@ismailsaymaz

Sözde değil özde solun adayı!

Prof. Dr. Baskın Oran, İstanbul 2. Bölge'den bağımsız adaylığını açıkladı. Oran, ezilmiş ve dışlanmış kesimlerin, kimliklerin TBMM'ye yansımaması için...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Prof. Dr. Baskın Oran, İstanbul 2. Bölge'den bağımsız adaylığını açıkladı. Oran, ezilmiş ve dışlanmış kesimlerin, kimliklerin TBMM'ye yansımaması için konulan yüzde 10'luk seçim barajına karşı 'Solda Ortak Bağımsız Aday' kampanyası çerçevesinde aday duğunu söyledi.
Oran, CHP ve DSP'yi kastederek, özellikle son zamanlarda birtakım partilerin, solu kendilerinin temsil ettiğini vehmetmesi ve bunu ilan ederek halkı aldatmasına karşı 'solda bağımsız' aday olduğunu belirtti.
Türkiye'nin yönetimine talip olup dışlanan Kürtler, Çingeneler, Alevilerden, kampüs kapısında başörtüsünü çıkarmak zorunda kalanlar, işçilerden, işsizlerden, işi olup yoksulluk sınırı altında yaşayanlar, yaşlılar, sakatlar, travestiler, vicdani retçiler...
Oran'a göre temsil ettiği kesimler, ırkçılıktan nefret ediyor, darbe ve darbe tehdidi istemiyor, neoliberal politikaların yıkıcılığına itiraz ediyor. Laiklik kullanılarak kitlelere tahakküm, ulusalcılık yoluyla seçkinlere baskı uygulanmasına karşı çıkıyor. Ezilenler 12 Eylül zihniyetinin temizlenmesini ve toplumsal barış istiyor.
Seçim ofisi Taksim'de
Oran'dan sonra söz alan Prof. Dr. Ahmet İnsel, Beyoğlu, Şişli, Fatih, Sarıyer, Eminönü, Gaziosmanpaşa, Eyüp ve Kâğıthane'yi içine alan İstanbul 2. Bölge'de milletvekili olmak için geçerli oyların yüzde 3.5-4'ünün gerektiğini söyledi. Baskın Oran için Taksim'de seçim bürosu oluşturulacak, semtlerde çalışmalara başlanacak.