniversitesi’nden doktora çalışmaları için burs kazandı. Doktora çalışması sırasında, 1996’da kendisi gibi ABD’de yaşayan Atila Abdülkadiroğlu’yla evlendi. Kocasının soyadını alan Bahar Abdülkadiroğlu, önce New York Stony Brook Devlet Üniversitesi’nde politika bilimi dalında yardımcı doçent olarak çalıştı, sonra bugün de akademik araştırmalarını sürdürdüğü Duke Üniversitesi Ekonomi ve Politika Bilimi Departmanı’na geçti.

'Soyadı değişikliği yüzünden eserlerim yok sayılıyor'

Akademik kariyeri boyunca yazdığı makale ve yaptığı çalışmalarda sık sık soyadı krizi yaşadığını belirten Abdülkadiroğlu, İzmir Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki dava dilekçesinde, bir akademisyenin soyadının marka gibi bir anlamı olduğunu, Leventoğlu soyadını akademik yaşamı süresince kullandığını belirtip, ekledi: 'Leventoğlu soyadını değiştirmek, beni ve kariyerimi olumsuz etkileyecektir. Kızlık soyadımla evlilik soyadım arasında sıkıştım. Eski soyadımla basılmış eski eserlerle yeni soyadımı taşıyan eserler arasında bağlantı kurulamadığı için eserlerim yok sayılıyor'

Yargıtay'ın kararı bozma ihtimali bulunuyor

Önceden buna benzer bir durumla karşı karşıya kalan Ankaralı Tutku Yurdakul, evlendikten sonra sadece kızlık soyadını kullanmak için Ankara 11. Aile Mahkemesi’ne dava açmış, yerel mahkeme Yurdakul’un sadece kendi kızlık soyadını kullanmasına karar vermişti. Ancak bu kararı Yargıtay bozmuştu. Yargıtay kararında, “Kocasının soyadında bir değişiklik olmadıkça evlenen kadın kocasının soyadını taşımak zorundadır. Yasal düzenleme böyledir. Evlilik boşanma veya iptal kararıyla sona ermedikçe evli kadının yalnız evlenmeden önceki soyadını kullanması, yasal olarak mümkün değil” denilmişti. Medeni Kanunun 187. maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açılmış, ancak yüksek mahkeme de bu talebi reddetmişti. Kararda, “Yasal hüküm yürürlükte bulundukça mahkemenin yasal düzenlemeye aykırı karar tesis etme olanağı yoktur” denildi. AİHM’in dün verdiği karar sonrası, Türkiye’nin bu konuda “yasal düzenleme” yapması gerekiyor.

Medeni Kanun’da 187. madde engeli
Türkiye’de kadınların bu yönde başvurusu, Medeni Kanunun 187. maddesinde yer alan “Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır, ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını kullanabilir” hükmü nedeniyle reddediliyor.


  http://www.radikal.com.tr/113541011354103

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çok Önemli. - Clear

  Her iki soyad "..oğlu" kelimesini içeriyor.Cık,cık! Çok fena(!).Bundan sonra kızlar "..oğlu" olan kızlık soyadlarını da "...kızı" diye değiştirmek için mahkemeye başvursunlar.Ha,verasetten mülkiyete kadar,sicilden sertifikasyona kadar her şey allak bullak mı olur diyorsunuz? Olsun varsın canııım! Ne önemi var? Önemli olan cinsiyettir(!),cinsiyet! Sonra da EŞİNİN ARKASINDA SESSİZCE DURUP,HANIMEFENDİ OLUR.Ayyy! Bu ne samimiyet(!)?

  süper. - gamzekurt

  akademisyen hanımların önemli bir sorunu gerçekten de bu, evlenmeden önceki ve sonraki soyadlarla yapılan yayınlarda iki farklı kişiymiş gibi olunduğundan, ve literatürde sadece soyadı ve ismin baş harfi ön planda olduğundan, sadece evlenmeden önceki soyadın kullanımının çok çok gerekli olduğunu düşünüyordum ben de. umarım yakında yasa olarak yürürlüğe girer de bizler de faydalanırız.

  Sizin haber diliniz cinsiyetçi değil mi? - gmerve

  Haberde özellikle "kızlık soyadı" konsetini kullanmak da cinsiyetçi bir seçim değil mi? Ajans haberi olabilir ancak editörlerin işi de haberleri de bu, yani metni revize etmek. Ataerkil düzene karşı bir haberi manşete taşıyan zihniyetle haberin içinde kızlık soyadı terimini kullanan zihniyet aynı olmamalı... Samimiyetiniz konusunda şüpheye düşürüyor, biraz daha dikkat lütfen... Cinsiyetçi dğeiliz derken, cinsiyetçi olmayınız.