Söz konusu kitap olunca Türk polisinden kaçmaz!

Polis, ESP operasyonunda gözaltına alınan Birgül Mızrak'ın okuduğu, kapağı görünmeyen kitabın kime ait olduğunu satır satır karşılaştırmayla belirledi. Savcılık da kitabı örgütsel doküman saydı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyelerine yönelik açılan dava, 1 Mayıs 2008 günü bir kafede oturan Masis Kürkçügil’e yumruk atan maskeli meslektaşlarını bile bulamayan polisin ‘solcu öğrencilere’ yönelik operasyonlarda ne kadar ‘titiz’ çalıştığını ortaya koydu! Hakkında ceza istenilen Birgül Mızrak isimli öğrencinin, arkadaşı tarafından cep telefonuyla çekilen fotoğrafını ‘ele geçiren’ polis, fotoğrafta Mızrak’ın 49. sayfasını okuduğu kitabın ‘TKİH ve TKP/ML Hareketi Birlik Kongresi Belgeleri’ isimli kitap olduğunu ‘tespit etti,’ savcılık da fotoğrafı Mızrak hakkındaki ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasına kanıt yaptı. Mızrak hakkında katıldığı eylemler ve okuduğu kitap nedeniyle 43.5 yıl hapis cezası istendi.
ESP’ye yönelik operasyonda aralarında Mızrak’ın da bulunduğu dokuz kişi gözaltına alındı. Yapılan ev aramasında polisler Mızrak’ın bir CD içerisindeki fotoğrafını buldu. Fotoğrafta Mızrak yatakta kitap okuyordu ve kitabında sadece 49. sayfasının son paragrafı görünüyordu.
‘Titiz bir çalışma’yla fotoğrafta görülen yazıları büyüten polisler bulgularını ‘inceleme tutanağı’na şöyle kaydetti: “Araştırma sonucunda resimde şahsın elinde tutmuş olduğu kitabın yasadışı MLKP terör örgütünün Eylül 1994’te yapılan ve MLKP terör örgütünün TKİH ve TKP/ML Hareketi adlı örgütlerin birleşerek kurulmasıyla neticelenen Birlik Kongresi’ne ait belgelerin bulunduğu MLKP terör örgütünün kurucularından Garbis Altınoğlu tarafından derlenerek Ekim 1994’te Varyos Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap olduğu, şahsın okumakta olduğu sayfanın da bu kitabın 49. sayfası olduğu anlaşılmıştır.” 
Ankara Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, kitap örgütsel doküman olarak kabul edilirken, Mızrak hakkında altı kez örgüt propagandası ve bir kez de üyelik suçlamasıyla toplam 43.5 yıl hapis istendi.

Deliller slogan ve pankart
İddianamede Mızrak’a atfedilensuçlar şöyle anlatıldı: “Terör örgütü üyeleri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya resimlerinin bulunduğu ‘İbo-Mahir-Deniz, Zafere Kadar izindeyiz’ yazılı pankartın arkasında yapılan yürüyüşe katılmak ve ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür, Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’ şeklinde slogan atmak. Kızılay Yüksel Caddesi’nde yapılan yürüyüşte atılan ‘Kriz var krizin, Devrim yapmalı, zafer sokakta kazanılır, Çare örgütü direnişte, gözaltılar -tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz’ şeklindeki slogan atmak. Nevruz kutlaması sırasında PKK renklerini simgeleyen flamasını taşıdığı.. 1 Mayıs kutlamaları sırasında yapılan yürüyüşe SGDF’nin bayrağı ile katıldığı ve ayrıca ‘Tek yol Devrim Sosyalist Gençlik Dernneği’ yazılı pankart taşıdığı... ODTÜ’deki yürüyüşte  ‘Özgür Evrim Gökçen ölümszdür, Parti-Atılım-Zafer, YÖK, Polis, Jandarma bu abluka dağıtılacak, Hasan Ocak yaşıyor’ diye slogan attığı...”
Mızrak ve arkadaşların ilk duruşması 13 Ağustos’ta yapıldı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Mızrak’a söz konusu fotoğrafın kendisine ait olup olmadığını ve fotoğrafın kimin tarafında çekildiğini sordu. Mızrak’da fotoğrafın kendisine ait olduğunu ancak kimin tarafından çekildiğini hatırlamadığını söyledi. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.