Soyguncu vurana ağır hapis istemi

6 Mart 2002'de Kazasker'deki Finansbank Şubesi'ni soyan Mustafa Muratoğlu ve Suat Durmuş'u öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan banka güvenlik görevlisi Engin Bozkurt'un, 'kasten adam öldürmek' suçundan cezalandırılması istendi.

İSTANBUL - 6 Mart 2002'de Kazasker'deki Finansbank Şubesi'ni soyan Mustafa Muratoğlu ve Suat Durmuş'u öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan banka güvenlik görevlisi Engin Bozkurt'un, 'kasten adam öldürmek' suçundan cezalandırılması istendi. Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı Doğan Kaptan, "Meşru müdafaa, bir kimsenin kendisine veya başkasına yönelen ağır ve haksız maddi bir saldırıyı uzaklaştırmak için gösterilen zorunlu bir tepkidir. Burada ise sanığın canına yönelik bir saldırı yok. Soyguncular banka dışında, arkadan vurulmuş. Eylem meşru müdafaa dışında" dedi.
Sanığın, soyguncuları ayaklarından vurması olanaklı iken, sırtlarından vurarak suç işlediğini belirten savcı, Bozkurt'un, 24 ile 30 yıl arası ağır hapis gerektiren 'kasten adam öldürme'yi düzenleyen TCK'nın 448. maddesinin iki kez uygulanarak cezalandırılmasını istedi. Kaptan, suçun mal için işlenmesi nedeniyle cezanın üçte birden yarıya kadar indirilmesini de talep etti.