Söz sahibi erkekler, temennide kalmasın!

ANKARA - Türkiye’nin karar mercilerinde bulunan devlet büyükleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar için ‘temennilerde’ bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Kadınların hayat şartlarının iyileştirilmesi, eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, çalışma ve seçilme haklarının yaygınlaştırılması, toplumsal statülerinin güçlendirilmesi ve aile içi şiddet başta, karşılaştıkları olumsuzlukların giderilmesi büyük önem taşıyor. Kadınlarımıza yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamalar sona erdirilebildiğinde, tüm kız çocuklarımız eğitimin her seviyesinden yararlanabildiğinde, ülke yönetiminde daha çok kadınımız söz sahibi olabildiğinde geleceğe daha da güvenle bakabileceğimiz muhakkaktır. Daha adil ve cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği bir dünya diliyorum.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:  Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımızın, hayatın bütün alanlarına etkin  şekilde katılmalarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak, kadın-erkek hepimizin sorumluluğudur. Kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın eğitimin her kademesine daha fazla katılması dolayısıyla toplumsal hayatın her alanında daha fazla rol alması için sürdürdüğümüz çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Her türlü ayrımcılığın sona erdiği bir dünya temennisiyle Kadınlar Günü’nü kutluyorum.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Bize düşen, hayatın her alanında olduğu kadar siyasal yaşamın içinde de kadınların daha fazla yer almasını sağlamaktır. 
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerini yürüten ülkemizde kadınlarımızın hukuki ve fiili statülerinin iyileştirilmesi konusunda önemli adımlar atılmaktadır.  Meclis Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kadınlarımızın toplumsal statülerinin güçlendirilmesi açısından radikal bir role sahip olacaktır.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: Yaptığımız her çalışmada kadınlarımızın iş hayatındaki yerinin daha da yukarılara çekilmesini göz önünde bulunduruyoruz.
Dışişleri Bakanı Ali Babacan: Kadınların siyaset içinde daha fazla yer almaları gerekiyor.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek: Seçimde tüm partilerden daha fazla kadın aday gösterdik. Yakında çok sayıda kadın belediye meclis üyesi görebileceksiniz. (Radikal)