'Sözde' Kaz Dağlılar toplandı

Madenciler Kaz Dağları'nın sınırları konusunda ilanlarıyla kamuoyunu aydınlatırken, kendilerini 'Kaz Dağlılar' diye adlandıran bir grup köylü, partili ve sivil toplum örgütü üyesi Çanakkale'de CHP'lilerle buluştu.

ÇANAKKALE - Madenciler Kaz Dağları'nın sınırları konusunda ilanlarıyla kamuoyunu aydınlatırken, kendilerini 'Kaz Dağlılar' diye adlandıran bir grup köylü, partili ve sivil toplum örgütü üyesi Çanakkale'de CHP'lilerle buluştu.
Kaz Dağları'ndaki kirlilik riskini incelemek üzere CHP tarafından oluşturulan ve yedi milletvekilinden oluşan araştırma komisyonu dün Çanakkale'nin Küçükkuyu beldesinde vatandaşlarla buluştu. Kaz Dağları Koruma Grubu Girişimcileri'nin olağan toplantısına konuk olan komisyona vatandaşlar, bölgede altın arama konusunda referandum yapılıp yapılamayacağını ya da konunun AİHM'ye nasıl taşınacağını sordu. Küçükkuyu Halk Kütüphanesi'ndeki toplantıya AKP'li İl Genel Meclis Üyesi Ali Rıza Albayrak da katılarak çevrecilere destek sözü verdi.
CHP'liden AKP'liye alkış
Albayrak, "AKP İl Genel Meclis üyesiyim. Ancak, buradaki gelişmelerden çok rahatsızım. Yani, kralın çıplak olduğunu açıkça söylemek gerek. Bölgemizde altın arayan Global Madencilik işletme ruhsatı alsa dahi iş makinelerinin buradan geçmesine bu can bu bedende olduğu sürece engel olmaya çalışacağım" dedi. Albayrak'ın sözleri toplantıya katılanlar ve CHP'li komisyon üyelerince alkışlandı.