Soyulanlar bu tarafa...

Türkiye'de özellikle son yıllarda artan hırsızlık olayları, güvenlik sistemleri üzerine çalışan firmaların işlerinin artmasına neden oldu.

ANKARA - Türkiye'de özellikle son yıllarda artan hırsızlık olayları, güvenlik sistemleri üzerine çalışan firmaların işlerinin artmasına neden oldu. Sektörde faaliyet gösteren firma temsilcileri, iş yoğunluklarının yüzde 50-60 civarında arttığını söylerken, "Ancak vatandaş bizi yüzde 90 'Dün evime hırsız girdi. Alarm sistemini kaça kuruyorsunuz' diye arıyor" dedi.
Marmara Fuarcılık'ın organize ettiği '6. Uluslararası Güvenlik, Otomasyon, Yangın, Acil Durum, Arama-Kurtarma ve Telekomünikasyon Fuarı' (ISAF-2005) dün Ankara Altınpark'ta açıldı. Ağırlıklı olarak gözetleme olmak üzere, güvenlik sistemlerinin sergilendiği fuarda 150 firmanın standı bulunuyor.
Bakan: Şehirde sorun var
Fuarda güvenlikle ilgili olarak dünyadaki son teknoloji ürünü tüm sistemleri bulmak mümkün. Daha çok büyük işyerlerine yönelik sistemlerin sergilendiği fuarda, son zamanlarda artış gösteren ev veya küçük işyerlerinden hırsızlık olaylarına çare olabilecek sistemler de bulunuyor.
Fuarın açılışını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, güvenlik ve acil durumun Türkiye için önem kazandığını, özellikle büyük şehirlerde bireysel güvenlik konusunda sorun yaşandığını dile getirdi.
Güvenlik sistemi satan firma temsilcileri ise artan hırsızlık olaylarının sektörün iş hacmini genişlettiği görüşünde. Yetkililer, son iki yıldır aldıkları sipariş ve satışların yüzde 50-60 civarında arttığını açıklarken, "Hırsızlıktan medet ummak doğru değilse de, sektörde üretilen malların öneminin ortaya çıkması açısından mutluyuz. Satışlarımız gayet iyi" dedi.
Firma temsilcileri, evine veya işyerine hırsızlığa karşı sistem kurdurmak isteyen vatandaşların yüzde 90'ının, bir hırsızlık olayının mağduru olduktan sonra kendilerine başvurduğuna da dikkat çekti.
Lüks değil, ihtiyaç
Sistemlerin maliyetleri hakkında bilgi veren firma temsilcileri, hesabın sistemin özelliklerine göre yapıldığını belirtti. Buna göre, kapı ve pencerelere takılan alarm sistemleri 150-300 dolar, hareket sensörlü dedektörler de kablolu ve kablosuz olmak üzere 330-1000 dolar arasında değişen fiyatlara taktırılabiliyor. Firma temsilcileri bir hırsızın verebileceği zarar göz önünde bulundurulduğunda, güvenlik sistemi kurdurmanın lüks değil, bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.
Klasik (kablolu) hırsız alarmlarından, dijital hareket sensörlü dedektörlere, kameralı ihbar sistemlerinden dijital kayıt ve transfer yapabilen en gelişmiş teknoloji ürünü sistemlere kadar çok sayıda ürün sergileniyor. Fuarda telefon (cep veya ev) aramalı alarm sistemi, alarm merkezi bağlantılı alarm sistemi ve vücut ısısına duyarlı PIR dedektörleri de (pencere ve perde, tavan, duvar, kapı ve bariyer gibi tipleri var) dikkat çekiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7426747426740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.