Söz verildi, eylem bitti

Pendik'te Aydos mevkisi olarak bilinen Ertuğrulgazi Mahallesi'nde kaçak konutların yıkımı sırasında önceki gün meydana gelen çatışmalardan sonra gösteriler dün de sürdü.

İSTANBUL - Pendik'te Aydos mevkisi olarak bilinen Ertuğrulgazi Mahallesi'nde kaçak konutların yıkımı sırasında önceki gün meydana gelen çatışmalardan sonra gösteriler dün de sürdü. Yıkım ekiplerinin geleceği endişesiyle yollara barikat kuran ve sabah saatlerinde polis panzerlerini taşlayan Aydoslular, yürüyüş yaptı. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya'nın, başka yıkım olmayacağı yönünde söz vermesi üzerine Aydoslular eylemi bitirdi.
Okul arazisine gecekondu yaptılar
20 yıllık bir yerleşim yeri olan Aydos'ta önceki gün ilköğretim okulu için ayrılan araziye yapılan kaçak 14 gecekondunun yıkılmasının ardından çatışma çıkmıştı. Yıkımın süreceği ididasıyla geceden itibaren mahallede toplanan binden fazla kişi yollara barikat kurup ateşe verdi. Gece barikatları yıkmaya çalışan polis panzerleri de taşlandı.
Sabah saatlerinde tekrar toplanan ve sayıları bini geçen mahalleli, ellerinde, 'Aydos'u yıktırmayacağız' yazılı pankartla belediyeye doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak yaklaşık iki kilometre yürüyen grup, yoğun önlem alan polisin barikatı üzerine Dolayoba Caddesi'nde bekleyişe geçti.
20 kişilik bir grup başkanla görüştü
Polis yetkilileri, göstericilerden yürüyüşe son vermelerini ve içlerinden seçecekleri temsilcilerin Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya ile görüşmelerini istedi. Bu isteği önce reddeden grup, polisin ısrarlı tutumu üzerine aralarından seçtikleri 20 kişinin başkan Kaya ile görüşmesini kabul etti. Temsilcilerin görüşmesi sırasında, göstericiler sloganlar atarak bekleyişini sürdürdü. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya ve Pendik Kaymakamvekili Tuzla Kaymakamı Fahri Keser, 20 temsilciyle, Pendik Belediyesi binasında yaklaşık iki saat süren bir görüşme yaptı.
Evi yıkılana yeni yer verilecek
Toplantıdan sonra açıklama yapan başkan Erol Kaya, halkı tedirgin eden yanlış anlaşılmaları gidermek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. AKP ve CHP meclis üyeleriyle Ertuğrulgazi Mahallesi Muhtarı İsmail Haşhaş ve mahalle sakinlerinden oluşan bir komisyon oluşturulduğunu belirten Kaya, şunları söyledi: "Yıkılan gecekondu sahiplerine tahsis edilen yerlerde, halk, kaymakamlık ve belediye imkânları kullanılarak, kanunun öngördüğü şekilde yeni yerler yapılacak. Ertuğrulgazi Mahallesi halkını tedirgin eden ve 'Mahallenin tamamı yıkılacak' gibi yanlış bilgileri ortadan kaldırdık. Sadece okul için yıkım yapıldı. Başka yıkım olmayacak."
Vatandaşlar kaygılı: Söz tutulsun
Olay yerinde bekleyişini sürdüren mahalle halkı ise, belediye başkanı Kaya'nın 'Başka yıkım olmayacak' sözü üzerine, eylemi alkışlarla sona erdirdi. Belediye başkanının sözüne karşın yıkım endişesini hâlâ taşıdıklarını belirten Aydoslular, kendilerine yazılı bir belge verilmesini istedi. Kaya'nın seçimlerden önce de mahalleyi ziyaret ettiğini ve 'hiçbir şekilde yıkım olmayacağı' sözünü verdiğini belirten Aydoslular, "Şimdi tutulmayan söz ileride nasıl tutulacak? Başımızı sokacağımız iyi kötü bir evimiz var onu da yıktırmayız" dedi.
Vali Güler: Yıkım yasalara uygun
İstanbul Valisi Muammer Güler de, Pendik, Ertuğrulgazi Mahallesi'nde yapılan gecekondu yıkımlarının kanunlara ve mevzuata uygun olduğunu belirterek, olaylar esnasında Emniyet güçlerine mukavemet eden kişilerle ilgili gerekli kanuni işlemlerin sürdüğünü açıkladı. Güler, olaylarla ilgili dün yaptığı açıklamada şunları söyledi: "14 gecekonduyla ilgili bütün hukuki prosedür bitti. Mahkeme kararları alındı, vatandaşların bu kararlara karşı yaptığı itiraz da reddedildi. Okulun ihalesini de yaptık. Oradaki çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için devletimiz trilyonlarca lira masraf ediyor. Orada güzel bir proje hazırlandı. Bunu, başka amaçlar varmış gibi gösteriyorlar. 'Oradaki bütün vatandaşların evleri yıkılacakmış' gibi bir propaganda yapılıyor ve devlete, belediyeye karşı kışkırtıyorlar. Yanlış propaganda olduğunu özellikle belirtiyorum ve vatandaşların kesinlikle buna inanmamasını istiyorum."