'Sözde hastalar'la eğitim

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, öğrencilere deneyim kazanmaları için verilen 'canlandırma' (simülasyon) eğitimi yeni bir iş alanı yarattı: 'hastane artistleri.'
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, öğrencilere deneyim kazanmaları için verilen 'canlandırma' (simülasyon) eğitimi yeni bir iş alanı yarattı: 'hastane artistleri.'
Fakültede, 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilere yönelik başlatılan simülasyon
eğitimi için rol yapacak kişileri, polikliniklere başvuran hastaların yakınlarına teklif götürerek buluyor. Aile Hekimliği Anabilim Dal ı Başkanı Doç. Dr. Dilek Güldal, "Gazete ilanı vermeyi düşündük, ama bilinen bir konu olmadığı için sık sık polikliniklere gelen, ihtiyacı olan hastaların yakınlarına durumu anlattık. Şimdi öğrencilerimizin eğitimi için hasta taklidi yapan dokuz profesyonelimiz var. Haftanın bir günü geliyorlar, dört saat rol yapıyor, karşılığında 25'er milyon lira alıyor" dedi.
Simüle hastaların gerçeğe yakın hasta taklidi yaptıklarını belirten Doç. Dr. Güldal, şunları söyledi:
'Çok iyi oynuyorlar'
"Türkiye'de ilk kez başlatılan bu eğitim yöntemiyle, doktor adayları erken dönemde deneyim kazanıp, hastayla karşı karşıya kalma korkusunu yeniyor. Çoğu kez öğrenciler, 'Hocam bu gerçek hasta mıydı, yoksa simüle hasta mıydı?' diye soruyor.
Buradaki sır şu: Eğitim verirken hastaların deneyimlerinden yararlanıyoruz. Belli bir hastalık bazında kendi deneyimlerinden yola çıkarak senaryolar hazırlıyoruz. Onlar da toplam 16-17 sistemi ilgilendiren hastalık senaryolarını oynuyorlar."