Soyulmadan çıkmak zor

İstanbul'da, Eminönü'ne bağlı Küçükpazar'da esnaf hırsızlıktan bezdi. Kapatılan karakolu geri isteyen halka göre semtteki bekâr evleri hırsız yatağı. Sokaklara geceleri girmek zor, soyulmak için zengin olmak da gerekmiyor.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Şehrin göbeğindeki Küçükpazar'da, semt karakolu kapatılınca hırsızlar cirit atmaya başladı. Suç, son bir yıldır giderek arttı, iki aydır da katlandı. Hatta hırsızlar bölgeyi paylaşamayınca, bıçaklarla birbirine girdi. Mahalleli ise her gün hırsızlarla kavga ediyor, zaman zaman toplanıp hırsızların vakit geçirdiği kahveleri basıyor.
Suç ihbarı yapıldığında, bölgeden sorumlu, ama bölgeden uzakta olan Beyazıt Karakolu ekipleri yetişemiyor. Küçükpazar'ın merkezinde ilçe emniyetinin bir birimi var; kapatılan karakolun yerine açılan Eminönü İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Önleyici Hizmetler Büro Amirliği. Ancak 'işlenmiş olan suç', bu birimin görev tanımına girmiyor. Güne, zengin-fakir ayırmayan hırsızların yeni bir serüveniyle başlayan Küçükpazarlılar, karakollarını geri istiyor.
Gündüz vakti silahlar
Önceki gün Hacı Kadın Caddesi üzerindeki 148 No'lu ganyan bayiinin gündüz vakti maskeli ve silahlı iki kişi tarafından soyulması, durumun ciddiyetini anlatmaya yetiyor. Dükkânın yanındaki boşlukta saklanan iki hırsız, işyerinde yatıp kalkan bayi çalışanı Ahmet Yusuf Boğatekin kilitleri açınca, içeri dalmış. Boğatekin'i etkisiz hale getirip, 5 bin 200 YTL'yi alıp kaçmış. Bayiye üç hafta önce, yine sabah hırsız girmiş. Ancak içinde 15 bin YTL olan kasayı açamamışlar.
1997'den beri Küçükpazar'da ganyan bayii işleten Tabip Derinbay, "Karakol kapandığından beri suç inanılmaz arttı. İki aydır her gece hırsızlık oluyor. Önceki gece saat 20.30'da cinayet oldu. Bu işi yapanlar, buralarda bekâr odalarında yaşıyor. Polis ise olaylara yetişemiyor. Karokulumuzun geri gelmesi için imza topluyoruz" diyor.
Ganyan bayiinin hemen yanında hazır ambalaj işi yapan Cem Çilligül'ün işyerine de, 9 Aralık 2004'te çatıdaki ve teras bölümündeki bölme kapağı kırarak giren hırsız, bilgisayar, faks, televizyon gibi elektronik eşyaları almış.
Çilligöl'ün karşısındaki Akdağ Kundura ise, 25 Kasım 2004'te ve 7 Ocak 2005'te soyulmuş. Çatıdan giren hırsızlar, 220 çift ayakkabı ve televizyonu çalmış. 30 senelik esnaf Süleyman Akdağ'ın zararı 7 bin 500 YTL. Akdağ'ın piyasaya borcu ise 6 bin YTL. Beş sene önce bir kez daha soyulduğunu anlatan Akdağ, çareyi vitrine 'Devren Kiralık' ilanı asmakta bulmuş.
Kunduranın yanındaki cep telefonu bayii de 1.5 ay önce nasibini almış; çatıdan giren hırsızlar 15 bin YTL'lik mal çalmış. Sonunda Cemal Demir işyerine alarm ve kamera sistemi kurmuş ama "Bir daha soyamazlar," diyemiyor.
Küçükpazar Caddesi'ndeki Yılmaz Market de iki kez soyulmuş. İlkinde sadece sigara çalabilen hırsızlar, ikincisinde kasayı patlatıp 2 bin 500 YTL almış. Yılmaz Market'in hemen yanındaki Arı Lokum, yaklaşık 1.5 ay önce soyulmuş. İşyeri sahibi Nihat Sert, 2 bin YTL'sini kaptırdıktan sonra işyerini 10 kilitle korumaya çalışıyor.
Sağlamcı hırsız
Önleyici Hizmetler Büro Amirliği'ne 50 metre mesafedeki Eren Ticaret'e, çatıdaki demir kapağı krikoyla kırarak giren hırsız, faks makinesi, cep telefonu, bir çuval yiyecek hatta bozuk paraları almış. 1.5 ay önce içeriye giren hırsızlar, geçtiğimiz pazar gecesi tekrar girmeyi denemiş ama başaramamış. Hırsızlar 'Nasıl olsa yine geliriz' diye, aletlerini çatıda bırakmış!
Hırsızlar, yine polis merkezine 30 metre mesafedeki Global İletişim'e, iki ay önce alarm sistemini etkisiz kılıp arka duvarı kırarak girmiş. Çaldıkları 500 dolarlık cep telefonu aksesuvarı, işyerine verdikleri hasar ise 4 bin YTL!
Dört kişinin işlettiği dükkânda, artık her gece üç kişi nöbet tutuyor. Dört genç, bir ranza ve iki çek yattan kendilerine bir de oda yapmış. Bu gençlerden Faysal Bahçeci, "Sekiz ay önce Taksim'den taşındım. Çok pişmanım" diyor.
15 yıldır semtte yaşayan Orhan Yılmaz ise, Küçükpazar'ın suçun merkezi olduğu görüşünde:
"Kentte faili meçhul birçok suçu işleyen burada yaşıyor. Akşam dışarı çıktın mı, karşına gelen 10 kişiden altısı hırsızdır. Suçun merkezi Değirmen Sokak'taki kahveler. Bu sokaktan geçiyorsan, bir şeyini çaldırmayı göze alacaksın. Küçükpazar'dan lüks araba geçmesin sakın. Aracın kendilerine çarpmasını sağlar, 'Hastaneye götür' diye tuttururlar. Arabaya binip hastaneye giderken de, silah ve bıçakla adamı gasp ederler. İMÇ'de işyeri olan birçok kişi böyle soyuldu. Daha geçen yaz Fatih ile Küçükpazar'ın hırsızları, bölge paylaşımı yüzünden bıçaklarla birbirine girmişti."


    http://www.radikal.com.tr/7380367380360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.