'Söz sırası artık halkların'

Radikal ile Ekonomi ve Dış Politika Forumu'nun düzenlediği 17-18 Haziran'daki Yuvarlak Masa Toplantısı'nda, AB için şu görüş öne çıktı: Fransa ve Hollanda referandumları, genişlemeyi yavaşlatır. AB'de artık liderler değil, halklar konuşacak.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

İstanbul'da AB 'zirve'si
İSTANBUL - Radikal gazetesi ile Ekonomi ve Dış Politika Forumu'nun (EDPF)düzenledeği İstanbul Yuvarlak Masa Toplantısı 17-18 Haziran'da
İstanbul'daki Ritz Carlton Oteli'nde gerçekleştirildi. Avrupa'nın önde gelen basın kuruluşlarından sekiz yabancı gazetecinin davet edildiği toplantıda, Avrupa'daki 'anayasa şoku'nun ardından hem AB'nin hem de Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği tartışıldı.
Ekonomi ve Dış Politika Forumu'nun Koordinasyon Komitesi Başkanlığı'nı da yürüten Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı (UNDP) Kemal Derviş, 17 Haziran'daki Brüksel Zirvesi'yle eşzamanlı yapılan toplantının zamanlamasına dikkat çekerken, Türkiye -AB ilişkilerinin her zaman önemini koruyacağını vurguladı. Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan da, ilki gerçekleştirilen Yuvarlak Masa Toplantısı'ndan istenilen verimin alındığını, toplantıların her yıl yapılacağını kaydetti.
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) sponsorluğunu yaptığı toplantı, cuma ve cumartesi günleri beş oturum olarak düzenlendi. İlk gün, 'Anayasa refandumunun ardından Avrupa genişlemesi' konusu tartışıldı. Akşam yemeğinde ise, 'AB bir küresel aktör mü?' sorusuna yanıt arandı. The Independent'tan Mary Dejevsky, Kemal Derviş ve İsmet Berkan'ın yaptıkları konuşmalarla başlayan tartışma yemek boyunca sürdü. Toplantının ikinci gününün ilk oturumunda 'AB-Türkiye İlişkileri ve Dış Politika' konusu başlığı altında, Kıbrıs sorunu, 'Ermenistan'la ilişkiler ve Ermeni soykırımı' tartışıldı. Üçüncü oturumun konu başlığı 'AB'nin ekonomik entegrasyonu ve Türkiye' idi. Öğleden sonraki oturumlarda 'AB üyeliği ve demokratikleşme' ile 'AB'nin geleceği ve Türkiye-AB ilişkileri' ele alındı.
Son derece tartışmalı geçen oturumların sonunda söz alan Mary Dejevsky, moderatör Murat Yetkin'den katılımcılar arasında Türkiye'nin 15 yıl içinde AB'ye katılıp katılamayacağı konusunda bir oylama yapmasını istedi. Katılımcıların yüzde 65'i Türkiye'nin katılacağını savundu. Yabancı gazeteciler, toplantı sonrası İstanbul'un tarihi ve kültürel bölgelerini gezdi.
Toplantının kapanışı ise Koç Müzesi bünyesinde bulunan Halat Restaurant'ta yapıldı. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin yer aldığı yemekte konuşan İsmet Berkan, toplantının çok verimli geçtiğini ve Yuvarlak Masa Toplantısı'nın her sene yapılacağını söyledi. Berkan, 15 Ağustos'ta BM Kalkınma Programı Başkanlığı görevine başlayacak Kemal Derviş'e katkısından ötürü teşekkür etti.
Derviş: Dünya değişiyor
Kemal Derviş de konuşmasında, altı ay önce karar verilen Yuvarlak Masa Toplantısı'na Avrupa'nın önemli gazetecilerinin katıldığını, Türk ve Avrupalı gazeteciler arasında yapılan görüş alışverişinin çok yararlı olduğunu söyledi. Dünyanın önemli bir süreçten geçtiğini, Türkiye'nin de kendini geleceğe hazırlaması gerektiğini anlatan Derviş, toplantıların sonunda yapılan oylama sonucunun gerçekleşmesini umduğunu kaydetti.
Peel: İyi ki gelmişim
Yabancı gazeteciler adına söz alan Financial Times Dış Haberler Editörü Quentin Peel de, İstanbul Yuvarlak Masa Toplantısı için davet kendisine ulaştığında, "Kesinlikle mümkün değil. Aynı günlerde AB zirvesi var" diyerek reddettiğini, ancak Derviş'in kendisini arayarak zirveden doğruca İstanbul'a gelmesini rica ettiğini aktarırken, "Şimdi ne kadar doğru yaptığımı anlıyorum. Son Brüksel-İstanbul uçuşumu yaklaşık 20 yıl önce yapmıştım. Bunu daha sık yapmalıyım" diye konuştu. Bu yazı dizisinde iki günlük toplantıda dile getirilen görüşlerin tümünü bulabilirsiniz. Ancak toplantıda alınan karar gereği görüşlerin hangi katılımcıya ait olduğunu belirtmiyoruz...
Sekizi Avrupalı 28 katılımcı
Yabancı gazeteciler
Xavier Batalla - La Vanguardia (İspanya), Mary Dejevsky - The Independent (Britanya), Carola Kaps - Frankfurter Allgemeine (Almanya), Marco Ansaldo - La Repubblica (İtalya), Arend Jan Boekestijn - GDP Bladen ve Binnenlands - Utrecht Üniversitesi (Hollanda), John Waters - Irish Times (İrlanda), Christian Ortner - Die Presse ve Der Standard (Avusturya), Quentin Peel - Financial Times (Britanya)
Radikal
İsmet Berkan - Genel Yayın Yönetmeni, Murat Yetkin - Ankara Temsilcisi, Erdal Güven - Dış Politika Yazarı, Baran Tuncer - Ekonomi Yazarı, Hasan Bülent Kahraman - Köşe Yazarı, Deniz Zeyrek - Ankara Haber Müdürü, Serkan Demirtaş - Diplomasi Muhabiri, Hilal Köylü - Diplomasi Muhabiri
Ekonomi ve Dış Politika Forumu
Kemal Derviş - Koordinasyon Komitesi Başkanı, Kemal Köprülü - Koordinasyon Kurulu üyesi, Can Buharalı - Koordinasyon Kurulu üyesi, Nigar Göksel - Koordinasyon Kurulu üyesi, Hakan Öncel - Koordinasyon Kurulu üyesi, Damla Gürel - Koordinasyon Kurulu üyesi (CHP milletvekili), Fuat Keyman - Koordinasyon Kurulu üyesi, Seda Domaniç - Genel Sekreter, Banu Türk - Raportör, Canan Aydın - Raportör, Martina Warning RaportörYuvarlak Masa Toplantısı'nın ilk oturumunda önce Fransa, sonra Hollanda'da yapılan Avrupa Birliği (AB) Anayasası referandumlarının birliğin genişlemesine olası etkileri tartışıldı. Ortaya konan görüşler şöyle:
lHukuki açıdan bakıldığında, Birliğin karşı karşıya kaldığı anayasa ve bütçe bunalımlarının genişleme sürecine etkisi olamaz. Ancak bunalımın güçlü siyasi etkileri olacaktır. Bunlar da genişleme sürecinin çarpıcı biçimde yavaşlamasına yol açacak. Bunalımların Avrupa kamuoyu üzerindeki olumsuz etkisinin genişlemeye sempatiyi azaltacağı ortada. Bundan aday ülkeler arasında en az kamuoyu desteği gören Türkiye'nin etkilenmesi beklenebilir. Çünkü Romanya ve Bulgaristan, bir yıl gecikmeyle 2008'de üye olacak, Avrupalılar arasında küçük ve popüler bir ülke olan Hırvatistan aradan sıyrılabilir.
Türkiye karşıtı eksen geliyor
 • Türkiye için bir başka önemli gelişme Almanya ve Fransa'daki yönetimlerin değişmesi olacak. Sonbaharda Almanya Şansölyesi olması beklenen Angela Merkel ve Fransa'daki 2007 başkanlık seçimlerinin en güçlü adayı Nicholas Sarkozy arasında kurulacak eksen, Türkiye'nin işini daha da güçleştirecek bir etki yaratacak.
 • İki ülkede yapılan referandumlarda kullanılan 'Hayır' oyları sadece bundan sonraki genişlemelerle ilgili değil 10 ülkeyi kapsayan son genişlemeye karşı kaygıları da yansıtıyor. Çünkü son genişleme, dayanışma olgusunun öne geçtiği, dolayısıyla kriterler konusunda gevşek davranıldığı bir süreç oldu. Bu nedenle bundan sonra genişlemelerde kriterlerin tam olarak karşılanıp karşılanmadığının kanıtlanması gerekecek.
  Bir dönem sona erdi
 • Referandumlardan 'Hayır' çıkmasının farklı nedenleri de var. Özellikle Fransa'da ekonomik ve sosyal nedenler ön planda. Genişlemenin daha ikincil bir etkisi oldu. Fransa'daki 'Hayır', Soğuk Savaş sonrası süreçte hegemonik neoliberal yaklaşımın da sona erdiği bir tarihe rastgeldi. Artık Avrupa da giderek daha az popüler bir proje oluyor.
 • Avrupalı siyasi liderlerin anayasanın reddedilmesini abartarak genişlemeye karşı kullanmaya çalıştıkları gözleniyor. Eurobarometer'in (AB'nin kamuoyu arıştırma kuruluşu) son araştırması, referanduma verilen 'Hayır' oylarının genişlemeyle doğrudan bir bağlantısının olmadığını gösteriyor. Hollanda'da 'Hayır' oylarının sadece yüzde 3'ü doğrudan Türkiye'nin katılımına karşı olduğu için kullanıldı. Avrupalılar daha çok "Niye bize bunları hiç sormuyorsunuz"un tepkisini gösterdi.
 • Jacques Delors (Avrupa Komisyonu'nun eski başkanlarından) "AB'nin öncelikli ihtiyacı bütünleşme, genişleme sonra gelmeli" derken haklıydı. Şimdi bütünleşme de zarar gördü. AB'nin mutlaka yönetimini reforme etmesi gerekiyor. Ama bunu kim yapacak? 27-28 komisyon üyesi, rotasyonla yapılan dönem başkanlığı, dış politika boyutunun olmaması, tek bir ülkenin veto edebilmesi gibi unsurlar AB'nin etkin yönetimini zorluyor. Nice Anlaşması da etkin yönetim yapısı için yeterli değil. Etkin bir yönetim yapısı olmadan da müzakereler başlar ama bitirilemez.
  Halk, liderlere karşı
 • Referandumların ardından şu söylenebilir: Artık Avrupa'da halkların görüşü, siyasilerin yaptıklarından daha çok öne çıkacak. Halkın, yöneticilerin kaygılarına kesinlikle katılmadıkları da ortaya çıktı. Avrupa'da büyük bir siyasi liderlik sorunu yaşanıyor. Sadece yöneticilerde değil önde gelen siyasi partilerde de görülüyor. Avrupa'nın sorumlu, akıllı ve dürüst liderlere gereksinimi var.
 • Avrupa'nın AB anayasasının kabul edilmemesi olasılığına karşı bir
  'B planı' da geliştiremediği ortaya çıktı. B planı olarak adlandırılabilecek tek materyal Nice Anlaşması idi ama hiçbir siyasetçi bunu çıkıp da söylemedi. Belki şimdi genişlemenin yavaşlatılması ile Avrupa'da dinamizmi yeniden sağlamak arasında bir orta yol bulunabilir. Avrupa'nın bir yandan etkin bir yönetim yapısı için çalışırken, genişleme sürecini yürütmesinin ne sakıncası olabilir ki?
  Ya Balkanlar?
 • Genişleme sürecinde Batı Balkanlardaki ülkelerle Türkiye'yi bir arada düşünmek gerek. Bu süreçte Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan ve Makedonya'ya genişlerken, çok uzun zamandan beri aday olan ve çok daha iyi ekonomik performansı olan Türkiye'yi dışlamamak, Avrupa Birliği'nin vereceği kültürel-dini mesajın gücünü daha artıracak. Aynı şekilde Türkiye'ye 'Evet' derken, bu ülkeleri almamak da anlamlı olmaz.
 • Balkanlar'la ilgili bu düşünce anayasa referandumlarından öncesinde geçerli olabilirdi ama artık geçerli değil. Türkiye ile Balkanlar'ı bir tutmak da çok doğru değil. Balkanlar konusu çok acil değil. 2012-2014'e kadar gündeme gelmez. Kosova ve Bosna gibi birçok siyasi sorun var. Daha adaylık statüleri bile yok.
  Ancak Balkanlar'daki istikrarsızlığın başta Almanya ve Avusturya olmak üzere AB'nin tümüne yansımaları olacaktır. AB'nin bu bölgeye yaptığı yardımları artırması, bölgenin istikara kavuşması için şart.
  Ukrayna sürpriz yapabilir
  Henüz Ukrayna'dan bahseden olmadı ama yeni yönetimin liderliğinde bu ülkenin Türkiye ve Balkanlar'ın önüne sıçraması kimseye sürpriz olmamalı. Türkiye'nin üyeliğine gelince, bu konuya dini temelde değil Türkiye'nin ölçüleri temelinde bakmalı. Türkiye'nin sorunu büyüklüğü ve eşitsizlikleri. AB'deki herkes İstanbul'u birliğe almak ister ama ya Doğu Anadolu? AB'ye son katılan ülkelerin yarattığı ekonomik sıkıntıları bir düşünün. Yönetimler, AB halklarının işsizlik, düşen yaşam standartları, sosyal uyumun yitirilmesi, bütçe sıkıntıları gibi sorunlarına çözüm getiremiyor. Türkiye'nin de benzer sorunları gündeme getirmesini beklemek doğru olacaktır.
  Çekişme
 • Britanya'nın, sıkı Avrupalı ülkeler olarak tanınan Fransa ve Hollanda'nın artık Avrupa'nın kendisini tartışmaya başlamasından ve her ikisinin de anayasaya 'Hayır' demesinden mutluluk duyduğu ortada. Britanya, bir Avrupa anayasasını bugüne kadar hiç istemedi. Fransa için ise 'daha federalist bir anayasa'nın daha çok kazanma şansı olurdu, çünkü ortada kampanyası yapılacak bir şey olurdu. Fransızlar iki kampa ayrılmıştı: Egemenlikçiler anayasanın çok ileri gittiğinden, federalistler ise anayasanın bütünleşme sağlamaktan uzak olduğundan şikâyetçiydi. Hollanda'daki referandumda ise daha çok 'her şeye karşı olma fraksiyonu' galip geldi.
 • Fransa'daki hayır, bir anlamda Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a karşı bir 'Hayır'dı. Daha çok ekonomik ve sosyal gerekçelerle. Avrupa'nın kendi iç işleriyle uğraşacağı gerekçesiyle genişlemeyi durdurmak istemesi yapacağı en akıllı iş olmaz.

  Yarın: AB küresel bir aktör mü?


  • http://www.radikal.com.tr/7497087497080

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.