'Sözde Ermeni mezarlığı' okulu engelledi

'Sözde Ermeni mezarlığı' okulu engelledi
'Sözde Ermeni mezarlığı' okulu engelledi
Gevaş'taki okul inşaatının bir Ermeni mezarlığı üzerinde yapıldığını söyleyen iki köylünün çocuk sesinden rahatsız olmamak için iddiayı ortaya attığı belirlendi

 

ESKİ ERMENİ MEZARLIĞI ÜZERİNE OKUL İNŞAATI HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

VAN  - Gevaş ilçesi Aydınocak köyünde iki vatandaşın "evlerimizin yakınına okul yapılırsa çocuk sesinden rahatsız oluruz" diye "Ermeni mezarlığı üzerine okul yapılıyor" iddiasını ortaya attığı, sözkonusu yerde mezarlık olmadığı belirlendi. 
Aydınocak Köyü Muhtarı Bahri Altıntaş, bir süre önce okul inşaatı alanında kemik parçalarının çıkması üzerine, bazı basın yayın organlarında "Ermeni mezarlığı üzerine okul yapıyorlar" şeklinde haberlerin çıktığını belirterek, bu haberlerin köy halkını derinden üzdüğünü ifade etti.
Muhtar Altıntaş, köy halkından 2 kişinin köye gelen gazetecilerle röportaj yaptığını belirterek, "Bu kişiler okulun Ermeni mazarlığı üzerine yapıldığını söylemişler. Bunlardan sorduk ’eğer biliyorsanız söyleyin, biz de bilelim burada mezarın olup olmadığını’ diye. Bu arkadaşlarımız da evlerinin yakınında okul yapılmasını istemediklerini söylediler. İki köylümüz bilerek bunu yapmış. Evlerine yakın yapılacak okulda çocuklardan rahatsızlık duymamak için bu söylentileri çıkarmış" dedi.
Köyden alınan kemik parçalarının incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini belirten Altıntaş, şunları söyledi: "Köyde çok eskiden beri Ermeniler ve Müslümanlar birlikte yaşadı. Ermenilerle birlikte bizim tüm dinlere saygımız var. Kesinlikle burada bulunan mezarlığın üzerine okul yapmayız. Bu tür haberler üzerine tüm köy halkı rahatsız. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, bizim çatımız altında kim yaşarsa yaşasın hepsine saygımız var."
Altıntaş, daha önce başka bir yerde bulunan ve üzerinde hac işaretleri olan taşların köye getirildiğini, bu taşların okul inşaatının kazısı sırasında çıkmış gibi gösterilerek kendilerinin rencide edildiğini söyledi.  Altıntaş, okul inşaat alanının değiştirildiğini ve okulun başka bir yere yapılmakta olduğunu sözlerine ekledi.


-BİZİ ERMENİ DÜŞMANI OLARAK GÖRMESİNLER-Televizyon ve gazetelerin köylerini Ermeni düşmanı olarak gösterdiklerini öne süren köy sakinlerinden Fehim Yurdagül ise kendilerinin sadece Ermenilere değil tüm insanların inançlarına ve mezarlıklarına saygılı olduklarını belirtti. Fehim Yurdagül, köyde vatandaşların bir mezarlığın üzerine bina yapılmasına müsaade etmesinin mümkün olmadığını kaydetti.
Gevaş’ın Aydınocak köyünde bir süre önce, yapımına başlanan 5 derslikli ve 4 lojmanlı okul inşaatı alanında kemik parçaları çıkmış, bu durum basında "Eski Ermeni mezarlığı üzerine okul inşaatı" şeklinde yer almıştı.
Olayın duyulması üzerine köye giden Gevaş Kaymakamı Tahsin Aksu, inşaat alanında mezarlık olmadığını, köyün yaşlılarının yaklaşık 50 yıl önce bir hastalıktan ötürü büyükbaş hayvanlarının telef olduğunu, bu alana gömdüklerini söylediklerini belirtmişti.(aa)