Soyguncu-polis çarpıştı: Üç ölü

Bir depoyu soymaya çalışırken fark edilince kaçmaya çalışan hırsız, üç polisin ölümüne neden oldu.
Haber: İSMAİL AKDUMAN / Arşivi

SAMSUN - Bir depoyu soymaya çalışırken fark edilince kaçmaya çalışan hırsız, üç polisin ölümüne neden oldu.
Bursa'dan çaldığı 16 NK 597 plakalı minibüsle önceki akşam Bafra'ya gelen Ömer Öztürk, soygun için Tekel deposuna girmek istedi. Öztürk, kendisini depo bekçisinin görmesi üzerine minibüse binip Samsun yönüne kaçtı.
Uzun süre kaçtı
Bu sırada minibüsün plakası polise bildirildi. Öztürk, Atakent beldesinde polisin 'dur' ikazına rağmen yoluna devam etti. İki kilometre sonra yolun araçlarla barikat kurulup kesildiğini gören Öztürk birden 'U' dönüşü yaptı.
Öztürk, Bafra istikametine doğru ters yönde kaçışını sürdürdü. Ancak Öztürk karşıdan gelen ve aynı şeritte bulunan, kendisini takip eden Samsun Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Şubesi'ne ait 55 A 4843 plakalı resmi polis otomobiliyle karşılaştı.
Hem minibüs, hem de polis otomobili şerit değiştirmedi ve hızla birbirlerinin üzerine gittiler. Minibüsle polis otomobili kafa kafaya çarpıştı. Kazada polis memurları, sürücü Nevzat Gündoğdu ile Zikri Özdamar ve Osman Karaca olay yerinde hayatını kaybetti.
Tabancayla yakalandı
Kazadan hafif yaralı olarak kurtulan Öztürk, gelen takviye polis memurlarının 'dur' ihtarının ardından havaya uyarı ateşi açmalarına rağmen karanlıktan da yararlanarak kaçıp izini kaybettirdi. Öztürk daha sonra olay yerinden 300 metre uzaklıktaki bir apartman boşluğunda saklanırken, ihbar üzerine ruhsatsız bir tabancayla yakalandı.
Yol verecek sanmış
Daha sonra Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Öztürk, sorgusunda şunları söyledi: "Samsun'a gelirken, polis elleriyle (dur) işareti yaptı. Durmadım ve kaçmayı sürdürdüm. 1-2 kilometre sonra polis araçları yolu kesmişti.
Panikledim ve U dönüşü yapıp ters yönde gitmeye başladım. Karşıdan biri resmi, diğeri sivil iki otomobil yan yana üzerime geliyordu. Yaklaştıkça bana yol vereceklerini sandım, ancak bunu yapmadılar ve kaza meydana geldi."
'Bu kaza değil, cinayet'
Ölen üç polis memuru için Emniyet Müdürlüğü önünde dün tören düzenlendi. Samsun Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, "Bu bir kaza değil, tamamen cinayet. Umarız adalet zanlıya gereken cezayı verir" dedi. Törenin ardından üç çocuk babası Özdamar'ın cenazesi Gümüşhane'ye, iki çocuk babası Gündoğdu'nun cenazesi Çorum'a, iki çocuk babası Karaca'nın cenazesi ise defnedilmek üzere Tokat'a gönderildi.